2 Հուլիս 2014 - 07:40 AMT
Վերջին օրերին ինտերնետը տառացիորեն եռում է ԵԽԽՎ ստրասբուրգյան նիստում Իլհամ Ալիևի ելույթի վերաբերյալ խոսուն մեկնաբանություններից: Բոլոր հրապարակումներն մոտավորապես միատեսակ են նկարագրում ադրբեջանցի առաջնորդի վարքագիծը: Չկրկնեմ ուրիշների բնորոշումները, ուղղակի հարց տամ. պարոնայք, իսկ ի՞նչ էիք ակնկալում: Մի՞թե ինչ-որ մեկը խաղաղասեր ելույթ էր ակնկալում «Անդորրն ու բարգավաճումն Անդրկովկասում» թեմայով:
Նույնիսկ եթե ենթադրենք, որ Ալիևը ցանկանում է հրաժարվել ռազմատենչ հռետորաբանությունից (իսկ ըստ առկա տեղեկատվության, նա վաղուց է երազում այդ մասին), ապա այսօր Ադրբեջանի գործող նախագահը ոչ մի շանս չունի անհետևանք փոխելու համար իր ելույթների տոնայնությունն ու վերափոխելու համար գաղափարախոսությունը: Ուղղակի այն պարզ պատճառով, որ մի ամբողջ սերունդ է մեծացել ատելության մթնոլորտում և մանկուց ի վեր խեղաթյուրված է ընկալել իրողությունը: Իսկ հիմա արդեն ոչ թե Ալիևն է զանգվածներին գրգռում իր ռազմատենչ կարգախոսներով, այլ իրենք զանգվածներն են արձագանքում ու պահում իրենց նախագահին ագրեսիվ վարքագծի սահմաններում: Այս ամենը վերածում է Ադրբեջանն էլ ավելի անհանգիստ ու անկանխատեսելի հարևանի երեք քրիստոնյա պետությունների համար: Պետությունների, որոնք վաղ թե ուշ պետք է որոշեն, թե ինչ անել Ադրբեջանական Հանրապետության հետ: Չէ որ հնարավոր չէ վերցնել ու որքան հնարավոր է հեռու տանել այն՝ Լատինական Ամերիկա կամ Ավստրալիա: Եվ որքան շուտ սկսվի կառուցողական բանավեճն, այնքան լավ բոլորի համար, ներառյալ բուն ադրբեջանցիներին:
Սկզբի համար պետք է որոշել, թե ինչպիսի Ադրբեջան է մեզ հարկավոր: Ավելի պարզ ասած, եթե մենք չստեղծենք քաղաքակիրթ ապագայի կերպար Ադրբեջանի համար, ապա ոչ ոք դա չի անի: Հենց այդպես էին գործում արևմտյան երկրները, աշխատելով ազդել Խորհրդային Միության վրա ու ապառազմականացման կոչ անելով: Այդպես են այսօր աշխատում եվրոպական կառույցները, առաջարկելով ընդդիմադիրներին ապագայի կերպարը, որը տարբերվում է ագրեսիվ ռեժիմների քաղաքականությունից: Եվ այդ ասպարեզում հաջողության բազում օրինակներ կան:
Ադրբեջանի ապագա գոյության ամենաընդունելի ձևը կլինի այդ պետության վերածումն առավելապես ագրարային հանրապետության, որտեղ գլխավոր գաղափարախոսական ու կրթական ինստիտուտներն ինչ-որ ժամանակ կլինեն արտաքին հումանիտար կառավարման տակ: Դա կարող է արվել գյուղական շրջանների կրթական հաստատությունների զարգացման ծրագրի շրջանակում, ինչպես նաև տեղեկատվական քաղաքականության փոփոխման միջոցով:
Առանձնակի ուշադրություն է պետք հատկացնել երեխաներին, որոնց հարկավոր է շանս տալ տեսնելու աշխարհի իրական պատկերը, որն ազատ կլինի անիմաստ ագրեսիայից: Երեխաները պետք է երազեն ճամփորդությունների մասին ու մեծանան խաղաղության մթնոլորտում: Դրան կարող են նպաստել ուղևորությունների ու ընտանեկան հանգստի ծրագրերը: Հավանություն ու խթան պետք է ստանան պետծառայողների ստորին ու միջին օղակի համար կազմակերպվող զանգվածային վերապատրաստումները, ինչը ճիշտ կլինի նաև լրագրողների ու հումանիտար բաժինների ուսանողների համար:
Նման ծրագրերի իրականացման գլխավոր լծակը պետք է դառնա ՈԿԿ-ների ցանցը: Ընդ որում կազմակերպիչ համակարգողները պետք է առավելագույնս ազատ լինեն առկա բացասական հետքից ու հակամարտություններից: Նախապատվությունը պետք է տրվի նոր մոտեցումներին, նոր ծրագրերին, առավել կատարելագործված գաղափարախոսությանը, և, անշուշտ, նոր դեմքերին:
Գլխավոր խնդիրն է ռեժիմի հումանիզացիան զանգվածային գիտակցության աստիճանական էվոլյուցիոն վերափոխման միջոցով: Դա կարելի է իրականացնել 12-15 տարում ջանքերի միավորման ու գրագետ կառավարման դեպքում: Կարևոր հարց է, թե ում վրա կարելի է հենվել Ադրբեջանում: Ցանկացած երկրում բնակչության ամենաբարեխիղճ ու ավանդապաշտ մասը գյուղացիությունն է: Պաշտոնական վիճակագրությունը հայտնում է, որ Ադրբեջանի գյուղական հատվածը կազմում է մոտ 40 տոկոս: Այդ մարդկանց զգալի մասը նավթային եկամուտներից հեռու աշխատավորներ են: Որպես կանոն, նրանց աշխատանքը շահագործում են Ռուսաստանում հաստատված վերավաճառող հայրենակիցները: Այն հանգամանքի խորը գիտակցումը, որ աշխատանքը դաշտում ու մրգատու այգիներում պատերազմից լավ է, կարևոր գաղափարական միջուկ է:
Ալիևի վերջին մի քանի տարիների միջազգային ելույթների տոնայնությունը կասկած չի թողնում, որ ագրեսիայի գոյություն ունեցող դոկտրինը շատ խոցելի է: Բարեխիղճ հարևանների խնդիրն է օգնել ձերբազատվել հնացած գաղափարական շղթաներից:

В последние дни интернет буквально бурлит смачными комментариями по поводу выступления Ильхама Алиева на сессии ПАСЕ в Страсбурге. Все публикации примерно одинаково живописуют поведение азербайджанского лидера. Не буду повторять чужих эпитетов, а лишь задам вопрос: господа, а что вы ожидали? Неужели кто-то прогнозировал миролюбивый спич на тему «Покой и благодать в Закавказье»?
Даже если предположить, что Алиев хочет отказаться от милитаристской риторики (а он по имеющейся информации, давно мечтает об этом), то сегодня у действующего президента Азербайджана нет никаких шансов безболезненно сменить тон выступлений и трансформировать идеологию. Просто потому, что целое поколение выросло в ненависти и с самого детства воспринимало искаженную реальность. И теперь уже не Алиев будоражит массы воинственными лозунгами, а сами массы резонируют и удерживают своего президента в режиме агрессивного поведения. Все это превращает Азербайджан в еще более беспокойного и непредсказуемого соседа сразу для трех христианских государств. Государств, которым рано или поздно придется решать, что делать с Азербайджанской республикой. Ведь невозможно взять и перенести целую страну куда-нибудь подальше – в Латинскую Америку или Австралию. И чем раньше начнется конструктивная дискуссия, тем лучше для всех, включая самих азербайджанцев.
Для начала нужно определить, какой Азербайджан нам нужен. Проще говоря, если мы не создадим образ цивилизованного будущего для Азербайджана, то этого никто не сделает. Именно так действовали западные страны, стараясь влиять на Советский Союз и призывая его к демилитаризации. Именно так сегодня продолжают работать европейские институты, предлагая оппонентам образ будущего, отличный от политики агрессивных режимов. И на этом поприще существует много историй успеха.
Наиболее приемлемой формой будущего существования Азербайджана станет превращение этого государства в преимущественно аграрную республику, где главные идеологические и образовательные институты какое-то время будут находиться под внешним гуманитарным управлением. Это можно осуществить в рамках программ поддержки образования сельских районов, а также путем существенного изменения информационной политики. Особое внимание необходимо уделить детям, которым нужно дать шанс на получение реальной картины мира, свободной от бессмысленной агрессии. Дети должны мечтать о путешествиях и расти в атмосфере мира. Этому могли бы способствовать специальные программы поездок и семейного отдыха. Одобрение и стимулы должны получать проекты по организации массовых стажировок для низшего и среднего звена государственных служащих, а также студентов журналистских и других гуманитарных факультетов.
Главным инструментом по реализации такого комплекса программ должна стать сеть НКО. При этом организации-операторы должны быть максимально свободны от существующих негативных шлейфов и конфликтов. Предпочтение должно отдаваться новым подходам, новым программам, более совершенной идеологии и, конечно, новым лицам.
Магистральная задача – гуманизация режима через постепенную эволюционную трансформацию массового сознания. Она вполне может быть выполнена за 12-15 лет при условии объединения усилий и грамотного управления.
Важный вопрос – на кого можно опираться внутри Азербайджана. В любой стране наиболее добросовестной и традиционной частью населения является крестьянство. Официальная статистика сообщает, что в аграрном секторе Азербайджана задействовано почти 40% населения. Значительная часть этих людей –работяги, далекие от нефтяных доходов. Как правило, их труд эксплуатируется осевшими в России и других странах земляками-перекупщиками. Глубокое понимание того, что работа в полях и фруктовых садах гораздо лучше любой войны – это важный потенциальный идеологический стержень.
Интонации последних международных выступлений Алиева не оставляют сомнений в том, что существующая доктрина агрессии крайне уязвима. Задача добросовестных соседей – помочь избавиться от устаревших идеологических оков.