14 Հուլիս 2014 - 10:15 AMT
Պուտինի մամուլի խոսնակը հերքում է. Մոսկվան չի դիտարկում «կետային հարվածներ հասցնելու» հնարավորությունը (թարմացված)
Մոսկվան դիտարկում է Ուկրաինայի ուղղությամբ «պատասխան կետային հարվածներ հասցնելու» հնարավորությունը այն դեպքում, եթե Ռուսաստանի տարածքի գնդակոծությունը չդադարի: Այս մասին գրում է «Կոմերսանտը»` վկայակոչելով Կրեմլի իր աղբյուրները: Նշվում է, որ խոսքը ոչ թե լայնամաշտաբ գործողության, այլ ռուսական տարածքները գնդակոծող դիրքերին հատուկենտ հարվածներ հասցնելու մասին է:Ավելի վաղ ՌԴ Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Եվգենի Բուշմինն առաջարկել է Ուկրաինային հարվածներ հասցնել բարձր դիպուկայնությամբ զենքերից:
Սակայն ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը կետային հարվածի մասին լուրերն արդեն իսկ «հիմարություն» է անվանել:
«Լուրերը, թե Ռուսաստանը դիտարկում է հարվածներ հասցնելու հնարավորությունը, նոնսենս է, չի համապատասխանում իրականությանը»,- ասել է Պեսկովը, գրում է Bloomberg գործակալությունը:
Հուլիսի 13-ին Ռոստովի շրջանում Ուկրաինայի տարածքից արձակված հրթիռը հարվածել է բնակելի տանը, ինչի արդյունքում մեկ մարդ զոհվել է, երկուսը` վիրավորվել: Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն հերքել է` ասելով, որ իրենց երկրի զինվորականները ոչ մի կապ չունեն Ռուսաստանի գնդակոծման հետ: Չճանաչված Լուգանսկի ու Դոնեցկի ժողովրդավարական հանրապետությունները ևս հայտարարել են, որ իրենք չեն կրակել:
Քաղաքական սոցիոլոգիայի ինստիտուտի տնօրեն Վյաչեսլավ Սմիրնովը կետյին հարվածների մասին հայտարարությունը մի փոքր չափազանցված է համարում:
«Բարձր դիպուկայնությամբ զենք օգտագործվում է, եթե պետք է վերացնել որևէ քիչ թե շատ կարևոր օբյեկտ: Տվյալ դեպքում ՌԴ տարածք սովորական արկեր են արձակվում: Ենթադրվում է, որ կլինի կամ ավիահարված, կամ կդիմեն հրետանու և հրթիռային ուղղաթիռների օգնությանը»,- ասել է նա:
Պատասխանելով հարցին` որքանով է իրատեսական պարզել, թե կոնկրետ որտեղից են արձակվել արկերը, Սմիրնովը նշել է, որ «եթե դա գնդակոծման ժամանակ վիզուալ ֆիքսվել է, ուրեմն խնդիր չկա»:
«Բնականաբար, ոչ ոք չի պատրաստվում գնդակոծել բնակելի թաղամասերը»,- ասել է նա:
Դոնեցկի գնդակոծության դեպքի առթիվ Ռոստովի շրջանի ՌԴ քննչական կոմիտեն ՔՕ 105-րդ՝ «սպանության» հոդվածով գործ է հարուցել։ Նույն օրը Ռուսաստանի ԱԳՆ է հրավիրվել ՌԴ-ում Ուկրաինայի գործերով հավատարմատարը, ում հանձնվել է ռուսական կողմի բողոքը։ Դիվանագետին փոխանցված բողոքի նոտայում նշվում է, որ ռուսական կողմը տվյալ սադրանքը որպես ռուսական անկախ տարածքների ու ՌԴ քաղաքացիների հանդեպ ուկրաինական կողմի ագրեսիվ ակտ է դիտարկում։
Ռուսական արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում ընդգծել են, որ նշված միջադեպն ապացուցում է ռուս-ուկրաինական սահմանի շրջանում խիստ վտանգավոր լարվածության ուժգնացումն ու կարող է անդառնալի հետևանքների բերել, որի համար պատասխանատվությունը կկրի ուկրաինական կողմը։
Ռուսական կողմը հերթական անգամ պնդում է, որ ուկրաինական կողմը պետք է նման պրովոկացիաներից խուսափելու համար հստակ միջոցներ ձեռնարկի, ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրությունում։

Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков назвал «чепухой» информацию о том, что Россия рассматривает возможность нанесения точечных ударов по территории Украины в связи с обстрелом российской территории. «Сообщения о том, что Россия рассматривает возможность ударов — нонсенс, не соответствуют действительности», — заявил Песков в интервью агентству Bloomberg, передает «Коммерсантъ» .
Ранее сообщалось, что Москва рассматривает возможность нанесения «точечных ответных ударов» по украинской армии в случае продолжения обстрелов территории России. Об этом писал «Коммерсантъ» со ссылкой на источник в Кремле. Отмечалось, что речь идет не о полномасштабной операции, а о единичных ударах по позициям, откуда обстреливают российскую территорию.
Ранее вице-спикер Совета федерации России Евгений Бушмин предложил нанести по Украине удары из высокоточного оружия. 13 июля в Ростовской области при попадании снаряда с территории Украины в жилой дом погиб один человек, два пострадали. МИД Украины опроверг причастность военнослужащих страны к обстрелу российской территории. Руководство непризнанных Донецкой и Луганской демократических республик также заявляет, что стреляли не они.
Директор Института политической социологии Вячеслав Смирнов считает заявление о точечных ударах немного преувеличенным. «Высокоточечное оружие используется, если необходимо уничтожить какой-то более или менее значимый объект. В данном случае на территорию Российской Федерации влетают в основном мины из минометов. По минометам не бьют из высокоточечного оружия. Предполагается, что это будет либо авиаудар, либо удар артиллерией, либо удар, допустим, ракетных вертолетов», – сказал он.
Отвечая на вопрос о том, насколько реально установить, откуда именно прилетели снаряды, Смирнов отметил, что «если визуально во время обстрела это было зафиксировано, то это не проблема»: «Наводчики или ракетчики, которые там поблизости находятся, могут достаточно точно попасть по этому объекту. Естественно, никто не будет обстреливать населенные жилые пункты».
В связи с обстрелом города Донецк Ростовской области Следственный комитет РФ возбудил дело по статье 105 УК «убийство». В тот же день в МИД России был приглашен поверенный в делах Украины в РФ, которому был выражен решительный протест российской стороны. В переданной дипломату ноте отмечается, что российская сторона рассматривает данную провокацию как очередной агрессивный акт украинской стороны в отношении суверенной российской территории и граждан Российской Федерации.
В российском внешнеполитическом ведомстве подчеркнули, что указанный инцидент свидетельствует о крайне опасной эскалации напряженности в районе российско-украинской границы и может иметь необратимые последствия, ответственность за которые ляжет на украинскую сторону.
Российская сторона в очередной раз настаивает на неукоснительном принятии украинской стороной решительных мер по пресечению подобного рода провокаций, говорится в заявлении российского МИД.