Վրաստանի խորհրդարանը հուլիսի 18-ի արտահերթում կվավերացնի Եվրամիության հետ ասոցացման մասին համաձայնագիրը։ Այդ մասին հուլիսի 16-ին խորհրդարանի բյուրոյի նիստում հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուպաշվիլին։
Ըստ նրա, նիստը կմեկնարկի ժամը 12:00-ին․ ընթացքում համաձայնագրի մասին զեկույցով հանդես կգա արտգործնախարար Մայա Փանջիկիձեն։ Համապատասխան ընթացակարգեր անցնելուց հետո փաստաթուղթը քվեարկության կդրվի ու կվավերացվի։ Մինչև այդ պատգամավորներին կդիմեն երկրի վարչապետ Իրակլի Գարիբաշվիլին ու բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ։ Արդեն հայտնի է, որ նիստին ներկա է լինելու նաև եվրահանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն ու Լատվիայի և Բուլղարիայի արտգործնախարարները, գրում է «Գրուզիա օնլայն»-ը։
Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին նույնպես հրավիրված է, բայց առայժմ երկրի ղեկավարի աշխատակազմը չի պատասխանել՝ ներկա կլինի նա արարողությանը, թե՝ ոչ։
Ասոցացման մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է հունիսի 27-ին՝ Բրյուսելում։ Վրաստանի անունից այն ստորագրել է վարչապետը, նախագահը Բրյուսել չէր մեկնել։ Ավելի վաղ երկրի ղեկավարն ու վարչապետը ԶԼՄ-ների միջոցով հայտարարություններ էին փոխանակել, թե ով պետք է ստորագրի համաձայնագիրը։ Նախագահը պնդում էր, որ Սահմանադրությամբ դա իր պարտավորությունն է, իսկ վարչապետը պատասխանել էր, թե Կառավարությունը որոշել է որպես գործադիրի ղեկավար, որը վարել է բանակցությունները, այդ պարտավորությունն իրեն ստանձնել։ Վերջիվերջո նախագահը հայտարարել էր, թե զիջում է փաստաթղթի ստորագրման իրավունքը վարչապետին, քանի որ իր համար առավել կարևոր է, որ այն ստորագրվի։

16 Июль 2014 - 14:31 AMT
Соглашение об ассоциации с Евросоюзом парламент Грузии ратифицирует 18 июля на внеочередном пленарном заседании. Об этом на заседании бюро парламента 16 июля сообщил председатель парламента Грузии Давид Усупашвили.
По его информации, заседание начнется в 12:00, на нем с докладом о соглашении выступит министр иностранных дел Майя Панджикидзе. После прохождения соответствующих процедур документ будет вынесен на голосование и ратифицирован. До начала голосования к депутатам обратятся премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили и высокопоставленные зарубежные гости. Уже известно, что на этом заседании будут присутствовать еврокомиссар Штефан Фюле и министры иностранных дел Латвии и Болгарии.
Приглашение отправлено и президенту Грузии Георгию Маргвелашвили, но ответа от его администрации парламент пока не получил, поэтому неизвестно, будет ли присутствовать при ратификации документа президент.
Соглашение об ассоциации было подписано 27 июня в Брюсселе. От имени Грузии его подписал премьер-министр Ираклий Гарибашвили. Президента Грузии в составе делегации в Брюсселе не было. Ранее президент и премьер через СМИ обменялись заявлениями на тему, кто должен подписать соглашение об ассоциации. Президент утверждал, что по Конституции это его обязанность, а премьер ответил, что правительство решило возложить эту миссию на него как главу правительства, которое проводило переговоры по соглашению об ассоциации. В конце-концов президент заявил, что уступает право подписания документа премьер-министру, так как для него важно, чтобы соглашение было подписано.