17 Հուլիս 2014 - 07:21 AMT
Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակից ելնելով` ԱՄՆ-ը լրացուցիչ պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի դեմ, հաղորդում է Eanews.ru գործակալությունը:
Պատժամիջոցների ցանկում են հայտնվել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի քաղաքացիներ, ընկերություններ ու տարածքներ: Խոսքը, մասնավորապես, Դոնեցկի ու Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների, «ՎԷԲ»-ի, «Գազպրոմբանկի», «Ռոսնեֆտի» և մի շարք այլ կառույցների մասին է: Պատժամիջոցներ են սահմանվել նաև Ուրալի «Ուրալվագոնզավոդի» նկատմամբ: Նշված ընկերությունների հանդեպ սահմանվել են ֆինանսական և արտահանման սահմանափակումներ:
Նախագահ Վլադիմիր Պուտինն արդեն մեկնաբանել է ամերիկյան իշխանությունների որոշումը: Նրա խոսքով` տվյալ միջոցներն ունեն բումերանգի ազդեցություն, և երկու երկրների գործակցությունը կտանեն փակուղի, հայտնում է Европейско-Азиатские Новости պարբերականը:
Ինչպես հայտնում է ТВЦ-ն, հուլիսի 16-ին Եվրոխորհրդի նստաշրջանում եվրոպական 28 երկրների ղեկավարները համաձայնության են եկել, սակայն կոնկրետ առևտրային-տնտեսական սահմանափակումներ չեն մտցրել:
Հուլիսի վերջին Եվրոխորհուրդը մտադիր է մարդկանց ու ընկերությունների լրացուցիչ պատժամիջոցների ցանկ սահմանել:
Ավելի վաղ, չճշտված տվյալներով, Եվրոխորհրդի նվազագույնը 9 պետություն կտրականապես հրաժարվել է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանել: Չորեքշաբթի օրը Լիտվայի վարչապետ Դալյա Գրիբաուսկայեն հայտարարել է, որ լրացուցիչ հակառուսական քայլեր կձեռնարկվեն, սակայն տնտեսական նոր սահմանափակումների մասին խոսել դեռ վաղ է:
Հուլիսի 2-ին Եվրամիությունը որոշել է մեկ շաբաթով հետաձգել նոր պատժամիջոցների կիրառումը Ռուսաստանի դեմ Ուկրաինայում իրավիճակի կապակցութամբ, հայտնում է «Ինտերֆաքսը» ԵՄ ԱԳ ծառայության վրա հղումով: Մասնավորապես, ԵՄ-ում հայտարարել են, որ նման բարդ իրավիճակի գնահատման համար լրացուցիչ ժամանակ է պետք, քանի որ վիճակը բարդանում է Ուկրաինայի արևելքում մարտական գործողությունների վերսկսման հետ:
Ինչպես հայտնում է «Քաղաքական կրթություն» հանդեսը, ԵՄ երկրները որոշել են լրացուցիչ պատժամիջոցներ չսահմանել Ռուսաստանի դեմ, չնայած որ վերջնագրի ժամկետը սպառվել է՝ հղում անելով «դրական փոփոխություններին»: «Մենք խնդրեցինք ազատել պատանդներին, և ոմանք ազատվեցին: Նոր բանակցություններ են ընթանում Ուկրաինայի ու ՌԴ առաջնորդների միջև Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի մասնակցությամբ, այնպես որ մենք կցանկանայինք հաջորդ քայլերը տեսնել այդ ուղղությամբ»,-ասել է ԵՄ դիվանագետներից մեկը:
Մեկ այլ եվրոպացի դիվանագետ նշել է. «Մեզ համար դեռ պարզ չէ, արդյոք իրավիճակն անընդունելի է թե ընդունելի է: Այն չափազանց անկայուն է այս փուլում որոշում կայացնելու համար»:
ԵՄ երրորդ աղբյուրն ասաց. «Կա որոշակի դրական շարժ ՌԴ և Ուկրաինայի սահմանին հսկիչ անցակետերի հարցում: Բայց ԶԼՄ-ներում բոլոր իրադարձությունները չէ, որ արտացոլվում են»:

17 Июль 2014 - 06:32 AMT
США ввели дополнительные санкции в отношении России в связи со сложившейся ситуацией вокруг Украины.
В санкционный список вошли несколько граждан и компаний из России и Украины, а также территории. В частности, речь идет о Донецкой и Луганской народных республиках, ВЭБ, Газпромбанке, Роснефти и ряде других структур. Под санкции попал и уральский Уралвагонзавод. В отношении указанных предприятий введены финансовые и экспортные ограничения.
Президент Владимир Путин уже прокомментировал решение американских властей. По его словам, данные меры имеют эффект бумеранга и заведут партнерские отношения между двумя странами в тупик, сообщает издание «Европейско-Азиатские Новости».
Как сообщает ТВЦ, 16 июля на саммите Евросовета лидеры 28-ми европейских стран согласовали новое расширение санкций в отношении России, однако не приняли конкретных торгово-экономических ограничений.
К концу июля Евросовет намерен составить дополнительный санкционный список лиц и предприятий.
Ранее по некоторым данным, как минимум девять государств Евросоюза заявили о своем категорическом несогласии вводить новый пакет санкций против России. В среду премьер-министр Литвы Даля Грибаускайте заявила, что дополнительные антироссийские меры будут приняты, но до введения санкций против ряда секторов экономики еще далеко. А ранее премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон отметил, что Россия по-прежнему не соблюдает принцип территориальной целостности Украины, в связи с чем саммит Евросоюза «должен дать ясный сигнал» о неприемлемости подобных действий.
Президент Украины Петр Порошенко приветствует итоговое заявление Европейского Совета по Украине, назвав его важным шагом в поддержку украинской независимости. Об этом он написал на своей странице в Facebook
«Европейский Совет сделал важный шаг в поддержку суверенитета, территориальной целостности и независимости Украины. Наш постоянный диалог дал результат», – написал Порошенко, пишет сайт «Комментарии».
2 июля Евросоюз решил отложить на неделю рассмотрение новых санкций в отношении России в связи с ситуацией в Украине, сообщал «Интерфакс» со ссылкой на внешнеполитическую службу ЕС. В частности, в ЕС заявили, что для оценки настолько сложной ситуации требуется дополнительное время, так как положение осложнилось с возобновлением активных боевых действий на востоке Украины.
Как сообщает журнал «Политическое образование», страны ЕС решили не вводить дополнительные санкции в отношении России, несмотря на истечение ультиматума, ссылаясь на «позитивные изменения». «Мы попросили об освобождении заложников, и некоторые заложники были освобождены. Есть также новые переговоры между украинскими и российскими лидерами вместе с Францией и Германией, так что мы хотели бы видеть следующие шаги в этом направлении», – сказал один из дипломатов ЕС.
Второй европейский дипломат отметил: «Нам пока не ясно, является ли ситуация приемлемой или неприемлемой. Она слишком нестабильна, чтобы принимать решение на данном этапе».
Третий источник ЕС сказал: «Существует также некоторое положительное движение в связи с контрольно-пропускными пунктами (на границе Россия-Украина). Не все, что происходит на месте, находится в средствах массовой информации».