9 Հուլիս 2014 - 13:19 AMT
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը իտալացի պաշտոնակից Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ հանդիպման ավարտին կայացած մամուլի ասուլիսում խորհուրդ է տվել չմտածել անգամ Ղրիմի վրա զինված հարձակման հավանականության մասին, այդ թվում, Ղրիմն Ուկրաինային վերադարձնելու մտադրությամբ:
«Ես ոչ մեկին խորհուրդ չեմ տա այդպես անել,-հայտարարել է Լավրովը՝ անդրադառնալով Ղրիմի վրա մեկ այլ պետության հարձակման տեսական հավանականությանը: -Մենք ունենք ազգային անվտանգության դոկտրին, այն շատ հստակ գրանցում է բոլոր գործողությունները, որոնք կձեռնարկվեն այդ դեպքում»: Մանրամասներ դիվանագետը չներկայացրեց:
Ավելի վաղ Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ «ավելի քան բավարար հիմքեր կան կասկածելու ուկրաինացի ուժայիններին փաստերը թաքցնելու մեջ»: Բացի այդ, ՌԴ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է, թե ինչպես է պատկերացնում իրավիճակի կարգավորումն Ուկրաինայում, գրում են «Արգումենտի նեդելին»:
Ըստ ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի, Լավրովը նշել է նաև, որ «Պորոշենկոյի խաղաղ ծրագիրը հրադադարի մասին կոչով նաև պայմաններ է առաջադրում, թե որ դեպքում է Ուկրաինայի ղեկավարությունը պատրաստ հրաժարվել ուժի կիրառումից»: «Նրանք (աշխարհազորայինները) պատրատ չեն կատարելու Կիևի վերջնագրերն այն մասին, որ պետք է հանձնվեն ու վայր դնեն զենքը բանակցություններից առաջ»,-հավելել է Լավրովը:
«Պետք է մարդկային վերաբերմունք լինի Ուկրաինայում հակամարտության բոլոր մասնակիցների հանդեպ՝ չանվանելով նրանց «թերի մարդիկ», ահաբեկիչներ»,-ասել է նախարարը: Ըստ նրա, Ուկրաինայի հարավ-արևելքի ներկայացուցիչները «ցանկանում են մնալ սեփական հողում, ուզում են, որ իրենց լսեն, ընկալեն իրենց իղձերը»: ՌԴ ԱԳ ղեկավարը համարում է, որ Ուկրաինայի գծով շփման խմբի հանդիպման վայրը պետք է համաձայնեցվի որքան հնարավոր է շուտ: «Մարտական գործողությունների պայմաններում հեշտ չէ հանդիպման վայր ընտրելը,-ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:-Բայց պետք է պայմանավորվել, ջանքեր գործադրել, որպեսզի վայրը համաձայնեցվի որքան հնարավոր է շուտ»:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Կիևը հրաժարվել է Լուգանսկի և Դոնեցկի ինքնահռչակ Ժողովրդական հանրապետությունների իշխանությունների հետ պաշտոնական բանակցություններից: Ուկրաինայի նախագահ Պորոշենկոյի վարչակազմը ընդունելի է համարում միայն խորհրդակցությունները շփման խմբի շրջանակում: Շփման խմբում ընդգրկված են ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներ, Կիևում ՌԴ դեսպան Միխայիլ Զուրաբովը և Ուկրաինայի նախկին նախագահ Լեոնիդ Կուչման, հայտնում է govoritmoskva.ru-ն:

Министр иностранных дел России Сергей Лавров в ходе пресс-конференции по итогам встречи с итальянской коллегой Федерикой Могерини никому не рекомендовал даже рассматривать идеи вооруженного нападения на Крым, в том числе – для возвращения его Украине.
«Я бы никому не советовал этого делать, – заявил Лавров, говоря о теоретической возможности нападения другого государства на Крым. – У нас есть доктрина национальной безопасности, она очень четко прописывает действия, которые в этом случае будут предприняты». Пояснять детали для незнакомых с доктриной дипломат не стал.
Ранее Сергей Лавров заявил, что «оснований для того, чтобы подозревать украинских силовиков в сокрытии фактов больше, чем достаточно». Кроме того, глава российского МИД высказался о том, каким образом он видит возможность урегулирования ситуации на Украине, пишут «Аргументы недели».
По сообщению ИТАР-ТАСС, Лавров также отметил, что «в мирном плане Порошенко наряду с призывом к перемирию содержатся условия, на которых украинское руководство готово прекратить использовать силу». «Они (ополченцы) не готовы выполнять ультимативные требования Киева о том, что они должны капитулировать и сложить оружие, прежде чем начнутся переговоры», – добавил Лавров.
«Надо ко всем участникам конфликта на Украине относиться по-человечески, не называя их «недочеловеками», террористами», – подчеркнул министр. По его словам, представители юго-востока Украины «хотят оставаться на своей земле, хотят, чтобы их уважали, слышали их чаяния».
Глава МИД России считает, что место встречи контактной группы по Украине должно быть согласовано как можно скорее. «В условиях боевых действий непросто выбрать место для встречи, – сказал российский министр. – Но нужно договариваться, прилагать усилия, чтобы согласовать место, и как можно скорее».
Позже стало известно, что Киев отказался от официальных переговоров с властями самопровозглашенных Луганской и Донецкой Народных Республик. В администрации президента Украины Петра Порошенко допускают только консультации в рамках контактной группы.
В нее входят представители ОБСЕ, посол России в Киеве Михаил Зурабов и бывший президент Украины Леонид Кучма, сообщает govoritmoskva.ru.