18 Հուլիս 2014 - 09:50 AMT
Հուլիսի 17-ի երեկոյան Ուկրաինայի տարածքում՝ Դոնեցկի շրջանում, Malaysia Airlines-ի Boeing 777-ի կործանումը ևս մեկ անգամ ապացուցում է` պետք է հնարավորինս արագ խաղաղ ճանապարհով լուծել այդ երկրում ստեղծված սուր ճգնաժամը, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է օբյեկտիվ ու հանգամանորեն ուսումնասիրել ավիավթարի մանրամասները, փոխանցում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Մալազիական ավիաուղիների Boeing 777-ը կատարում էր Ամստերդամ-Կուալա Լումպուր թռիչքը։ Ըստ ամերիկյան հատուկ ծառայությունների, ինքնաթիռը բախվել է հրթիռին։ Ինքնաթիռում գտնվողները զոհվել են։ Malaysia Airlines-ի տվյալներով, դրանում 283 ուղևոր է եղել, որոնցից երեքը՝ երեխա, ու անձնակազմի 15 անդամ։
Նախագահ Պուտինը ցավակցել է Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Րյուտեին ու Մալազիայի վարչապետ Նաջիբ Ռազակին։ Նա խնդրել է իր ցավակցությունը փոխանցել զոհերի մտերիմներին ու ամբողջ ժողովրդին։
ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ի փոխանցնամբ, ավելի ուշ տնտեսական հարցերով քննարկմանը, որը սկսվել է զոհերի հիշատակին մեկ րոպե լռությամբ, Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ Boeing 777-ի կործանման համար պատասխանատվությունը կրում է Ուկրաինայի ղեկավարությունը։ Նրա խոսքով, այդ ողբերգությունը տեղի չէր ունենա, եթե Ուկրաինայի հարավ-արևելքում խաղաղություն լիներ։ Ռուսաստանի ղեկավարն իր երկրի կառավարությանը հանձնարարել է անել հնարավորը՝ վթարի օբյեկտիվ պատճառները պարզելու համար։
«Պետք է անենք մեզնից կախված ամեն ինչ, որ կատարվածի օբյեկտիվ պատկերը կարողանանք ներկայացնել թե մեր, թե ուկրաինական, և թե համաշխարհային հանրությանը»,- գործակալությունը մեջբերում է երկրի ղեկավարի խոսքերը։
ՌԴ նախագահը տեղեկացրել է նաև, որ համապատասխան գերատեսչություններին արդեն կարգադրել է «հանցագործության բացահայտման համար անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել»։ Ըստ «Զրուցակցի», հուլիսի 18-ին տարբեր երկրների ղեկավարները մեկնաբանել են Boeing-ի կործանումը։ Մալազիայի վարչապետը նշել է, որ դեպքի մանրամասների բացահայտման համար մասնագետների խումբ է ուղարկել Ուկրաինա, տեղեկացնում է «Միր 24»-ը։
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 18-ին ցավակցական հեռագրեր է հղել Նիդերլանդների Թագավոր Վիլլեմ-Ալեքսանդրին, Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռուտտեին և Մալայզիայի Սուլթան Տուանկու Աբդուլ Հալիմին՝ Ամստերդամից Կուալա Լումպուր ուղևորվող Մալայզիայի ավիաուղիների Բոինգ-777 ինքնաթիռի ողբերգական ավիավթարի կապակցությամբ, որը հարյուրավոր մարդկային զոհերի պատճառ է դարձել։ Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից: Հանրապետության նախագահը խորին ցավակցություն և զորակցություն է հայտնել Նիդերլանդների Թագավորին, վարչապետին ու Մալայզիայի Սուլթանին, զոհվածների հարազատներին և բարեկամ Նիդերլանդների ու Մալայզիայի ժողովուրդներին՝ այս ծանր պահին մաղթելով նրանց համբերություն, տոկունություն և ոգու արիություն։
Նախօրեին Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Ջոշ Էրնեստը պահանջել է շուտափույթ հրադադար հայտարարել ինքնաթիռի կործանման վայրում․ «Բոլոր հետաքրքրված կողմերից պահանջում ենք… անհապաղ դադարեցնել կրակը, որպեսզի հանգամանքները բացահայտելու ու համապատասխան անալիզներ անցկացնելու համար ազատ ու անվտանգ մուտք ապահովվի դեպքի վայր»,- նշել է նա։ ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների տվյալներով, Boeing-ը կործանել են «երկիր-երկինք» հրթիռները։ Բացի այդ, Միացյալ Նահանգները նշել են, որ Ուկրաինան հնարավորություն չուներ ՀՕՊ համակարգով կործանել Boeing-777-ն այն տարածքում, որտեղ դա եղել է։
Ավստրալիայի վարչապետ Թոնի Էբոթը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը մեղավոր կլինի դեպքի համար, եթե պարզվի, որ ինքնաթիռը կործանվել է Դոնեցկի զինյալներին տրամադրված ռուսական հրթիռներով։
Իր հերթին, Ուկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկը ցավակցել է զոհվածների մտերիմներին ու հարազատներին։
Նա վստահեցրել է, որ «Ուկրաինայի կառավարությունը կանի հնարավորը՝ մանրամասներն արդար ու բազմակողմանիորեն բացահայտելու ու մեղավորներին պատժելու համար», գրում է Segodnya.ua-ն։ Դոնեցկի ինանքհռչակ հանրապետության զինյալները կտրականապես հերքում են դեպքի հետ իրենց կապը՝ բացատրելով դա սպառազինությունում նման բարձրությամբ թռչող Boeing-ը կործանելու համար անհրաժեշտ ռազմական միավորների բացակայությամբ։
Ըստ տվյալների, դեպքից առաջ ինքնաթիռը թռչում էր 10․600 մ բարձրությամբ:
Նրանք նաև պատրաստ են ժամանակավոր հրադադար հայտարարել՝ դեպքի մանրամասները քննելու ու համապատասխան մասնագետներին՝ այդ թվում՝ ուկրաինացի, դեպքի վայրը զննելու հնարավորություն տրամադրելու համար։ Այդ մասին հայտարարել է Դոնեցկի առաջին փոխվարչապետ Անդրեյ Պուրգինը, գրում է InterFax-ը։
«Բանակցում ենք 2-4 օրով հումանիտար զինադադարի ուղղությամբ։ Տեղական ժամանակով ժամը 12:00-ին (Մոսկվայի ժամանակով ժամը 13:00-ին) կոնտակտային խմբի կոնսուլտացիաներն այդ թեմայով շարունակվում են»,- ասել է Պուրգինը։
Նրա խոսքով, փորձագիտական խմբի կազմում, որին կթույլատրեն ինքնաթիռի կործանման վայր մտնել, կարող են լինել Դոնեցկի, պաշտոնական Կիևի, Ռուսաստանի ու ՀԱՊԿ ներկայացուցիչները։ Բացի այդ, Ռուսաստանի ավիաընկերությունները դադարեցնում են Ուկրաինայի տարածքով տարանցիկ չվերթները։
Ներկա պահին ռուսական ավիաընկերությունները որոշում են ընդունում` շարունակել կամ դադրեցնել ուկրաինական քաղաքներ պարբերական չվերթները: Մասնավորապես, «Աերոֆլոտ»-ը հուլիսի 17-ին չեղյալ է հայտարարել դեպի Օդեսսա ու Կիև երկու չվերթ, իսկ հուլիսի 18-ին` 1 չվերթ դեպի Ուկրաինայի մայրաքաղաք:
«Տարանցիկ թռիչքների վերականգնումն ուկրաինական տարածքով , ռուսական ավիափոխադրողների տեղեկությամբ, կարող է լինել միայն Ուկրաինայի օդային տարածքում թռիչքների առանց նախապայմանների ու երաշխավորված անվտանգության դեպքում»,- տեղեկացնում է Ռոսավիացիան, փոխանցում է Business FM-ը:
Ավելի ուշ մի շարք երկրներ` այդ թվում` Գերմանիան, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Իտալիան, Բելառուսը ու Ղազախստանը, որոշում են ընդունել արգելել իրենց ավիաընկերություններին թռիչքներն Ուկրաինայի արևելքում կամ էլ փոփոխել թռիչքուղին:
Հայաստանի ՔԱԳՎ օդային փոխադրումների կարգավորման վարչության պետ Հրանտ Միրզոյանը հայտնել է, որ Հայաստանից դեպի Ուկրաինա և հակառակ ուղղությամբ իրականացվող չվերթներում որևէ փոփոխություն չկա: Նրա խոսքով, այս պահին դեպի Ուկրաինա ուղևորափոխադրում է իրականացնում «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերությունը, գրում է Panorama.am-ը: Ինչպես հայտնում է Life24.com-ը, Boeing-777 աղետի հետևանքով զոհվել է ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարող 100 մասնագետ: Գիտնականներն ու բժիշկները թռչում էին Մելբուրնում հուլիսի 20-ին կայանալիք ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարին նվիրված միջազգային գիտաժողովին մասնակցելու:
ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, Ուկրաինան դեռ չի պատասխանել Ռուսաստանի ԱԻՆ-ի` մալազիական Boeing-ի կործանման հետևանքները վերացնելուն ուղղված օգնության առաջարկին: Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԻՆ փոխնախարար Վլադիմիր Արտամոնովը:
«Օբյեկտիվ պատճառներից ելնելով չենք ցանկանում մեկնաբանել ինքնաթիռի վթարը, քանի որ հետաքննությունն ընթացքի մեջ է»,- ասել է Արտամոնովը:
Նա նշել է, որ ողբերգության պատճառների հետաքննությանը միացել են միջազգային կազմակերպություններ, այդ իսկ պատճառով Ռուսաստանի ԱԻՆ-ը չի կարող ասել, թե ինչպես է այն կատարվելու, ինչպես նաև տեղեկություններ տրամադրել դիակների ճանաչման ու տեղափոխման կարգի վերաբերյալ:
Malaysia Airlines մարդատար ինքնաթիռի` կործանման պատճառների հետաքննության կոմիտեի կազմում ընդգրկվել են ICAO-ի, Նիդերլանդների, Մալազիայի ու ԱՄՆ ներկայացուցիչներ, հաղորդում է Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի պաշտոնական կայքը:
«Իմ հրամանով Ուկրաինայի կառավարությունը ստեղծել է աղետի պատճառների հետաքննության պետական կոմիտե»,- նշված է հաղորդագրության մեջ: Նախագահ Պորոշենկոն նաև ցավակցել է զոհված ուղևորների ընտանիքներին ու մտերիմներին:
Նա նշել է, որ տեղի ունեցածը ևս մեկ անգամ ապացուցել է, որ ահաբեկչությունը ոչ թե տեղային, այլ համաշխարհային խնդիր է, իսկ Ուկրաինայի հանդեպ արտաքին ագրեսիան ոչ թե մեկ պետության, այլ համաեվրոպական գլոբալ անվտանգության հարց է, որի հաղթահարումը ընդհանուր ջանքեր է պահանջում:
Ինչպես հաղորդում է RBK-ն, Ուկրաինայի Պետավիածառայությունն ամբողջովին փակել է ուժային գործողությունների` Դոնեցկի, Լուգանսկի շրջանների ու Խարկովի շրջանի մի մասի օդային տարածքը:
Դոնեցկի շրջանում մալազիական Boeing-777-ի աղետը Malaysia Airlines-ի պատմության մեջ 5-րդն է:
Ընկերության ինքնաթիռների մասնակցությամբ առաջին միջադեպը տեղի է ունեցել 1977-ի դեկտեմբերի 4-ին: Այդ օրը կործանվել է Boeing 737-200 ինքնաթիռը, որը Պենանգից Սինգապուր կանոնավոր չվերթ էր իրականացնում, Կուալա Լումպուրում միջանկյալ վայրէջքով: Ահաբեկիչը առևանգել էր օդանավը և վայրէջքի պահին գնդակահարել երկու օդաչուի: Զոհվել էր 100 մարդ:
Վեցը տարի անց` 1983-ի դեկտեմբերի 18-ին, նոր միջադեպ էր եղել` դեպի Սինգապուր թռչող Airbus A300B4 կործանվել էր օդանավակայանի թռիչքուղուց 2 կմ հեռավորությամբ: Զոհեր չէին եղել, օդանավը լուրջ վնասվել էր:
Հաջորդ ողբերգությունը 34 մարդու կյանք էր խլել. ներքին չվերթ իրականացնող Fokker 50 ինքնաթիռի օդաչուն կորցրել էր վերահսկողությունը, և օդանավն ընկել էր օդանավակայանին կից կառույցների վրա: Դեպքը տեղի էր ունեցել 1995-ի սեպտեմբերի 15-ին, գրում է Lenta.ru-ն:
Սակայն ընկերության ինքնաթիռի մասնակցությամբ ամենահայտնի միջադեպը 2014-ի մարտի 8-ին էր: Կուալա Լումպուր-Պեկին թռիչքն իրականացնող Boeing 777-200-ը, Հարավչինական ծովի վրայով անցնելիս, հանկարծ անհետացել էր ռադարներից: Հետագայում հաստատվել էր, որ ինքնաթիռում անջատվել է կապը, իսկ օդանավը շեղվել ուղեգծից և «կորելուց» հետո դեռ 7 ժամ եղել օդում: Օդանավն այդպես էլ չէր գտնվել: Այժմ ենթադրվում է, որ այն կործանվել է Հնդկական օվկիանոսի հարավային հատվածում: Օդանավում 239 ուղևոր կար:

18 Июль 2014 - 08:29 AMT
Крушение малайзийского Boeing: Взаимные обвинения, временное перемирие и закрытое небо на востоке Украины (Обновлено)
Среди пассажиров сбитого малазийского Boeing-777 граждан Армении не было, сообщает пресс-служба МИД Армении со ссылкой на предоставленную посольству РА в Нидерландах властями этой страны информацию.
Президент России Владимир Путин заявил, что крушение самолета Boeing авиакомпании «Малайзийские авиалинии» над территорией Украины еще раз подтверждает необходимость скорейшего мирного урегулирования острейшего кризиса в этой стране. По его словам, требуется тщательно и объективно расследовать все обстоятельства авиакатастрофы, сообщает пресс-служба Кремля.
Накануне вечером Boeing 777, следовавший из Амстердама в Куала-Лумпур, потерпел крушение в Донецкой области. Американские спецслужбы утверждают, что в самолет попала ракета. Жертвами авиакатастрофы стали все 298 человек, находившиеся на борту.
В связи с трагедией Путин выразил соболезнования премьер-министру Нидерландов Марку Рютте и главе правительства Малайзии Наджибу Разаку. Он попросил передать слова сочувствия и поддержки родным и близким погибших и в целом народам двух стран.
По сообщению ИТАР-ТАСС, позже, на совещании по экономическим вопросам Владимир Путин заявил, что то ответственность за катастрофу пассажирского Boeing 777 малазийских авиалиний, которая произошла в Донецкой области, несут украинские власти. По словам российского лидера, этой трагедии не произошло, если бы на юго-востоке Украины был мир.
«Безусловно, государство, над территорией которого это произошло, несет ответственность за эту страшную трагедию», – сказал глава российского государства на совещании по экономическим вопросам, которое он предложил начать с минуты молчания в память о жертвах катастрофы. «Этой трагедии не произошло бы, если бы на этой земле был мир, не были бы возобновлены боевые действия на юго-востоке Украины», – убежден президент России.
Путин поручил правительству сделать все возможное для установления объективной картины катастрофы. «Прошу правительство России через имеющиеся возможности гражданских ведомств сделать все для тщательного расследования этого события. Мы должны сделать все, что от нас зависит, чтобы объективная картина произошедшего стала достоянием и нашей общественности, и общественности Украины, и всего мира», – приводит слова Путина ИТАР-ТАСС.
«Это абсолютно недопустимые вещи и никто не имеет право пройти мимо этого без соответствующих выводов и без того, чтобы у нас появилась объективная информация о происшествии», – считает президент России. Он напомнил, что он уже дал соответствующие поручения военным ведомствам, «чтобы они оказали необходимую помощь в расследовании этого преступления».
Как пишет «Собеседник», 18 июля лидеры разных стран прокомментировали крушение принадлежащего Malaysia Airlines самолета в воздушном пространстве над Украиной.
Премьер-министр Малайзии Наджиб Разак сообщил, что уже направил на Украину группу специалистов для расследования причин инцидента. Об этом сообщает «Мир 24».
Накануне представитель американского Белого дома Джош Эрнест потребовал срочно объявить перемирие в районе падения самолета: «Мы требуем от всех заинтересованных сторон… немедленно прекратить огонь, чтобы обеспечить безопасный и свободный доступ к месту крушения для проведения расследования и для того, чтобы способствовать анализу обломков», — сказал он. По данным спецслужб США, самолет был сбит ракетой класса «земля — воздух». При этом Соединенные Штаты подчеркнули, что Украина не имела возможности поразить системой ПВО пассажирский Boeing-777 именно на той территории, где он был сбит.
Премьер-министр Австралии Тони Эббот заявил, что Россия будет виновата в крушении самолета, если выяснится, что его сбили предоставленной ополченцам ДНР российской ракетой.
В свою очередь, премьер-министр Украины Арсений Яценюк выразил глубокие соболезнования родственникам и близким погибших на борту самолета Boeing-777» «Малайзийских авиалиний» в катастрофе 17 июля.
Премьер заверил, что «правительство Украины делает все возможное для обеспечения справедливого, всестороннего расследования причин катастрофы и привлечения к ответственности всех виновников этой ужасной трагедии – как бы далеко они ни прятались и какими бы неуязвимыми сейчас ни казались», сообщает Сегодня.ua.
Ополчение самопровозглашенной Донецкой Народной Республики также категорически отрицает свою причастность к инциденту, объясняя это отсутствием в своем вооружении установок, способных сбить лайнер на столь высокой высоте (потерпеаший крушение самолет летел на высоте 10 км.). Они также готовы объявить временное перемирие для проведения расследования крушения и допустить на место крушения специалистов, в том числе и украинских следователей. Об этом заявил первый вице-премьер ДНР Андрей Пургин, сообщает «Интерфакс».
«Мы ведем переговоры о гуманитарном перемирии на 2-4 дня для расследования причин крушения Boeing 777 в небе над Донецком. В 12:00 местного времени (13:00 мск) консультации контактной группы на эту тему продолжатся», – сказал Пургин.
По его словам, в состав экспертной группы, которым разрешат войти на территорию крушения самолета, могут войти представители ДНР, официального Киева, России и ОБСЕ.
Между тем, российские авиакомпании прекращают проведение транзитных полетов с использованием воздушного пространства Украины. Это связано с крушением самолета Boeing-777-200 Malaysia Airlines.
Маршруты прокладываются в обход Украины через Россию с дальнейшим выходом в воздушное пространство других сопредельных государств, которые обеспечивают безопасный пролет через свою территорию.
В настоящее время, российские авиакомпании принимают решение об отмене или продолжении регулярных полетов в украинские города. В частности, «Аэрофлот» 17 июля отменил два рейса в Одессу и в Киев, а 18 июля — один рейс в украинскую столицу. «Возобновление транзитных полетов через украинскую территорию, по информации российских авиаперевозчиков, может произойти только после безусловного и гарантированного обеспечения безопасности полетов в воздушном пространстве Украины», — информирует Росавиация, передает Business FM.
Позже ряд стран, в числе которых Германия, США, Франция, Италия, Беларусь, Казахстан, приняли решение запретить своим авиакомпаниями полеты над зоной на востоке Украины или же изменить маршруты полетов.
Как заявил начальник управления по регулированию воздушных перевозок Главного управления гражданской авиации Армении Грант Мирзоян, в графике полетов из Армении в Украину и в обратном направлении каких-либо изменений нет. По его словам, в настоящее время пассажироперевозки в Украину осуществляет авиакомпания «Международные Авиалинии Украины», сообщает Panorama.am.
По сообщению Life24.com, в катастрофе Боинга-777 погибли 100 специалистов по борьбе со СПИДом. Группа экспертов на борту Boeing-777 следовала на конференцию международного общества борьбы со СПИДом (IAS) в Мельбурн. Начало конференции запланировали на 20 июля.
«Мы выражаем соболезнования после сообщений о том, что на борту Боинга малазийских авиалиний был ряд наших коллег, которые следовали на 20-ю Международную конференцию, посвященную СПИДу», – говорится в сообщении ведомства.
По сообщению ИТАР-ТАСС, Украина пока не ответила на предложение МЧС России о помощи в ликвидации последствий крушения малайзийского Boeing. Об этом сообщил замглавы МЧС России Владимир Артамонов. «Мы бы не хотели комментировать события по самолету в силу объективных причин, потому что идет расследование, – сказал Артамонов. – Мы обратились к нашим партнерам, коллегам на Украине с предложением оказать помощь с учетом опыта, который есть. Но какого-то внятного ответа не получили, реакции тоже нет».
По его словам, к расследованию причин трагедии подключены международные организации, поэтому, как будет проведено расследование, процедура опознания и доставка тел, МЧС России сказать не может.
Как сообщает на сайте президента Украины Петра Порошенко, представители Международной организации гражданской авиации (ICAO) из Нидерландов, Малайзии и США вошли в состав комиссии по расследованию причин падения пассажирского самолета Malaysia Airlines в Донецкой области.
«По моему поручению правительство Украины создало государственную комиссию по расследования причин катастрофы. В ее состав привлечены специалисты Международной организации гражданской авиации. А также представители Нидерландов, Малайзии и Соединенных Штатов Америки», – говорится в сообщении.
Президент Порошенко также выразил соболезнования семьям и близким погибших пассажиров.
Он отметил, что случившаяся трагедия лишний раз доказала, что терроризм – не локальная, а мировая проблема, а внешняя агрессия против Украины – проблема не только лишь одной страны, но всей европейской и глобальной безопасности, преодоление которой требует общих усилий.
Также, как сообщает РБК, Государственная авиационная служба Украины, после подтверждения информации о падении Boeing-777 в Донецкой области, полностью закрыла для полетов воздушное пространство над Донецкой, Луганской областями и частью Харьковской области.
Падение малайзийского лайнера «Boeing-777» в Донецкой области Украины уже пятая по счету катастрофа авиакомпании Malaysia Airlines.
Первое происшествие с участием самолетов компании датировано 4 декабря 1977 года. В тот день рухнул «Boeing 737-200», выполнявший регулярный рейс из Пенанга в Сингапур с промежуточной посадкой в Куала-Лумпуре. Лайнер был захвачен террористом, который в ходе снижения самолета застрелил двух пилотов. Количество погибших – 100 человек. Спустя шесть лет, 18 декабря 1983 года, новый инцидент — «Эйрбас A300B4», летевший в Сингапур, рухнул в двух километрах от взлетно-посадочной полосы аэропорта. Жертв удалось избежать, лайнер получил серьезные повреждения. Следующая трагедия унесла жизни 34 человек: пилот самолета «Фоккер 50», выполнявшего внутренний рейс, не справился с управлением, и борт рухнул в постройки около аэропорта. Случилось это 15 сентября 1995 года, пишет Lenta.ru.
Однако самый знаменитый инцидент с участием лайнера компании датирован 8 марта нынешнего года. Рейс Куала-Лумпур — Пекин. «Boeing777-200», пролетая над Южно-Китайским морем, вдруг исчез с радаров диспетчеров. Впоследствии было установлено, что в самолете была отключена связь, а сам лайнер отклонился от курса и был в воздухе еще около семи часов после «пропажи». Борт так и не был найден, и сейчас предполагается, что он разбился в южной части Индийского океана. На его борту было 239 человек. До сегодняшнего дня эта катастрофа считалась крупнейшей с 2003 года.