Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) ՌԴ իշխանություններին մեղավոր է ճանաչել Վրաստանի քաղաքացիների իրավունքները խախտելու մեջ՝ 2006 թվականին ՌԴ-ից նրանց արտաքսման ժամանակ: «Վրաստանն ընդդեմ Ռուսաստանի» հայցը ՄԻԵԴ էր ներկայացվել յոթ տարի առաջ Վրաստանի այն ժամանակվա նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի նախաձեռնությամբ: Վրաստանի գործող իշխանությունները դատավճիռը համարում են լուրջ հաղթանակ, սակայն հույս են հայտնում, որ երկխոսությունը Մոսկվայի հետ կշարունակվի:
«Շնորհավորում եմ բոլոր վրացիներին, որոնք Ռուսաստանում ստորացման են ենթարկվել զանգվածային արտաքսման ժամանակ: Մենք հաղթեցինք»,-հանդիսավոր կերպով երեկ հայտարարել է Վրաստանի արդարադատության նախարար Տեա Ցուլուկիանին: Ըստ նրա, ՄԻԵԴ-ը ճանաչել է, որ 2006 թ. աշնանը «Ռուսաստանը համակարգած քաղաքականություն է վարել վրացիների դեմ»: «Դատարանը նաև որոշել է, որ Ռուսաստանում ձերբակալված վրացիները հայրենիք արտաքսվելուց առաջ անմարդկային պայմաններում են պահվել»,-հավելել է տիկին Ցուլուկիանին:
Ըստ Թբիլիսիի, 2006 թ., երբ երկկողմ հարաբերությունները ՌԴ հետ սրվեցին Վրաստանում 4 ռուսաստանցի սպաների լրտեսության մեջ մեղադրելու պատճառով, Մոսկվան խախտեց միջազգային իրավունքի մի շարք նորմեր: 2011 թվականի ձմռանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) սկսվեցին Ռուսաստանի դեմ Վրաստանի ներկայացված հայցի գործով լսումները: Թբիլիսին հուսով էր, որ ՄԻԵԴ-ը մեղավոր կճանաչի ՌԴ իշխանություններին ազգային զտումների համար և հատուցում կվճարի մարդկանց բեռնատար ինքնաթիռներով տեղափոխելու ժամանակ տուժածների ու զոհվածների ընտանիքներին:
Վերջին բաց նիստը տեղի ունեցավ 2012 թվականի հունիսի 13-ին, որից հետո դատարանն անցավ դատավճռի քննարկմանը: Ըստ Վրաստանի արդարադատության նախարարության, դատավորները դատավճիռը կայացրել են նույն տարում, սակայն գաղտնի են պահել մինչ հրապարակումը:
Ռուսաստանի իշխանությունները, մեկնաբանելով ՄԻԵԴ վճիռն, այլ շեշտադրումներ են անում: ՌԴ արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ դատարանը «չի պարզել ՌԴ տարածքում օրինական հիմքերով գտնվող Վրաստանի քաղաքացիների արտաքսման փաստը», ինչպես նաև «ՌԴ քաղաքացի ազգությամբ վրացիների իրավունքների ոտնհարման փաստերը»՝ խախտումները վերաբերում են միայն «ապօրինի ներգաղթյալների կենսապայմաններին ժամանակավոր կացարաններում»:
Այնուամենայնիվ, ըստ ՄԻԵԴ որոշման ՌԴ-ն պարտավոր է փոխհատուցում վճարել տուժած վրացիներին, որի չափը պետք է որոշվի «բանակցությունների արդյունքում մեկ տարվա ընթացքում»: «Թեև հայցը միջպետական է, Վրաստանը ներկայացրել է այն զանգվածային բռնագաղթի զոհերի անունից, պարզաբանել է Վրաստանի ՍԴ նախկին նախագահ Ավթանդիլ Դեմետրաշվիլին: -Դա նշանակում է, որ Ռուսաստանը պետք է փոխհատուցում վճարի ոչ թե վրացական պետությանը, այլ կոնկրետ մարդկանց ըստ նրանց կրած վնասի»:
Ստրասբուրգի դատարանի որոշումն արդարության վերականգնում է անմեղ մարդկանց հանդեպ»,-հավաստիացրել է Վրաստանի վարչապետի ՌԴ հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն, որը 2006-ին Վրաստանի դեսպանն էր Մոսկվայում: Ըստ նրա, Ռուսաստանն ու Վրաստանը «պետք է դասեր քաղեն այդ ողբերգությունից, որպեսզի առաջիկայում նման բաներ երկկողմ հարաբերություններում չպատահեն»: Որոշ վրացի փորձագետներ զգուշացնում են, որ ՄԻԵԴ որոշումը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ երկու երկրների հարաբերությունների վրա: «Անկասկած, Մոսկվայի համար սա շատ տհաճ որոշում է: Առավել ևս Ուկրաինայում իրադարձությունների ֆոնի վրա,-հայտարարել է «Ъ»-ին GHN գործակալության վերլուծաբան Նիկա Իմնաշվիլին: -Կրեմլում հավանաբար հաշվի կառնեն, որ Վրաստանի նոր իշխանությունները նույն եռանդով էին պայքարում Ռուսաստանին դատապարտելու համար, որքան և Սահակաշվիլիի թիմը»: «Միասնական ազգային շարժում» նախկին իշխող կուսակցությունից պատգամավոր Շոթա Մալաշխիան ասել է. «Մենք, իհարկե, թույլ չէինք տա իշխող կոալիցիային ի չիք դարձնել մեր ջանքերը, նույնիսկ եթե նրանք դա ցանկանային Մոսկվայի հարցում իրենց պարտվողական քաղաքականության շրջանակում»:
Իսկ Թբիլիսիի Դիվանագիտական ակադեմիայի ռեկտոր Իոսիֆ Ցինցաձեն խորհուրդ տվեց առաջիկայում չհավատալ հայտարարություններին ՌԴ համար դատավճիռների կարևորության մասին: «Մոսկվան տասնյակ անգամ տանուլ է տվել ՄԻԵԴ-ում, նա արդեն իմունիտետ ունի»,-պարզաբանել է նա: Վրաստանի արդարադատության նախարարի ներկայացուցիչ Մանանա Ճկուասելին համամիտ չէ դրան: «Նախկինում ՌԴ-ն պարտվել է անհատական կամ օտարերկրյա քաղաքացիների հայցով, այս անգամ՝ միջպետական»,-հայտարարել է նա: Թբիլիսիում հուսով են, որ նույն ավարտը կունենա նաև ՌԴ դեմ ներկայացված մյուս հայցը՝ մարդու իրավունքների խախտման մասին 2008 թ. 5-օրյա պատերազմի ժամանակ:

4 Июль 2014 - 12:51 AMT
Европейский суд признал власти РФ виновными в нарушении прав граждан Грузии: Москве придется платить компенсацию
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) признал российские власти виновными в нарушении прав грузинских граждан во время их депортации из РФ в 2006 году. Иск «Грузия против России» был внесен в ЕСПЧ семь лет назад по инициативе тогдашнего президента Михаила Саакашвили. Нынешние власти Грузии считают судебный вердикт важной победой, но при этом выражают надежду на продолжение диалога с Москвой.
«Поздравляю всех грузин, ставших жертвой унижения в России во время массовой депортации. Мы выиграли!» — торжественно объявила вчера министр юстиции Грузии Тея Цулукиани. По ее словам, ЕСПЧ признал: осенью 2006 года «Россия проводила координированную политику против грузин». «Суд также определил, что грузины, арестованные в России, перед депортацией на родину содержались в нечеловеческих условиях»,— добавила госпожа Цулукиани.
Иск к РФ был подан в ЕСПЧ более семи лет назад. По версии Тбилиси, в 2006 году — во время обострения двусторонних отношений после ареста в Грузии четырех российских офицеров по обвинению в шпионаже — Москва нарушила ряд норм международного права.
Зимой 2011 года в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) начались слушания по иску Грузии против России, поданному после массовых депортаций грузинских граждан из РФ осенью 2006 года. В Тбилиси рассчитывали на то, что ЕСПЧ признает власти РФ виновными в этнической дискриминации и Москве придется раскошелиться на компенсации пострадавшим и семьям погибших во время транспортировки людей грузовыми самолетами.
Последнее открытое заседание по делу состоялось 13 июня 2012 года, после чего суд перешел к обсуждению приговора. Вердикт, по данным Минюста Грузии, судьи вынесли в том же году, но засекретили до публичного объявления.
Российские власти, комментируя решение ЕСПЧ, иначе расставляют акценты. В Минюсте РФ вчера заявили: суд «не установил фактов выдворения грузинских граждан, которые законно находились на территории» РФ, а также «фактов ущемления прав этнических грузин, которые являлись гражданами РФ» — нарушения «касаются только условий пребывания незаконных мигрантов в центрах временного содержания».
Тем не менее, по решению ЕСПЧ РФ обязана выплатить пострадавшим грузинам компенсацию, размер которой «должен быть определен в ходе переговоров в течение года». «Хотя иск межгосударственный, Грузия внесла его от имени жертв массовых депортаций,— пояснил экс-председатель Конституционного суда Грузии Автандил Деметрашвили.— Это значит, что Россия должна выплатить деньги не грузинскому государству, а конкретным людям в соответствии с понесенным ими ущербом».
«Вердикт Страсбургского суда — это восстановление справедливости по отношению к невинным людям»,— заверил спецпредставитель грузинского премьера по урегулированию отношений с РФ Зураб Абашидзе, который в 2006 году служил послом в Москве. По его мнению, Россия и Грузия «должны извлечь урок из этой трагедии, чтобы впредь никогда в наших отношениях не происходило ничего подобного».
Вместе с тем ряд грузинских экспертов предупреждает: вердикт Страсбургского суда может иметь негативные последствия для отношений между двумя странами. «Безусловно, Москве решение ЕСПЧ очень неприятно. Тем более на фоне событий на Украине,— заявил «Ъ» аналитик агентства GHN Ника Имнаишвили.— В Кремле наверняка примут к сведению, что новые власти Грузии добивались осуждения России не менее рьяно, чем команда Саакашвили». Своим видением причин такого рвения поделился депутат от бывшей правящей партии «Единое национальное движение» Шота Малашхия: «Мы бы, конечно, не позволили правящей коалиции спустить все на тормозах, даже если бы они этого очень хотели в рамках своей капитулянтской политики в отношении Москвы».
Ректор же тбилисской Дипломатической академии Иосиф Цинцадзе посоветовал не верить заявлениям о чрезвычайной важности для РФ вердикта суда. «Москва десятки раз проигрывала в ЕСПЧ, и у нее давно возник иммунитет»,— пояснил он. Представитель Минюста Грузии Манана Чкуасели с этим не согласна. «Раньше РФ проигрывала по индивидуальным искам своих или иностранных граждан, на сей раз — по иску межгосударственному»,— заявила она «Ъ». В Тбилиси надеются, что так же завершится рассмотрение и второго иска к РФ — о нарушении прав человека во время пятидневной войны 2008 года.