14 Հուլիս 2014 - 12:19 AMT
Ուկրաինայի պաշտոնանկ նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը իր և երկու որդիների նկատմամբ Բրյուսելի սահմանած պատժամիջոցների դեմ Եվրախորհրդի դատարան հայց է ներկայացրել :
Ինչպես հաղորդում է РИА Новости-ն, դատարան նման հայցով դիմած մարդկանց շարքում է նաև նախկին վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը:
Ուկրաինայի նոր կառավարությունը գտնում է, որ ուկրաինական նախորդ ղեկավարությունը վատնել է 3 մլրդ դոլար: Այս առնչությամբ ԵՄ-ն կալանք է դրել Եվրամիության բանկերում Յանուկովիչի և մինչև պետհեղաշրջումը Ուկրաինայի կառավարության կազմում եղած մի շարք մարդկանց հաշիվների վրա:
Ինչպես ավելի վաղ գրել է Коммерсантъ-ը, Յանուկովիչն ու Ազարովը հայտնվել են Եվրամիության հրապարակած այն 18 պաշտոնյաների ցանկում, որոնց նկատմամբ կիրառվել են ֆինանսական պատժամիջոցներ:
Փաստաթուղթը հրապարակվել է ԵՄ «Պաշտոնական ամսագրում»: Պատժամիջոցները, որ ուժի մեջ են լինելու 1 տարի, ենթադրում են հաշիվների սառեցում և Վիկտոր Յանուկովիչի ու նրա շրջապատի կողմից յուրացված ուկրաինական պետական միջոցների փոխհատուցում:
Փետրվարի 22-ին Ուկրաինայում տեղի ունեցավ իշխանափոխություն: Գերագույն ռադան իշխանությունից հեռացրեց Վիկտոր Յանուկովիչին, փոխեց սահմանադրությունը, նախագահի պարտականությունները դնելով խոսնակ Ալեքսանդր Տուրչինովի վրա և նախագահական ընտրություններ նշանակելով մայիսի 25-ին: Յանուկովիչը հայտարարեց, որ ստիպված էր լքել Ուկրաինան ֆիզիկական հաշվեհարդարի սպառնալիքի պատճառով:

Отстраненный от власти президент Украины Виктор Янукович подал в суд Европейского союза иск против санкций Брюсселя, наложенных на него и его двоих сыновей.
Как сообщает РИА Новости, среди людей, обратившихся с этот суд со схожим иском, находится также бывший премьер-министр Николай Азаров.
Новое правительство на Украине полагает, что прошлый украинский истеблишмент растратил 3 миллиарда долларов. В связи с чем ЕС заблокировал счета в банках Евросоюза, принадлежащие Януковичу и ряду людей, входивших в правительство Украины до госпереворота.
Как ранее писал «Коммерсантъ», Янукович и Азаров возглавили опубликованный Евросоюзом список из 18 украинских чиновников, которые подпали под финансовые санкции.
Документ опубликован в «Официальном журнале» ЕС. Санкции, которые будут действовать в течение года, предусматривают замораживание и возмещение украинских государственных средств, которые были присвоены Виктором Януковичем и его окружением.
На Украине 22 февраля произошел госпереворот: Верховная рада отстранила президента Януковича от власти, изменила конституцию и назначила выборы на 25 мая, по результатам которых новым президентом стал Петр Порошенко. Янукович был вынужден покинуть Украину, опасаясь за свою жизнь.
Янукович заявил 28 февраля на первой пресс-конференции в Ростове-на-Дону, что вынужден был покинуть Украину под угрозой физической расправы. Он также заявил, что у него «никогда не было никаких счетов за рубежом».