7 Հուլիս 2014 - 13:21 AMT
Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամն էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ մտադիր է Routes Silk Road 2014 համաժողովի շրջանակում բանակցել 12 ավիաընկերության հետ, որոնք շահահգրգռված են մուտք գործելու հայկական շուկա, հայտնում է հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության, Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամը հուլիսի 6-8-ը մասնակցում է Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում ընթացող Routes Silk Road 2014 համաժողովին:
Համաժողովի ընթացքում ելույթ է ունեցել ՀԱՄՀ գործադիր տնօրեն Արման Խաչատուրյանը, ներկայացրել է Հայաստանի զբոսաշրջության խթանման և ՀՀ Կառավարության որդեգրած «Բաց երկնքի» քաղաքականության ուղղությամբ իրականացվող քայլերն ու արդյունքները, ինչպես նաև միջազգային զբոսաշրջային շուկաների հետ ՀՀ կապակցվածության մակարդակի բարձրացման հեռանկարները:
Routes Silk Road-ը համակենտրոնացնում է Ասիայի, ԱՊՀ, Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի ավիացիոն և զբոսաշրջային ներուժը` միևնույն ժամանակ հանդիսանալով նոր ավիափոխադրումների խթանման և ավիացիոն ծառայությունների զարգացման արդյունավետ հարթակ:
Միջոցառմանը մասնակցում է ավիացիայի ոլորտի մոտ 250 մասնագետ, 35 ավիաընկերության, 45 օդանավակայանի ներկայացուցիչ, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
2013-ի հունիսի 6-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատեց ավիափոխադրումների ոլորտի աստիճանաբար ազատականացման ռազմավարությունը: Արդեն հոկտեմբերի 23–ին հաստատվել է «Հայաստանում ավիափոխադրումների մրցակցային և շարունակական ծառայությունների տրամադրման ապահովման ծրագիրը», որը հիմնված է «McKinsey & Company» ընկերության և Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի համատեղ ուսումնասիրության վրա։

Фонд национальной конкурентноспособности Армении совместно с Министерством экономики намерен в рамках форума Routes Silk Road 2014 провести переговоры с порядка 12 заинтересованными авиакомпаниями по вопросу форматов их вхождения на армянский рынок, сообщает пресс-служба Фонда.
Согласно сообщению, Фонд национальной конкурентоспособности Армении 6-8 июля текущего года в Тбилиси участвует в форуме Routes Silk Road 2014.
Входе форума исполнительный директор Фонда Арман Хачатурян выступил с докладом и представил шаги, направленные на стимулирование туризма в стране, а также политику «Открытого неба» и ее результаты.
«Routes Silk Road 2014 объединяет авиационный и туристический потенциал Азии, СНГ, Центральной и Восточной Европы, Ближнего Востока, являясь эффективной площадкой для стимулирования новых авиаперевозок и развития авиационных услуг», – говорится в пресс-релизе.
В мероприятии принимают участие около 250 специалистов сферы авиации, представители 35 авиакомпаний и 45 аэропортов, сообщает АРКА.
6 июня 2013 года правительство Армении утвердило стратегию поэтапной либерализации сферы авиаперевозок. На заседании правительства 23 октября года была утверждена «Программа обеспечения предоставления конкурентных и продолжительных услуг авиаперевозок в Армении», основанную на совместном исследовании компании «McKinsey & Company» и Фонда национальной конкурентоспособности Армении.