4 Հուլիս 2014 - 08:37 AMT
Իրանը «վեցյակի» հետ համաձայնագրի կատարումից հետո և չտարածման պահանջներին համապատասխանության դեպքում կկարողանա հարստացման սեփական ծրագիր ունենալ ու վառելիք արտադրել ԱԷԿ համար: Ճեպազրույցում նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ պատվիրակության ներկայացուցիչը բանակցություններում:
Սակայն, ըստ նրա, քանի դեռ Թեհրանը չի ապացուցել, որ իր միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ բնույթ է կրում, հարստացման հզորությունները պետք է «կրճատվեն»:
«ԱԷԿ-ների համար վառելիքի արտադրությունը պահանջում է հարստացում արդյունաբերական մասշտաբով, այդ մասին խոսք լինել չի կարող, քանի որ հիմա Իրանը նման հնարավորություն չունի, իսկ գործող հարստացման ծրագիրը մտավախություն է ներշնչում մեզ»,-ասել է ԱՄՆ ներկայացուցիչը:
Սակայն, ըստ նրա, ապագայում Թեհրանն ինքը կկարողանա որոշել անհրաժեշտ հարստացուցիչ գործողության պարամետրերը: «Ինչ նրանք կորոշեն կարգավորումից հետո, համաձայնագրի պահանջները տևական ժամանակ կատարելուց ու Միջուկային զենքի չտարածման մասին համաձայնագրի պահանջներին համապատասխանելուց հետո, դա էլ կլինի նրանց ընտրությունը»,-հայտարարել է նա:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ ներկայացուցիչը նշել է, որ Վաշինգտոնը ելնում է նրանից, որ «Իրանը սեփական հարստացման ծրագրի կարիք չունի»: «Նրանք ունեն վառելիքի անհրաժեշտ քանակ Արակի հետազոտական ռեակտորի համար, իսկ Ռուսաստանը վառելիք է առաքում Բուշերի ԱԷԿ-ի համար»: «Մենք չենք հասկանում, թե ինչպիսին է գործնական անհրաժեշտությունը»,-եզրափակեց նա, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Հուլիսի 2-ին Վիեննայում մեկնարկեց Իրանի միջուկային խնդրի կարգավորման շուրջ բանակցությունների հերթական փուլը Թեհրանի ու միջազգային միջնորդների «վեցյակի» միջև: Ինչպես ակնկալվում է, բանակցությունները կտևեն մինչև հուլիսի 20-ը: Բանակցությունների նպատակն է համապարփակ համաձայնությունն Իրանի միջուկային խնդրի վերջնական կարգավորման մասին: Ըստ պլանի, այդ համաձայնագիրը պետք է պատրաստ լինի մինչև հուլիսի 20-ը: Բանակցությունների վերջին՝ հինգերորդ, փուլում պատվիրակություններն աշխատում են անմիջապես ապագա համաձայնագրի տեքստի վրա:
Ըստ ՌԻԱ Նովոստի գործակալության, ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը գտնում է, որ Իրանն ու «վեցյակը» Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ամփոփիչ համաձայնագիր մշակելու շանս ունեն մինչև հուլիսի 20-ը: «Մենք կարծում ենք, որ միանգամայն իրատեսական է մինչև հուլիսի 20-ը համաձայնագիրը պատրաստելը, այդ մասին է վկայում այն տրամադրվածությունը, որ առկա է խմբի անդամների մոտ»,-ասել է նա:
«Աշխատանքների ծավալը մեծ է, բայց տեսանելի, ճիշտ շեշտադրումների դեպքում, փոխզիջումների արդյունքում մենք կարող ենք ամեն ինչ հասցնել մինչև հուլիսի 20-ը ու համապատասխան փաստաթուղթ մշակել»,-վստահ է ռուս դիվանագետը:
«Չնայած առայժմ համեստ արդյունքներին, հունիսին տեղի ունեցած փուլն ու այն փուլը, որ սկսվեց հուլիսի 2-ին, տարբերվում են նախորդներից նրանով, որ հավաքվում է ստատիկ էներգիա, որն ընդհանուր ջանքերով պետք է ազատվի ու վերածվի շարժման էներգիայի»,-հայտարարել է Ռյաբկովը «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում: Ըստ նրա, այժմ «զգացվում է և մասնակցիների քաղաքական կամքը, և որոշակի տագնապ կա, որ կարելի է չհասցնել՝ դա ևս լավ նշան է»:
«Բոլոր այդ գործոնները, գումարած բանախոսների փորձը, կարծում եմ, թույլ կտան տեղավորվել նախատեսված ժամկետում: Թեև քիչ ժամանակ է մնում: Բայց շանսեր կան»,-ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը:
«Ես հիմա չէի խոսի այլընտրանքային տարբերակների մասին, քանի որ պետք է կենտրոնանալ գլխավոր խնդրի վրա»,-ասել է Ռյաբկովը՝ պատասխանելով իրադարձությունների զարգացման տարբերակների մասին հարցին, եթե բանակցությունների ժամկետը չպահպանվի:

Иран после выполнения соглашения с «шестеркой» и при соответствии требованиям нераспространения сможет при необходимости иметь собственную обогатительную программу по производству топлива для АЭС. Такое мнение высказал на брифинге представитель делегации США на переговорах.
Однако, по его словам, пока Тегеран не докажет, что его ядерная программа носит исключительно мирный характер, обогатительные мощности должны быть «урезаны».
«Производство топлива для АЭС требует обогащения в промышленном масштабе, об этом не может быть и речи, потому что сейчас у Ирана такой возможности нет, но и нынешняя обогатительная программы у нас вызывает опасения», – сказал он. «Мы считаем, что программа должна быть урезана», – подчеркнул представитель США.
Однако, по его мнению, в будущем Тегеран сможет сам определить параметры необходимой обогатительной деятельности. «Что они решат после нормализации ситуации, после длительного периода выполнения соглашения и при соответствии требованиям Соглашения о нераспространении ядерного оружия, это будет их выбором», – заявил он.
Вместе с тем представитель США заметил, что Вашингтон исходит из того, что «у Ирана нет потребности в собственной обогатительной программе». «У них есть необходимое количество топлива для исследовательского реактора в Араке, а Россия поставляет топливо для АЭС «Бушер». «Мы не понимаем, какова практическая необходимость», – заключил он, сообщает ИТАР-ТАСС.
Очередной, шестой раунд переговоров «шестерки» международных посредников и Ирана по ядерной программе Тегерана стартовал 2 июля в Вене. Планируется, что он продлится до 20 июля — срока, к которому стороны стремятся заключить договоренность о гарантиях мирного характера иранской ядерной программы в обмен на снятие международных санкций со страны. Во время предыдущего раунда, завершившегося 20 июня, стороны выработали предварительный текст итогового документа, который, по словам участников переговоров, требовал еще большой конкретизации по самым существенным вопросам.
По сообщению РИА Новости, замглавы МИД РФ Сергей Рябков считает, что Иран и «шестерка» международных посредников имеют шанс выработать итоговое соглашение по иранской ядерной программе в установленный срок — до 20 июля — благодаря прогрессу, достигнутому на предыдущем раунде, и опыту переговорщиков.
«Несмотря на пока еще незначительный прогресс (если его измерять в соответствии с терминологией, близкой журналисту — количеством знаков), прошедший в июне раунд и тот, который начался 2 июля, отличаются от предыдущих тем, что набирается некая статическая энергия, которая общими усилиями должна быть высвобождена и превратиться в энергию движения»,- заявил Рябков в интервью газете «Коммерсант».
По его словам сейчас «чувствуются и политическая воля участников, и определенная тревога, что можно не успеть — это тоже хороший знак».
«Все эти факторы, помноженные на опыт переговорщиков, которые участвуют в работе как с иранской стороны, так и от имени «шестерки», в итоге, думается, позволят уложиться в срок. Хотя времени остается мало. Но шансы есть», — отметил замглавы МИД РФ.
«Я бы сейчас не стал говорить об альтернативных вариантах, потому что нужно сосредоточиться на главной задаче (выработка соглашения)», — отметил Рябков, отвечая на вопрос о вариантах развития событий в случае возможного срыва графика переговоров.