2 Հուլիս 2014 - 06:50 AMT
Ֆրանսիական դատարանը պաշտոնական հետաքննություն է սկսել երկրի նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի գործով: Պետության նախկին ղեկավարը բերման է ենթարկվել ոստիկանություն հուլիսի 1-ին: Նրան կասկածում են «ազդեցությունը վաճառելու» մեջ: Ըստ քննության վարկածի, Նիկոլյա Սարկոզին իր փաստաբան Թյերի Էրզոգի միջոցով, որին նույնպես բերման էին ենթարկել երեքշաբթի օրը, փորձել է ապօրինաբար տեղեկատվություն ստանալ 2007 թ. իր նախընտրական քարոզարշավի հետաքննության ընթացքի մասին: Փոխարենը նա խոստացել է Վճռաբեկ դատարանի ազդեցիկ դատախազին պաշտոն Մոնակոյում:
Քննության ընթացքում կքննվի նաև նախկին նախագահի դեմ այն մեղադրանքը, թե նա իրազեկիչների մի ամբողջ ցանց է ստեղծել և ֆինանսավորել, հնարավորություն ունենալու համար ազդել իր դեմ անցկացվող հետաքննության վրա: Հուլիսի 1-ին իրավապահները մոտ 15 ժամ հարցաքննեցին Սարկոզիին: Ըստ ֆրանսիական օրենքների, նախկին նախագահին կարող է սպառնալ 10 տարվա ազատազրկում:
Ինչպես գրում է Lifenews-ը, Սարկոզին մասնակից է եղել խոշոր կոռուպցիոն սկանդալի, երբ քննիչները կասկածեցին, որ նրա նախընտրական արշավին աջակցել է Լիբիայի նախկին առաջնորդ Մուամմար Քադդաֆին: Դրան զուգահեռ խուզարկուները մեկ այլ պատմություն ի հայտ բերեցին՝ միլիարդատեր Լիլիան Բետանկուրի գործով: Նրան կասկածում էին նախընտրական արշավի համար ապօրինաբար գումարներ հատկացնելու մեջ:
Այն ժամանակ Սարկոզիին մեղադրեցին, որ նա չարաշահել է 90-ամյա Բետանկուրի վստահությունը, որը տառապում է Ալցհեյմերի հիվանդությամբ: Ըստ դատախազի վարկածի, նախկին նախագահը օգտվեց L'Oreal-ի ժառանգի թույլ առողջությունից նրա ունեցվածքի մի մասին տիրանալու ու սեփական ընտրարշավը ֆինանսավորելու համար: Միության անդամներից մեկը՝ Ժերոմ Լավրիյեն հրապարակավ խոստովանեց ապօրինի գործարքների փաստը: Խոսքը 11 մլն եվրոյի մասին է: Միությունը նրա անունից կեղծ պատվերներ է ձևակերպել «Բիգմալիոն» ֆրանսիական գովազդային գործակալության միջոցով: Ընդ որում գումարը հատկացվել է նախընտրական միջոցառումների կամակերպման համար: Սակայն Լավրիյեն նշել է, որ ինքը Սարկոզին «խախտումներին տեղյակ չի եղել»:

2 Июль 2014 - 06:28 AMT
Саркози могут посадить на 10 лет: Экс-президент Франции обвиняется в «торговле влиянием» и коррупции
Французский суд начал официальное расследование в отношении бывшего президента страны Николя Саркози. Бывший глава государства был задержан полицией во вторник, 1 июля. Его подозревают в «торговле влиянием». По версии следствия, Николя Саркози через своего адвоката Тьерри Эрзога, также задержанного во вторник, пытался незаконно получить информацию по поводу расследования дела о финансировании его предвыборной кампании в 2007 году. За это он обещал влиятельному прокурору Кассационного суда Жильберу Азиберу пост в Монако.
В ходе следствия будет также рассмотрено обвинение бывшего главы государства в том, что он создал и содержал сеть информаторов в важнейших органах власти, чтобы иметь возможность оказывать влияние на проводимое против него расследование.
1-го июля правоохранительные органы в течение 15 часов допрашивали Саркози. По французским законам, экс-президенту может грозить 10 лет тюрьмы.
Как пишет Lifenews, Саркози оказался замешан в крупном коррупционном скандале, когда следователи заподозрили, что его предвыборная кампания поддерживалась бывшим лидером Ливии Муамаром Каддафи. Параллельно с этим сыщики вышли на другую историю – о деле миллиардерши Лиллиан Беттанкур. Ее подозревали в незаконном выделении денег на предвыборную рекламу.
Тогда Саркози обвинили в злоупотреблении доверием 90-летней Беттанкур, страдающей болезнью Альцгеймера. По версии прокурора, экс-президент воспользовался слабым здоровьем пожилой наследницы L'Oreal, чтобы завладеть частью ее состояния для финансирования своей предвыборной кампании. По данным следствия, на эти цели могла пойти часть денег, снятых со швейцарского счета Беттанкур ее доверенными лицами.
Один из членов Союза Жером Лаврийе публично покаялся и признал факт незаконных манипуляций. Речь идет о сумме в 11 миллионов евро. Союз от своего имени оформлял фиктивные заказы через французское рекламное агентство «Бигмалион». При этом деньги шли на организацию предвыборных мероприятий. Однако Лаврийе подчеркнул, что сам Саркози «не был в курсе нарушений».