16 Հուլիս 2014 - 12:36 AMT
Ուկրաինայի ՆԳ նախարար Ավակովի վրա մահափորձ է կատարվել. Կիևը մտադիր է խզել դիվանագիտական հարաբերությունները ՌԴ հետ
Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարար Արսեն Ավակովի վրա մահափորձ է կատարվել երկրի արևելքում իրականացվող հատուկ գործողությունների տարածքում:
Ուկրաինական ՆԳՆ-ում հաստատել են, որ մահափորձն իրոք տեղի է ունեցել: Սակայն մանրամասներ դեռևս չեն հաղորդվում: ՆԳՆ-ում հայտնել են, որ մանրամասները լրագրողներին կներկայացվեն վաղը, հայտնում է ուկրաինական «Դնի» պարբերականը:
Ֆեյսբուքի իր էջում պատրաստակամորեն հաղորդագրություններ գրող Ավակովը վերջին գրառումն արել է հուլիսի 14-ին: Այնտեղ նա պատմել է Դոնեցկի ոստիկանության` երդմանը և Ուկրաինային ծառայելու հավատարիմ լինելու ստուգման առաջին փուլի մասին: Ավակովը ստիպված էր աշխատանքից ազատել ոստիկանության 585 ատեստավորված աշխատակցի, մեծամասնության դեմ նա խոստացել է գործ հարուցել: Լրացուցիչ կստուգվեն ևս 242 աշխատակից, որոնք տևական ժամանակ գտնվում են հիվանդության արձակուրդում:
«Դոնեցկի ու Լուգանսկի շրջաններում, իսկ հետո էլ երկու այլ շրջաններում ՆԳՆ օրգանների շարունակվող ոչ կեղծարարական լյուստրացիոն գործընթացի մասին կտեղեկացնեմ»,- խոստացել է Ավակովը 2 օր առաջ:
Մինչ այդ, ինչպես այտնում է РИА Новости-ն, Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վալերի Լալին հայտարարել է, որ Ուկրաինան ուսումնասիրում է Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու հնարավորությունը:
«Ուկրաինական իշխանությունն ուսումնասիրում է այդ քայլի հնարավորությունը, մասնավորապես, նման քայլի արդյունքները»,- հայտարարել է նա:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի ԱԳՆ-ում խոսում էին, որ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման մասին որոշում ընդունելու է պետության բարձրագույն ղեկավարույթունը, իսկ հարաբերությունների խզումը որոշակի հետևանքներ է ունենալու:
«Ռոսիյսկայա գազետաի» հաղորդմամբ, ՄԱԿ-ը պատրաստ է դիտարկել ուկրաինական ուժային կառույցների կողմից արգելված զենք կիրառելու ապացույցները: Ավելի վաղ ԶԼՄ-ներում բազմիցս տեղեկատվություն է հայտնվել այն մասին, որ Կիևը կլաստերային ռումբեր և այլ արգելված զինամթերք է կիրառում:
«Եթե մեզ փաստեր ներկայացվեն, մենք իհարկե կդիտարկենք դրանք»,- հայտարարել է Մարդու իրավունքների հարցերով ՄԱԿ-ի գերագույն հանձնակատար Նավի Փիլեյը: Նա նաև նշել է, որ օգոստոսին կներկայացնի Ուկրաինայի դրության մասին հերթական զեկույցը, սակայն չի պարզաբանել` արդյոք այնտեղ խոսվում է երկրի հարավ-արևելքում խաղաղ բնակչության դեմ արգելված զինատեսակների կիրառման մասին:
Հունիսի կեսերին Գորլովկայում զինվորական ինքնաթիռներն ավիահարված են հասցրել ինքնապաշտպանության շտաբի վրա: Երկու մարդ զոհվել է, յոթը` վիրավորվել: Այդ թվում` խաղաղ բնակիչներ: Ակտիվիստները հայտարարել են, որ ուկրաինական ուժային կառույցները արգելված կլաստերային ռուբեր են կիրառել: Այս զինատեսակի առանձնահատկությունն այն է, որ դիպչելով կոնկրետ թիրախին, ռումբի ներսում գտնվող մանր մասնիկները տարածվում են տասնյակ մետրերի վրա` ավերելով ճանապարհին հայտնվող ամեն ինչ:

16 Июль 2014 - 10:54 AMT
На главу МВД Украины Арсена Авакова было совершено покушение в зоне проведения антитеррористической операции на востоке Украины.
В украинском МВД подтвердили, что на Авакова действительно было совершено покушение. Однако подробности пока не известны. В МВД заявили, что все подробности будут представлены журналистам завтра, передает украинское издание «Дни».
Сам Аваков, охотно публикующий сообщения на своей странице в Facebook, в последний раз оставил запись на ней 14 июля. В ней он рассказал о первом этапе проверки донецкой милиции на верность присяге и службу Украине. Авакову пришлось уволить 585 аттестованных сотрудников милиции, в отношении большинства из них он пообещал возбудить уголовные дела. Дополнительно проверяются еще 242 сотрудника, находящиеся длительное время на больничном. «О продолжающемся небутафорском люстрационном процессе в органах МВД Донецкой и Луганской области, а затем и в других областях буду информировать», — пообещал Аваков два дня назад.
Между тем, сообщает РИА Новости, Украина изучает возможность разрыва дипломатических отношений с Россией, заявил заместитель главы администрации украинского президента Валерий Чалый.
«Украинская власть изучает такую возможность, в частности, результаты такого шага», — заявил он.
Ранее в МИД Украины говорили о том, что решение о разрыве дипломатических отношений принимает высшее руководство государства, а разрыв отношений будет иметь определенные последствия.
По сообщению Российской газеты, ООН готова рассмотреть доказательства применения запрещенного оружия украинскими силовиками.
Сообщения о применении Киевом кассетных бомб и иных запрещенных боеприпасов ранее неоднократно появлялись в СМИ. «Если нам будут предоставлены факты, конечно, мы их рассмотрим», – заявила Новости Верховный комиссар ООН по правам человека Нави Пиллэй. Она также отметила, что представит очередной доклад о ситуации на Украине в августе, однако не уточнила, будет ли в нем говориться о применении запрещенного вооружения против ополченцев и мирного населения юго-востока страны.
Ранее комендант Горловки Игорь Безлер заявил о том, что может продемонстрировать экспертам ООН осколки кассетных бомб, которыми обстреливались не только позиции ополченцев, но и дома мирных жителей. Использование такого типа бомб запрещено международной конвенцией.
В середине июня в Горловке военные самолеты нанесли авиаудар по штабу самообороны. По уточненным данным, два человека погибли, семеро ранено. В их числе — и мирные жители. Активисты заявили, что украинские силовики использовали запрещенные кассетные бомбы.
Особенность кассетной авиабомбы в том, что при прямом попадании маленькие частицы, которые находятся внутри этой бомбы, разлетаются на десятки метров, поражая все на своем пути.