Այսօր Վիեննայում մեկնարկել է Իրանի միջուկային խնդրի կարգավորման շուրջ բանակցությունների հերթական փուլը Թեհրանի ու միջազգային միջնորդների «վեցյակի» միջև: Ինչպես ակնկալվում է, բանակցությունները կտևեն մինչև հուլիսի 20-ը:
Բանակցությունների նպատակն է համապարփակ համաձայնությունն Իրանի միջուկային խնդրի վերջնական կարգավորման մասին: Ըստ պլանի, այդ համաձայնագիրը պետք է պատրաստ լինի մինչև հուլիսի 20-ը: Բանակցությունների վերջին՝ հինգերորդ, փուլում պատվիրակություններն աշխատում են անմիջապես ապագա համաձայնագրի տեքստի վրա:
Կողմերը զգուշավոր լավատեսություն են հայտնում՝ նշելով, որ տարաձայնություններն Իրանի ու «վեցյակի» միջև դեռ պահպանվում են, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Ռուսաստանը գտնում է, որ իրատեսական է համաձայնագիրը մինչև հուլիսի 20-ը նախապատրաստելը: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը, որը գլխավորում է բանակցություններում ռուսական պատվիրակությունը:
«Մենք կարծում ենք, որ միանգամայն իրատեսական է մինչև հուլիսի 20-ը համաձայնագիրը պատրաստելը, այդ մասին է վկայում այն տրամադրվածությունը, որ առկա է խմբի անդամների մոտ»,-ասել է նա:
«Աշխատանքների ծավալը մեծ է, բայց տեսանելի, ճիշտ շեշտադրումների դեպքում, փոխզիջումների արդյունքում մենք կարող ենք ամեն ինչ հասցնել մինչև հուլիսի 20-ը ու համապատասխան փաստաթուղթ մշակել»,-վստահ է ռուս դիվանագետը: Նա պարզաբանել է, որ «բանակցությունների արդյունքում հավելվածով փաստաթուղթ կներկայացվի»: «Եվ միայն այդ փաստաթուղթը կներկայացվի «վեցյակի» ու Իրանի նախարարներին, բայց այն դեռ գոյություն չունի»,-ասել է Ռյաբկովը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես կանխատեսում է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը, պատվիրակության ներկայացուցիչները հիմնականում մինչև հուլիսի 20-ը կլինեն Վիեննայում: «Թե գործընկերներից ով կմնա այստեղ ամբողջ փուլի ընթացքում, ես չգիտեմ, բայց միանգամայն հնարավոր է, որ ԱՄՆ-ն ներկայացված լինի ամենաբարձր մակարդակով ամբողջ փուլի ընթացքում, ինչպես և Իրանը»,-հավելել է Ռյաբկովը՝ նշելով, որ ինքը ստիպված կլինի որոշ ժամանակով բացակայել Ավստրիայի մայրաքաղաքից մասնակցելու համար ԲՐԻԿՍ (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան և ՀԱՀ) երկրների գագաթաժողովին Բրազիլիայում:
Ռյաբկովը հոռետեսորեն է արտահայտվել վաղաժամ, մինչև հուլիսի 15-ը վերջնական պայմանավորվածության հասնելու հարցում: «Կարծում եմ, դա քիչ հավանական է, մինչև հուլիսի 15-ը շատ քիչ օր է մնացել, դժվար կլինի հասցնել»,-ասել է նա՝ հիշեցնելով, որ հուլիսի 16-ից իրանցիները սկսում են նշել Աշուրայի սգո օրը ի հիշատակ իմամ Հուսեյնի՝ Մուհամմեդ մարգարեի թոռան և իմամ Ալիի որդու, որը զոհվեց անհավասար մարտում 680 թվականին:

2 Июль 2014 - 12:12 AMT
В Вене проходят очередные переговоры Ирана и «шестерки»; стороны надеются на достижение окончательного соглашения
Очередной раунд переговоров по урегулированию иранской ядерной проблемы между Тегераном и «шестеркой» международных посредников начнется в среду в Вене и, как ожидается, продлится до 20 июля.
В случае достижения договоренностей к переговорам, как ожидается, подключатся главы МИД стран, входящих в «шестерку» (пять постоянных членов СБ ООН и Германия).
Целью переговоров делегаций Ирана и «шестерки» является достижение всеобъемлющего соглашения об окончательном урегулировании иранской ядерной проблемы. По плану, такое соглашение должно быть готово к 20 июля.
На последнем – пятом – раунде переговоров делегации начали работу непосредственно над текстом будущего соглашения.
Стороны выражают острожный оптимизм по поводу достижения договоренности к намеченному сроку, отмечая сохраняющиеся разногласия между Ираном и «шестеркой», передает Интерфакс.
Россия считает, что подготовить соглашение по ядерной программе Ирана до 20 июля реально. Об этом сообщил журналистам заместитель министра иностранных дел РФ Сергей Рябков, возглавляющий российскую делегацию на переговорах.
«Мы считаем, что до 20 июля подготовить новую договоренность вполне реально, об этом свидетельствует, в том числе, тот настрой, который проявился у членов группы шести (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) в ходе координационной встречи в Брюсселе», – сказал он.
«Объем работы большой, но он обозримый, и при должной фокусировке внимания, сосредоточенности на поиске компромиссов мы вполне можем до 20 июля уложиться и разработать соответствующий документ», – убежден российский дипломат. Он пояснил, что «итог переговоров будет оформлен в виде документа с приложениями». «И только этот документ будет представляться министрам «шестерки» и Ирана, но его пока не существует в природе», – добавил Рябков, передает ИТАР-ТАСС.
Как прогнозирует замглавы МИД РФ, представители делегаций большую часть времени до 20 июля проведут в Вене. «Кто из коллег будет здесь на протяжении всего раунда, я не знаю, но вполне возможно, что США будут представлены на очень высоком уровне на протяжении всего раунда, так же как и иранцы», – добавил Рябков, заметив, что сам он будет вынужден на некоторое время покинуть австрийскую столицу в связи с проведением саммита стран БРИКС (Бразилия, Россия, Индия, Китай и ЮАР) в Бразилии.
При этом замглавы МИД РФ скептически смотрит на возможность оформления окончательных договоренностей по иранской ядерной программе досрочно, до 15 июля. «Я думаю, что это маловероятно, до 15 июля трудно успеть, совсем немного дней», – сказал он, напомнив, что с 16 июля иранцы начинают отмечать траурный день Ашуры в память об имаме Хусейне, внуке пророка Мухаммеда и сыне имама Али, который погиб в неравном сражении в 680 году.