16 Հուլիս 2014 - 14:24 AMT
Բաշար Ասադը Սիրիայի նոր նախագահի պաշտոնում երդում է տվել։ Դամասկոսում անցած տոնական արարողությանը մասնակցել են Սիրիայի ազգային խորհրդի (խորհրդարանի) անդամները։ Երկրի նորընտիր ղեկավարը, աջը դնելով Ղուրանի վրա, երդվել է՝ իր լիազորությունները կատարելիս «կհարգի երկրի սահմանադրությունը, օրենքներն ու հանրապետական համակարգը, կպահպանի ու կպաշտպանի ժողովրդի շահերը»։
«Երդվում եմ պահպանել հայրենիքի ինքնիշխանությունն ու անկախությունը, պաշտպանել սիրիական հողի ամբողջականությունը։ Ձգտելու եմ սոցիալական արդարության ու արաբների միասնությանը»,- կարդացել է Ասադը երդման տեսքտը, գրում է Lenta.ru-ն։
Սիրիայում հունիսի 3-ին կայացած նախագահի ընտրությունում հաղթել էր Բաշար Ասադը։ Պաշտոնական տվյալներով, նա հավաքել էր ընտրաձայների 88,7 տոկոսը (ավելի քան 10,3 մլն մարդ)։ Արևմուտքում, ու, մասնավորապես, ԱՄՆ-ում, հրաժարվել էին ընդունել այդ արդյունքները։ Սա արդեն երրորդ անգամն է, որ Ասադը ստանձնում է նախագահի պաշտոնը։ Նա ընտրվել էր 2000-ին, իր հոր՝ Հաֆեզ Ասադի մահից հետո։ Յոթ տարի անց՝ 2007-ի մայիսին, Սիրիայում Ասադին վստահելու հարցով հանրաքվե էր անցել, որի արդյունքով վերջինս ստացավ քաղաքացիների ձայների ավելի քան 97 տոկոսը։
Շրջաններում, որոնք ընդդիմության ներկայացուցիչենրն «ազատագրված» են կոչում, ընտրություն չէր կայացել. Բացի այդ, ընդդիմությունը քվեարկության փաստը դավաճանություն է համարում, մինչդեռ կառավարական զորքերը շարունակում են գնդակոծել սիրիական գյուղերը։
Իդլիբ նահանգի քաղաքների ու գյուղերի բնակիչները հայտարարել են, որ ընտրություններն իրենց համար ոչինչ չարժեն, քանի որ Ասադը «մարդասպան» է, ու, ամեն դեպքում, «ռեժիմը նրան ձայների 99 տոկոսը կտա»։
Սիրիայում բողոքի շարժման մեկնարկից արդեն 3 տարի է անցել։ Ընդդիմության շարքերում շատերը չեն հավատում, որ Ասադը դեռ իշխանություն ունի, ու որ նա դեռ կարող է իր պաշտոնում յոթ տարի մնալ։ Սիրիայի վարչապետ Վայել ալ-Հալքին ընտրությունները երկրի համար «պատմական օր» է անվանել։ Նրա խոսքով, քաղաքացիների բարձր մասնակցությունը «երկրին կապացուցի, որ սիրիացիները հաստատակամ են հաջող անցկացնելու այս ընտրությունը»։
Ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ ընտրաձանգվածը՝ ինչպես Սիրիայում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս, 15,8 մլն մարդ է կազմում, ու որ ամբողջ երկրում գործել է 9․600 ընտրատեղամաս։ Մայրաքաղաքում՝ Դամասկոսում, ընտրողները քվեարկելու համար պետք է մի քանի բլոկպոստով անցնեին։ Սիրիայի որոշ շրջաններում քվեարկություն էր անցնում, մյուսներում, ըստ ընդդիմության, մարտերը շարունակվում էին։ Ապստամբների կոալիցիայի առաջնորդը Ահմադ Ալ-Աջարբան Ասադին մեղադրել է, որ իրենց ենթարկվող ուժերը հարվածներ են հասցնում որոշ ընտատեղամասերին՝ ապստամբների վրա մեղքը գցելու համար։

16 Июль 2014 - 11:26 AMT
Башар Асад принял присягу в качестве президента Сирии. В торжественной церемонии, состоявшейся во дворце Каср аш-Шааб на горе Касьюн в Дамаске, приняли участие члены Народного Совета (парламента) Сирии. Избранный глава государства поклялся, положив правую руку на Коран, в том, что, исполняя свои обязанности, он будет «уважать конституцию страны, ее законы и республиканский строй, блюсти интересы народа и уважать его свободы».
«Клянусь оберегать суверенитет родины и ее независимость, защищать целостность сирийской земли. Буду добиваться социальной справедливости и единства арабской нации», — зачитал Асад текст присяги, сообщает Lenta.ru.
Башар Асад победил на выборах главы государства, состоявшихся в Сирии 3 июня 2014 года. По официальным данным, за него отдали голоса 88,7 процента избирателей (более 10,3 миллиона человек). На Западе и, в частности, в США, однако, отказались признать результаты голосования. Этот президентский срок для Асада станет третьим по счету. Он занял пост главы государства в 2000 году после смерти предыдущего президента, своего отца Хафеза Асада. Спустя семь лет, в мае 2007-го, в Сирии состоялся референдум о доверии Асаду, по результатам которого тот получил поддержку более 97 процентов граждан страны.
В районах, которые представители оппозиции называют «освобожденными», голосования не проходило. Кроме того, оппозиция считает предательством сам факт голосования, в то время как правительственные войска продолжают бомбить города и деревни в Сирии.
В городах и деревнях в провинции Идлиб местные жители заявляют, что эти выборы для них ничего не значат, так как, по их словам, президент Башар Асад – «убийца» и «мясник», и в любом случае «режим припишет ему 99% голосов».
С начала движения протеста в Сирии прошло три года. В рядах оппозиции многие не могут поверить, что президент Асад все еще находится у власти, и что он может остаться на своем посту еще семь лет. Премьер-министр Сирии Ваель аль-Халки назвал выборы «историческим днем» для страны. По его словам, высокая явка «докажет всему миру, что сирийский народ твердо решил провести эти выборы успешно».
Министерство внутренних дел заявило, что число избирателей – как в самой Сирии, так и за ее пределами – достигает 15,8 миллионов человек, и что по всей стране были открыты 9600 избирательных участков. В столице Сирии Дамаске избиратели должны были пройти через несколько блокпостов, чтобы отдать свой голос.
Некоторые отказывались заходить в кабинку для избирателей и заполняли свой бюллетень публично. На некоторых участках избирателям раздавали шприцы и иголки, чтобы люди могли отметить бюллетень собственной кровью, выражая тем самым свою любовь Башару Асаду.
В то время как в некоторых районах Сирии проходило голосование, в других, согласно сообщениям оппозиции, продолжались сражения. Лидер коалиции повстанческих сил Ахмад Аль-Джарба обвинил Башара Асада в том, что подконтрольные ему силы наносят удары по некоторым избирательным участкам, чтобы свалить вину на повстанцев.