Աբխազիան դեմ չէ միջանցիկ երկաթուղային հաղորդակցության վերսկսմանը Հայաստանի համար, սակայն այդ գաղափարը կարող է քննարկվել միայն Աբխազիայի անկախության ճանաչման դեպքում, հայտարարել են հանրապետության խորհրդարանականները:
Աբխազիայի հայ հանրության ներկայացուցիչները հուլիսի 8-ին հանդես են եկել աբխազական երկաթուղու վերագործարկման շուրջ լայն հանրային քննարկում նախաձեռնելու առաջարկով, ինչը տնտեսապես շահավետ է Աբխազիայի համար: Փաստաթուղթը ստորագրել են խորհրդարանի փոխխոսնակ, Աբխազիայի Հերոս Վաղարշակ Քոսյանը, ինչպես նաև երկրորդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր, Աբխազիայի Հերոս Գալուստ Տրապիզոնյանը, Լեոնի շքանշանակիր Կարապետ Ղարագյոզյանը և չորրորդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր Վալերի Մայրումյանը:
Աբխազիայի խորհրդարանականները դժկամությամբ են ընդունել այդ կոչը և սադրիչ են համարում այդ առաջարկը նախընտրական շրջանում: Օգոստոսի 24-ին Աբխազիայում կայանալու են նախագահի արտահերթ ընտրություններ: Պատգամավորներին վրդովեցրել է հետևյալ ձևակերպումը՝ «երկաթուղու աբխազա-վրացական հատվածը»:
Պատգամավորները գտնում են, որ փաստաթուղթը ստորագրած մարդիկ բոլորը Հայրենական պատերազմի մասնակիցներ են, Աբխազիայի հերոսներ, և չէին կարող գիտակցաբար նման ձևակերպում օգտագործել, որը նվաստացնում է Աբխազիայի պետականությունը: Փոխխոսնակ Վաղարշակ Քոսյանը հայտրարարել է, որ դա ընդամենը կոչ է, և ոչ մի քաղաքական իմաստ չի ենթադրվել, այն կազմված է ելնելով երկրի զուտ տնտեսական շահերից: Քոսյանը գտնում է, որ նամակի հեղինակները ընդամենը ցանկանում են լսել պատգամավորների ու հանրության կարծիքը, այդ թվում նաև նախագահության ապագա թեկնածուների: Պատգամվոր Արթուր Միկվաբիան հայտարարել է, որ Աբխազիայով դեպի Հայաստան երկաթուղային միջանցիկ հաղորդակցության վերականգնման հարցը նախագահական ընտրությունների շեմին սեպ է խրում հայերի ու աբխազների միջև, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Ըստ NDI-ի անցյալ տարի անցկացված հարցման, Վրաստանի բնակիչների 63 տոկոսը կողմ է աբխազական երկաթուղու վերաբացմանը, որը միացնում է Ռուսաստանը Հայաստանի հետ: Հարցումն անց է կացվել Վրաստանի ամբողջ տարածքում 3103 անձանց շրջանում: Դեմ է եղել հարցվածների 13 տոկոսը:
2013-ի սեպտեմբերի 2-ին Վրաստանի այն ժամանակվա վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտնեց, որ սեղմ ժամկետում կլուծվի աբխազական երկաթուղու վերաբացման հարցը: «Մենք ունենք նման ցանկություն և պատրաստ ենք լուծելու այդ հարցը»,-ասել էր նա:
ԽՍՀՄ շրջանում աբխազական երկաթուղով տեղափոխվում էր 24 զույգ բեռնատար գնացք և 14 զույգ ուղևորատար: Երկաթուղային հաղորդակցությունն ընդհատվեց 1990-ականներին: Պատճառը Ինգուրի գետը կապող երկաթուղային կամուրջի պայթեցումն էր 1992:

Абхазия не против проекта сквозного железнодорожного сообщения для Армении, но эта идея может обсуждаться только после признания независимости Абхазии, заявили депутаты парламента республики.
Группа представителей армянской общественности Абхазии 8 июля выступила с предложением начать широкое общественное обсуждение вопроса о возможности возобновления железнодорожного сообщения через республику, как экономически выгодного для Абхазии. Документ подписали вице-спикер парламента, Герой Абхазии Вагаршак Косян, а также депутат парламента второго созыва, Герой Абхазии Галуст Трапизонян, кавалер Ордена Леона Карапет Карагозян и депутат парламента четвертого созыва Валерий Майромян.
Депутаты парламента Абхазии негативно восприняли это обращение и считают провокационным это предложение в предвыборный период. В Абхазии на 24 августа назначены досрочные выборы президента.
Депутатов возмутила и формулировка, примененная в обращении – "абхазо-грузинского участка железной дороги". Депутаты считают, что подписавшие этот документ люди, все участники Отечественной войны, герои Абхазии, не могут сознательно использовать такого рода формулировки, принижающие государственность Абхазии. Вице-спикер Вагаршак Косян заявил, что это всего лишь обращение, и никакого политического смысла не вкладывал, а только с точки зрения экономической выгоды для страны. Косян считает, что авторы письма всего лишь хотят услышать мнение депутатов и общественности по этому поводу, в том числе и будущих кандидатов в президенты.
Депутат Артур Миквабия, инициировавший обсуждение этого обращения, заявил, что вопрос открытия сквозного железнодорожного сообщения через Абхазию для Армении в период президентских выборов в Абхазии, перед выборами президента вбивает клин между армянами и абхазами, сообщает «Новости-Армения».
Согласно проведенному в марте прошлого года Национальным демократическим институтом (NDI) социологическому опросу, 63% жителей Грузии выступают за восстановление работы абхазской железной дороги, соединяющей Россию с Арменией. Опрос был проведен среди 3103 человек на всей территории Грузии. Против открытия железнодорожного сообщения высказались 13% респондентов.
2 сентября 2013 года тогда еще премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили, сообщил, что намерен в кратчайшие сроки решить вопрос работы абхазской дороги. “У нас есть желание и мы готовы быстро разрешить вопрос работы этого железнодорожного сообщения”, – сказал он.
В советское время по абхазскому участку Закавказской железной дороги проходило 24 пары грузовых поездов и 14 пар пассажирских. Железнодорожное сообщение между Грузией и Россией по абхазской железной дороге было прервано в начале 1990-х годов. Причиной стал взрыв железнодорожного моста через реку Ингури в 1992 году.