7 Հուլիս 2014 - 09:50 AMT
Հուլիսի 7-ին Թբիլիսիում 87 տարեկան հասակում վախճանվել է Վրաստանի նախկին նախագահ և ԽՍՀՄ ԱԳՆ նախկին ղեկավար Էդուարդ Շևարդնաձեն:
Վրաստանի նախկին նախագահի ընտանիքը հաստատել է նրա մահվան փաստը: «Էդուարդ Շևարդնաձեն վախճանվել է»,-մեջբերում է ՌԻԱ Նովոստին քաղաքական գործչի մերձավոր հարազատներից մեկի խոսքը:
Շևարդնաձեն ծնվել է 1928 թ. հունվարի 25-ին Վրաստանի Լանչխուտիի շրջանի Մամատի գյուղում: Ավարտել է Թբիլիսիի բժշկական տեխնիկումը: 1959 թվականին նա ավարտել է Քութաիսի Ցուլուկիձեի անվան մանկավարժական ինստիտուտը:
1946 թվականից զբաղվել է կոմերիտական ու կուսակցական աշխատանքով: 1961-1964 թթ. եղել է Վրաստանի Կոմկուսի շրջկոմի քարտուղարը Մցխեթայում, իսկ հետո գլխավորել է Թբիլիսիի Մայիսմեկյան շրջկոմը: 1964-1972 թթ. եղել է հասարակական կարգի նախարարի առաջին տեղակալը, հետո զբաղեցրել է Վրաստանի ներքին գործերի նախարարի պաշտոնը: 1972-1985 թթ. եղել է Վրաստանի Կոմկուսի Կենտրոնական կոմիտեի առաջին քարտուղարը: Այդ պաշտոնում պայքար է վարել ստվերային շուկայի ու կաշառակերության դեմ, որը մեծ արձագանք ստացավ հանրության շրջանում, բայց այդ երևույթների վերացմանը չնպաստեց:
1990 թվականի դեկտեմբերին Էդուարդ Շևարդնաձեն հրաժարական տվեց «որպես բողոքի նշան վրահաս բռնատիրության դեմ» և նույն թվականին դուրս եկավ ԽՍՀՄ շարքերից: 1991 թ. նոյեմբերին նա Գոռբաչովի հրավերով կրկին գլխավորեց ԽՍՀՄ ԱԳՆ-ն, սակայն ԽՍՀՄ փլուզումից մեկ ամիս անց այդ պաշտոնը լուծարվեց: Էդուարդ Շևարդնաձեն Գոռբաչովի թիմակիցներից մեկն էր վերակառուցման ու միջազգային լարվածության լիցքաթափման քաղաքականության մեջ:
Մոսկվայում ղեկավար պաշտոնից հեռանալուց մի քանի ամիս անց նա կրկին իշխանության եկավ հայրենի Վրաստանում: 1991-1992 թթ. դեկտեմբեր-հունվարին նա հանդիսացավ Վրաստանում ռազմական հեղաշրջման կազմակերպիչներից մեկը, որի արդյունքում պաշտոնանկ արվեց նախագահ Զվիադ Գամսախուրդիան, ինչն իրականում կասեցրեց քաղաքացիական պատերազմը: Սակայն Էդուարդ Շևարդնաձեի հույսերը, թե Աբխազիան կվերադառնա Վրաստանի կազմի մեջ, չարդարացան Ռուսաստանի ղեկավարության դիրքորոշման պատճառով: 1992 թ. նա զբաղեցնում էր ապօրինի մարմնի՝ Վրաստանի Հանրապետության Պետական խորհրդի նախագահի պաշտոնը: 1992-1995 թթ. Շևարդնաձեն եղել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը, Վրաստանի Պաշտպանության խորհրդի նախագահը:
1995 թ. նա ընտրվեց Վրաստանի նախագահի պաշտոնում: 1993 թ. նոյեմբերից նա զբաղեցնում էր Վրաստանի Քաղաքացիների միության նախագահի պաշտոնը: 2000 թ. ապրիլի 9-ին նա վերընտրվեց Վրաստանի Հանրապետության նախագահ՝ ստանալով ընտրողների ձայների 82 տոկոսը: 2002 թ. սեպտեմբերին Էդուարդ Շևարդնաձեն հայտարարեց, թե 2005 թ. նախագահական լիազորությունները վայր դնելուց հետո մտադիր է թոշակի անցնել ու հուշեր գրել: 2002 թ. հոկտեմբերի 8-ին Էդուարդ Շևարդնաձեն հայտարարեց, որ իր հանդիպումը Պուտինի հետ Քիշնևում «բեկման սկիզբ հանդիսացավ վրաց-ռուսական հարաբերություններում»՝ նախագահները հայտարարեցին ահաբեկչության դեմ համատեղ պայքարելու մտադրության մասին:
2003 թ. նոյեմբերի 2-ին Վրաստանում տեղի ունեցան խորհրդարանական ընտրություններ: Ընդդիմությունը կոչ արեց կողմնակիցներին քաղաքացիական անհնազանդության: Նրանք պնդում էին, որ իշխանությունները ընտրությունները համարեն չկայացած:
Նոյեմբերին Վրաստանի ԿԸՀ-ն հրապարակեց խորհրդարանական ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները: Շևարդնաձեին սատարող «Հանուն նոր Վրաստանի» դաշինքը 21,32 տոկոս հավաքեց, «Ժողովրդավարական վերածննդի միությունը՝ 18,84 տոկոս: Շևարդնաձեի հակառակորդները դա համարեցին բացահայտ ու համատարած զեղծարարություն: Ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ կասկածները հիմք հանդիսացան նոյեմբերի 21-23 Վարդերի հեղափոխության համար: Ընդդիմությունը վերջնագիր ներկայացրեց Էդուարդ Շևարդնաձեին՝ հեռանալ նախագահի պաշտոնից, հակառակ դեպքում սպառնալով գրավել նախագահի նստավայրը Կրծանիսիում: 2003 թ. նոյեմբերի 23-ին Էդուարդ Շևարդնաձեն հրաժարական տվեց:

7 Июль 2014 - 09:04 AMT
7 июля в Тбилиси на 87-м году жизни скончался бывший президент Грузии и экс-глава МИД СССР Эдуард Шеварднадзе.
Семья бывшего президента Грузии Эдуарда Шеварднадзе подтвердила факт его кончины. «Эдуард Шеварднадзе скончался», – цитирует РИА «Новости» одного из ближайших родственников политика.
Эдуард Шеварднадз родился 25 января 1928 г. в селе Мамати Ланчхутского района (Грузия). Окончил Тбилисский медицинский техникум. В 1959 году окончил Кутаисский педагогический институт им. А. Цулукидзе.
С 1946 года на комсомольской и партийной работе. С 1961 по 1964 годы был первым секретарем райкома Компартии Грузии в Мцхете, а затем первым секретарем Первомайского райкома партии Тбилиси. В период с 1964 по 1972 — первый заместитель министра по охране общественного порядка, затем — министр внутренних дел Грузии. С 1972 по 1985 годы — первый секретарь Центрального Комитета Компартии Грузии. На этом посту проводил получившую большое паблисити кампанию по борьбе с теневым рынком и коррупцией, которая, однако, не привела к искоренению этих явлений.
В 1985—1990 годах — министр иностранных дел СССР, с 1985 по 1990 — член Политбюро ЦК КПСС. Депутат Верховного Совета СССР 9-11 созывов. В 1990—1991 годах — народный депутат СССР.
В декабре 1990 года ушел в отставку «в знак протеста против надвигающейся диктатуры» и в тот же год вышел из рядов КПСС. В ноябре 1991 года по приглашению Горбачева вновь возглавил МИД СССР (называвшийся в то время Министерством внешних сношений), но после распада СССР через месяц эта должность была упразднена. Э. А. Шеварднадзе являлся одним из соратников М. С. Горбачева в проведении политики перестройки, гласности и разрядки международной напряженности.
Уже через несколько недель после ухода с руководящей должности в Москве Шеварднадзе вновь приходит к власти в родной Грузии. В декабре-январе 1991—1992 годов Шеварднадзе был главным организатором военного переворота в Республике Грузия, сместившего президента Звиада Гамсахурдиа и фактически остановившего гражданскую войну. Но надеждам Шеварднадзе на возвращение в состав Грузии Абхазии не суждено было оправдаться из-за позиции руководства России. В 1992 — председатель нелегитимного органа — Государственного Совета Республики Грузия. В 1992—1995 гг. — председатель Парламента Республики Грузия, председатель Государственного Совета обороны Грузии.
С 1995 г. президент Республики Грузия. С ноября 1993 г. председатель Союза граждан Грузии. 9 апреля 2000 года переизбран президентом Республики Грузия, получив более 82 % голосов избирателей, принявших участие в выборах. В сентябре 2002 года Шеварднадзе заявил, что после завершения президентского срока правления в 2005 году он намерен уйти на пенсию и начать писать мемуары.
8 октября 2002 года Шеварднадзе заявил, что его встреча с Путиным в Кишиневе стала «началом перелома в грузино-российских отношениях» (лидеры стран заявили о готовности совместной борьбы с терроризмом).
2 ноября 2003 года в Грузии прошли парламентские выборы. Оппозиция призвала своих сторонников к акциям гражданского неповиновения. Они настаивали, чтобы власти признали выборы несостоявшимися.
20 ноября ЦИК Грузии обнародовал официальные результаты парламентских выборов. Прошеварнадзевский блок «За новую Грузию» набрал 21,32 % голосов, «Союз демократического возрождения» — 18,84 %. Противники Шеварднадзе сочли это «издевательством» и открытой, тотальной фальсификацией. Сомнительность результата выборов стала причиной Революции роз 21-23 ноября. Оппозиция выдвинула ультиматум Шеварднадзе — уйти в отставку с поста президента, или оппозиция займет резиденцию Крцаниси. 23 ноября 2003 года Шеварднадзе подал в отставку.