Մեկ օրում ադրբեջանական բանակում միանգամից երեք զինվոր է վիրավորվել:
Ինչպես հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը, պատահարը գրանցվել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության N զորամասում: Ադրբեջանական բանակի զինվոր Էլնուր Բահտիյար օղլու Մուրադովն իրեն ամրակցված զենքից կրակել է զինծառայող Վուրղուն Մաիս օղլու Ալիևի վրա:
Զինդատախազությունը հետաքննություն է սկսել փաստի առնչությամբ:
Ըստ Contact.az-ի, ևս երկու ադրբեջանցի զինվոր իբր վիրավորվել է հայկական կողմից գնդակոծության արդյունքում: Բարդայի շրջանից զորակոչված զինվոր Մուրլան Հասանովը վիրավորվել է հուլիսի 3-ին, իսկ ենթասպա Անար Նագիևը զորակոչված Ղազախի շրջանից, վիրավորվել է հուլիսի լույս 4-ի գիշերը:
Ըստ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդագրության, Հասանովի վիճակը բավարար է, իսկ Նագիևինը՝ ծանր:
Ըստ «Դոկտրին» ռազմական լրագրողական հետազոտությունների տվյալների, 2014 թվականի հունվարի 1-ից մինչև հունիսի 30-ը պաշտպանության ու անվտանգության հատվածի կորուստները կազմել են 47 մարդ, այդ թվում 3-ը մահացել են հայկական կողմի կրակոցներից, 3-ը պայթել են ականների վրա, 34-ը՝ ոչ մարտական կորուստներ են: Նույն շրջանում վիրավորների ու վնասվածքներ ստացածների թիվը կազմել է 84 մարդ, այդ թվում, 11-ը վիրավորել են հակառակորդի գնդակոծության արդյունքում, 9-ը՝ ականների պայթյունից:
Միայն հուլիսի առաջին օրերին վիրավորվել է 4 մարդ, այդ թվում 3-ը՝ շփման գծում: Սահմանապահ զորքերի ևս մեկ զինվոր մահացել է էլեկտրական հոսանքի հարվածից:

4 Июль 2014 - 08:38 AMT
Как сообщает АПА, происшествие было зарегистрировано в воинской части N Минобороны Азербайджана. Пуля, пущенная из табельного оружия солдата азербайджанской армии Эльнура Бахтияр оглу Мурадова, попала в солдата Вургуна Маис оглу Алиева.
По факту ведется расследование военной прокуратурой.
По сообщению Contact.az, еще двое азербайджанских солдат получили ранения якобы «в результате обстрела с армянской стороны».
Солдат Нурлан Гасанов, призванный из Бардинского района, был ранен 3 июля, а прапорщик Анар Нагиев из Газахского района, был ранен в ночь на 4 июля.
Согласно сообщению пресс-службы Минобороны, состояние Гасанова удовлетворительное, а Нагиева – тяжелое.
По данным Центра журналистских военных исследований «Доктрина», с 1 января по 30 июня 2014 г. потери сектора обороны и безопасности Азербайджана составили 47 человек, в том числе, трое погибли от армянской пули, 3 подорвались на минах, 34 – это небоевые потери.
Число раненых и получивших травмы за этот же период составило 84 человека, в том числе, 11 – получили ранения в результате обстрела противника, 9 – от взрыва мин.
Только в первые дни июля было ранено 4 человека, в том числе 3 на линии фронта. Еще один солдат пограничных войск погиб от удара током.