Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում Ստրասբուրգում իրեն դրսևորեց որպես պոռոտախոս ու կռվարար: Այդ մասին ասվում է բրիտանացի պատգամավոր Փոլ Ֆլինի հոդվածում, որը հրապարակվել է Covcas bulletin հանդեսի կայքում:
Ֆլինը նշում է, որ նա 30 վայրկյան ուներ Ալիևին հարց տալու համար Ստրասբուրգի նիստում և նա հարցրեց. «Ես հանդիպել եմ բլոգերների ու լրագրողների, որոնց Ադրբեջանում ձերբակալել են կեղծ մեղադրանքների հիման վրա: Ընտրությունները կեղծված էին: Կնշանակի արդյո՞ք ձեր նախագահությունը Եվրոպայի խորհրդում, որ Ադրբեջանը կբարձրացնի մարդու իրավունքների մակարդակը մինչև ԵԽ չափանիշները, թե չափանիշները կնվազեն՝ հասնելով ձեր տխուր մակարդակին»:
«Նա դուրս եկավ ափերից, ինչպես և մյուս բոլոր անհարմար հարցերի դեպքում»,-գրում է Ֆլինը:
Ըստ բրիտանացի խորհրդարանականի, Ալիևիը պետք է ծանոթանար ԵԱՀԿ զեկույցին 2013 թ. նախագահական ընտրությունների մասին, որտեղ ասվում է, որ հոկտեմբերի 9-ի ընտրություններն անցել են լուրջ խախտումներով: Խախտումներ են արձանագրվել ընտրատեղամասերի 58 տոկոսում, իսկ լցոնումների դեպքեր արձանագրվել են 37 ընտրատեղամասերում: «Եվ այս ընտրություններն Ալիևը գնահատում է որպես արդար»,-ասել է պատգամավորը: Հեղինակը գրում է, որ իրավապաշտպան կազմակերպությունները զգուշացնում էին, որ Ադրբեջանը հարմար չէ Եվրոպայի խորհրդի նախագահի դերի համար:
Human Rights Watch կազմակերպության Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի գծով տնօրեն Հյու Ուիլյամսոնը հեգնանքի արժանի է համարել այն փաստը, որ Ադրբեջանն այս պահին նախագահում է ԵԽ-ում՝ կազմակերպության, որի չափանիշները մշտապես խախտում է: «Եվրոպայի խորհրդի ղեկավարությունը չպետք է բաց թողնի Իլհամ Ալիևին կոչ անելու հնարավորությունը, որպեսզի վերջինս ազատ արձակի մարդկանց, որոնք ճաղերի ետևում են հայտնվել միայն սեփական կարծիքը հայտնելու համար»,-ասել է նա:
Փոլ Ֆլինը գրում է, որ Ադրբեջանում շարունակվում են լրագրողների ու բոլգերների ձերբակալությունները, իսկ Ալիևի կողմից ափսոսանքի նշյուլ անգամ չի երևում: «Նա պարծեցավ, որ անցյալ տարի միայն 800 մարդ է դուրս եկել իր նախագահ ընտրվելու դեմ բողոքի ցույցին: Դա զարմանալի չէ, հաշվի առնելով, որ նախորդ ցուցարարները ծեծի ենթարկվեցին Ալիևի ոստիկանության կողմից»,-ասել է պատգամավորը:
Ըստ նրա, նավթային հարստությունն Ալիևն օգտագործում է աշխարհն իր կողմը գրավելու համար: Իր խոսքում Ադրբեջանի նախագահը նաև բողոքեց, թե Արևմուտքը բավարար չափով չի միջամտում ղարաբաղյան կարգավորմանը: Ընդ որում նա ինչ-որ գործողություններ ակնարկեց:
«Դիտորդները մտավախություն ունեն, որ, հավանաբար, նա ինչ-որ ռազմական գործողություններ է ծրագրում: Մեզ մնում է հուսալ, որ հակամարտությունը սառեցված կմնա, և արյունահեղությունից հնարավոր կլինի խուսափել»,-հայտարարել է բրիտանացի խորհրդարանականը, հայտնում է Panorama.am-ը:
ԵԽԽՎ լիագումար նիստում Ադրբեջանի նախագահի ելույթը ոչ մի բանով չի տարբերվել սովորաբար նրա շուրթերից հնչող և տարածվող ապատեղեկատվությունից, որն ուղղակիորեն առնչվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններին, այդ թվում և Լեռնային Ղարաբաղին։ Այս մասին հայտարարել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Արփինե Հովհաննիսյանը` նշելով, որ ելույթին հաջորդած հարցուպատասխանի ժամանակ, երբ եվրոպացիներն Ալիևին բազմաթիվ հարցեր են ուղղել, վերջինը բավական նյարդայնացած է եղել:
«Այդ հոգեվիճակը հատկապես սրվում էր այն հարցերի ժամանակ, որոնք վերաբերում էին իր երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտին: Մասնավորապես, իրլանդացի պատվիրակը հարցում մատնանշեց, թե Amnesty International-ի տվյալներով երկրում կան բազմաթիվ քաղբանտարկյալներ, ինչին Ալիևն արձագանքել է մերժման մեխանիզմով` սուտ եք ասում, ձեզ սովորեցրել են հարցը տալ և այլն»,- պատմել է Արփինե Հովհաննիսյանը: Նույն հարցը` Ադրբեջանում լրագրողների ձերբակալությունների մասով, բարձրաձայնել է նաև բրիտանացի պատվիրակը, ինչն Ալիևին այնքան է հունից հանել, որ նա, մեղադրելով եվրոպացի պատվիրակին սուտ խոսելու համար, անգամ մատ է թափ տվել նրա վրա.
«Այս փաստը մեծ դժգոհություն առաջացրեց դահլիճում, սպասենք, թե ինչպիսի արձագանք կլինի այդ ելույթին: Վստահ եմ, որ եվրոպացի գործընկերներիս մոտ նվազագույնը տարակուսանք առաջացրեց, թե ինչպես կարող է ժողովրդավար երկրի նախագահը, մի երկրի, որը նաև ԵԽ նախարարների կոմիտեում նախագահող է նման վարքագիծ դրսևորել»,- նշել է պատգամավորը:
Անդրադառնալով հայկական պատվիրակության կողմից կայացրած որոշմանը, ըստ որի որևէ հարց Ալիևին չեն ուղղելու, Հովհաննիսյանն ասել է. «Անկասկած դա ճիշտ որոշում էր, հատկապես այսպիսի տրամադրվածության դեպքում, երբ պարզ, միջազգային կազմակերպությունների կողմից փաստված տվյալների հիման վրա Ալիևին հարց է ուղղում եվրոպացի պատվիրակը, և նա այնպիսի խիստ, ագրեսիվ տոնով է արձագանքում և մեղադրում եվրոպացի պատգամավորին ստելու մեջ, այս պարագայում Հայաստանի պատվիրակության կողմից հնչեցված ցանկացած հարց նշանակում էր Ալիևին տալ շանս վիրավորելու և պատվիրակության անդամներին, և մեր երկիրը և մեր սկզբունքային դիրքորոշումների վերաբերյալ խայտառակ տեսակետներ հնչեցնելու»,- հավելել է Արփինե Հովհաննիսյանը Ադրբեջանի նախագահի ելույթից հետո Արփինե Հովհաննիսյանը իր Ֆեյսբուքյան էջում գրել էր` Եվրոպան ականտես է Ալիևի ոչ ադեկվատությանը իր ողջ հմայքով:
«Նրա ելույթը սկսելուց առաջ ԵԽԽՎ նախագահ Ան Բրասյորը իր բացման խոսքում մի քանի կարևոր շեշտադրում արեց, մասնավորապես , որ Ղարաբաղի խնդիրը պետք է լուծվի միայն խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խմբի շրջանակներում, որ չնայած տնտեսական աճին, եթե երկիրը խնդիր ունի մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հետ, չի հաջողի, և այլն: Ինչպես ասում են, բայց ում ես ինչ ասում, Ալիևը չափազանց շատ էր նեղսրտում, երբ իրեն հարցնում էին երկրում քաղբանտարկյալների առկայությունից խոսքի ազատության բացակայությունից և այլն ցավոտ հարցերից, այնքան որ սկսեց մատ թափ տալ եվրոպացիների վրա»,- գրել է նա:

1 Июль 2014 - 11:14 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев повел себя на заседании летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) в Страсбурге как хвастун и задира. Об этом говорится в статье британского депутата Пола Флинна, опубликованной на сайте журнала Covcas bulletin.
Флинн отмечает, что у него было 30 секунд, чтобы задать Алиеву вопрос на заседании в Страсбурге, и он спросил: «Я встречал блогеров и журналистов, которые были арестованы в Азербайджане на основе фальшивых обвинений. Выборы были сфальсифицированы. Будет ли означать ваше председательство в Совете Европы, что Азербайджан повысит уровень прав человека до стандартов Совета Европы, или же стандарты будут понижены до вашего удручающего уровня?»
«Он вышел из себя, как и в случае всех остальных неудобных вопросов», – пишет Флинн.
По мнению британского парламентария, Алиеву следовало бы ознакомиться с докладом ОБСЕ по итогам президентских выборов 2013 года, в котором говорится, что выборы 9-го октября прошли с серьезными нарушениями. Нарушения были зафиксированы в 58% избирательных участков, а случаи вброса наблюдатели зарегистрировали в 37 участках. «И эти выборы Ильхам Алиев оценивает как справедливые», – отмечает депутат.
Автор пишет, что правозащитные организации предупреждали, что Азербайджан не подходит на роль председателя Совета Европы.
Директор организации Human Rights Watch по Европе и Центральной Азии Хью Уильямсон назвал ироничным тот факт, что Азербайджан на данный момент руководит СЕ – организацией, стандарты которой постоянно нарушает. «Руководство Совета Европы не должно упустить возможность призвать Ильхама Алиева освободить людей, которые находятся за решеткой только за то, что высказывали свое мнение», – заявил он.
Пол Флинн пишет, что в Азербайджане продолжаются аресты журналистов и блогеров, а со стороны Алиева не видно и тени сожаления. «Он похвастался, что в прошлом году лишь 800 человек протестовали против его избрания президентом. Это неудивительно, учитывая, что предыдущие демонстранты были избиты полицией Алиева», – отмечает депутат.
По его словам, нефтяное богатство используется Алиевым для привлечения мира на свою сторону. В своей речи президент Азербайджана также пожаловался на нехватку вмешательства Запада в решение нагорно-карабахской проблемы. При этом он намекнул на какие-то действия.
«Наблюдатели опасаются, что, возможно, он планирует какие-то военные действия. Нам остается надеяться, что конфликт останется замороженным, и кровопролития удастся избежать», – заключил британский парламентарий, передает Panorama.am.
Член делегации Армении в ПАСЕ Арпине Ованнисян ранее заявила, что выступление президента Азербайджана Ильхама Алиева на пленарном заседании летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы ничем не отличалась от обычно озвучиваемой им и распространяемой дезинформации касательно отношений с Арменией и Нагорно-Карабахской Республикой.
По ее словам, Алиев был весьма раздосадован заданными ему вопросами. Нервное состояние, отметила А. Ованнисян, особенно обострялось во время вопросов касательно сферы защиты прав человека в Азербайджане.
«В частности, ирландским делегатом был озвучен вопрос о том, что по данным Amnesty International, в стране есть множество политзаключенных. В ответ Алиев заявил, мол, вы лжете, вас научили задавать такие вопросы и прочее», – рассказала А. Ованнисян.
Она также сообщила, что аналогичный вопрос был озвучен британским делегатом, и это буквально вывело Алиева из себя: президент Азербайджана вновь обвинил европейского парламентария во лжи и даже пригрозил тому пальцем.
«Этот факт вызвал серьезное недовольство среди присутствующих в зале. Так что, дождемся реакции на данное выступление. Уверена, что у европейских коллег это вызвало, по меньшей мере, недоумение: как может президент страны, председательствующей в Комитете министров СЕ, демонстрировать подобное поведение», – рассказала из Страсбурга член армянской делегации.
При этом А. Ованнисян отметила грамотность принятого ранее решения о том, чтобы члены делегации Армении не задавали Алиеву вопросов.
«Это однозначно верное решение, особенно в случае подобного настроя, когда стало ясно, что на вопрос европейского делегата, содержащий зафиксированные международной организацией факты, Алиев отвечает так резко, в агрессивном тоне и обвиняет европейского парламентария во лжи. В этих обстоятельствах любой вопрос армянской делегации означал бы дать шанс Алиеву озвучить оскорбления как в адрес членов делегации, так и в адрес нашей страны и представить позорнейшие комментарии касательно наших принципиальных подходов», – сказала А. Ованнисян.
Арпине Ованнисян после выступления Азербайджана Ильхама Алиева на пленарном заседании летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы также написала на своей странице в социальной сети Facebook, что Европа стала свидетельницей неадекватности президента Азербайджана Ильхама Алиева во всей ее красе. «До начала его выступления председатель ПАСЕ Анн Брассер в своем приветственном слове сделала несколько важных акцентов, в частности о том, что карабахская проблема должна быть решена исключительно мирным путем, в рамках формата Минской группы ОБСЕ, о том, что, несмотря на экономический рост, страна эта имеет проблемы с защитой прав человека и демократией и т.д. Но как говорится, кому и что ты говоришь…» – написала А. Ованнисян.
Она также отметила, что Алиеву пришлись чрезвычайно не по душе вопросы о политзаключенных в Азербайджане, отсутствии свободы слова и других болезненных проблемах.