Նոր կազմի Եվրահանձնաժողովն ԵՄ պատմության մեջ առաջին անգամ ներգաղթի հարցերով հանձնակատար կունենա` դա պայմանավորված է ներգաղթյալների մեծ հոսքով ԵՄ հարավային երկրներ Մերձավոր Արևելքից ու Հյուսիսային Աֆրիկայից:
«Ներգաղթի հարցերով եվրահանձնակատարի պաշտոնի ստեղծումը պայմանավորված է մեր միգրացիոն քաղաքականության եվրոպական մոտեցման անհրաժեշտությամբ»,-բելգիական ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում հայտարարել է 2014-2019 թթ. Եվրահանձնաժողովի նոր կազմի ղեկավար, Լյուքսեմբուրգի նախկին վարչապետ Ժան-Կլոդ Յունկերը:
Յունկերի թեկնածությունը, որը նշանակվեց պաշտոնում հունիսի 27-ին ԵՄ գագաթաժողովում, վերջնականապես կհաստատվի հուլիսի 16-ին: Սեպտեմբերի վերջում ԵՀ նոր ղեկավարը պետք է ներկայացնի Եվրահանձնաժողովի նոր կազմը՝ 28 անդամ ԵՄ յուրաքանչյուր երկրից:
Իտալիան, որը հուլիսի 1-ից ստանձնել է նախագահությունը Եվրամիությունում, բավարար միջոցներ չունի այդ ներգաղթյալներն տեղավորելու համար, այն դեպքում, երբ մյուս պետությունները, այդ թվում հարևան Ֆրանսիան, հրաժարվում են ընդունել Իտալիայի տարածքով երկիր ներթափանցող աֆրիկացի ներգաղթյալներին: Խնդրով պետք է զբաղվի Եվրահանձնաժողովը, որը պետք է հնարավորություն գտնի բաշխելու համար ներգաղթյալներին ԵՄ տարածքում, գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես հայտնում է «Ռոսիյսկայա գազետան», Հունաստանը, որը լիազորությունները հանձնեց Իտալիային, ամփոփեց իր նախագահությունը ԵՄ-ում: Հունաստանի կողմից հատկապես շեշտադրված հարցերը ցավոտ են այդ երկրի համար, որտեղ գործազրկությունը հասնում է 28 տոկոսի, իսկ ապօրինի ներգաղթյալների հոսքը ծանր բեռ է դառնում հույն հարկատուների համար:
«Կարծում եմ, մեզ հաջողվեց ցույց տալ, որ ներգաղթը միայն ԵՄ հարավային երկրների խնդիրը չէ, այդ խնդիրը համաեվրոպական բնույթ ունի և ազդում է տնտեսական աճի ու Եվրամիության սոցիալական համախմբվածության վրա»,-ասել է Հունաստանի ԱԳ նախարար Էվանգելոս Վենիզելոսը:

2 Июль 2014 - 10:17 AMT
В Еврокомиссии нового состава впервые в истории ЕС появится отдельный еврокомиссар по вопросам иммиграции – это обусловлено катастрофическим притоком мигрантов в южные страны ЕС с Ближнего Востока и из Северной Африки.
«Создание поста еврокомиссара по вопросам миграции вызвано необходимостью европейского измерения нашей миграционной политики», – заявил в интервью бельгийским СМИ назначенный на саммите ЕС 27 июня глава нового состава Еврокомиссии 2014-2019 годов, экс-премьер Люксембурга Жан-Клод Юнкер.
Окончательно утвердить кандидатуру Юнкера предстоит участникам сессии Европарламента 16 июля, к концу сентября новый глава ЕК должен представить новый состав Еврокомиссии, в который войдут 28 человек – по одному от каждой страны ЕС.
Италия, которая с 1 июля приступила к председательству в Евросоюзе, не имеет достаточно средств на размещение этих мигрантов, тогда как другие государства сообщества, включая соседнюю Францию, отказываются принимать проникших в Италию беженцев из Африки на своей территории.
Решением проблемы займется Еврокомиссия, которой предстоит изыскать возможности для распределения мигрантов по территории ЕС, пишет ИТАР-ТАСС.
Как сообщает «Российская газета», Греция, передавшая полномочия Италия, подвела итоги своего председательства в ЕС. Особо акцентированными Элладой на различных еэсовских площадках вопросами стали являются наиболее болезненными для самой Греции, где безработица достигает 28 процентов, а поток нелегальных мигрантов ложится тяжелым бременем на плечи греческих налогоплательщиков.
«Думаю, нам удалось показать, что иммиграция не является проблемой только южных стран ЕС или стран на внешних границах Европейского союза. Эта проблема имеет общеевропейский характер и влияет на экономический рост и социальную сплоченность Евросоюза», – отметил министр иностранных дел Греции Эвангелос Венизелос.