22 Հուլիս 2014 - 10:29 AMT
Ամերիկյան ՀԴԲ-ն Միացյալ Նահանգներում ապրող մահմեդականներին հաճախակի դրդել է ահաբեկչություն ձեռնարկել՝ նրանց դեմ կեղծ գործողություններ կազմակերպելով։ Նման եզրակացության իր զեկույցում եկել է իրավունքների պաշտպանության Human Rights Watch միջազգային կազմակերպությունը։
Իրավապահները մանրամասն ծանոթացել են վերջին շրջանի 27 դատական գործի, որտեղ իսլամ դավանող անձինք մեղադրվում էին ինչ-որ ահաբեկչական գործողություն ձեռնարկելու մտադրության մեջ։ Ինչպես պարզվել է, նրանցից կեսի նկատմամբ ՀԴԲ-ն կեղծ գործողություն է իրականացրել։
«ՀԴԲ-ն մարդկանց դրդում էր ահաբեկչական ակցիաների։ Չի բացառվում, որ որոշ դեպքերում վարչությունն ինքն է օրինապահ քաղաքացիներին ահաբեկիչ դարձրել»,- ասված է Human Rights Watch-ի հայտարարությունում ։
Կազմակերպության վաշինգտոնյան բյուրոյի փոխտնօրեն Անդրեա Պրեսոուի խոսքով, ամերիկայի իշխանությունները հավաստիացնում են՝ ԱՄՆ տարածքում ակտիվ պայքարում են ահաբեկչությունների դեմ։
«Այդ գործերին ավելի մանրամասն ծանոթանալուց հետո պարզ կդառնա, որ մարդիկ չէին գործի իրենց վերագրվող հանցագործությունները, եթե իրավապահները չդրդեին դրան ու նրանց վրա ճնշում չգործադրեին։ Որոշ դեպքերում իշխանությունները նույնիսկ վճարել են նրանց՝ դրդելով ահաբեկչության»,- հայտարարել է Պրեսոուն, գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը։
Human Rights Watch-ը օրինակ է բերում Բանգլադեշից Ռեզվան Ֆերդաուսի գործը, որը 2012-ին դատապարտվել էր 17 տարվա ազատազրկման՝ Պենտագոնի ու Կոնգրեսի շենքերում ահաբեկչություն կազմակերպելու մտադրության մեղադրանքով։ Ինչպես պնդում են իրավապահները, ՀԴԲ-ն շատ լավ գիտեր, որ Ֆերդաուսը հոգեկան խնդիրներ ունի ու, չնայած դրան, նրա մոտ ուղարկել է իր իրազեկչին, որն էլ տղամարդուն համոզել է ահաբեկչություն պլանավորել։
Russia Today-ի փոխանցմամբ, ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները նաև հաճախակի օգտագործում են ապագա հանցագործություններում մեղադրելու փորձը։ Քննադատների խոսքով, դա պարզապես սադրանք է ՀԴԲ կողմից։
Salam (մահմեդականներին աջակցող ու իրավական պաշտպանություն տրամադրող) նախագծի վերջերս հրապարակած հետազոտության արդյունքների համաձայն, ամերիկյան կառավարությունն այսպես կոչված «ահաբեկչական պլանների» ստեղծման գործում որոշիչ դեր է խաղացել մահմեդական ծայրահեղականության ներքին սպառնալիքը մեծացնելու համար։
Ահաբեկչության մասին 399 գործ ուսումնասիրելուց հետո, որոնք կազմել էր արդարադատության վարչությունը, պարզվել է, որ 94%-ի դեպքում նախաձեռնողական մեղադրանք է եղել։ Այդ պրակտիկան կիրառվում է նրանց հանդեպ, ում իշխանությունը նախատրամադրված է համարում հանցագործությունը գործելու մինչև դրա կայացումը։
Ինչպես պարզվել է, որոշ դեպքերում պատասխանող կողմը դարձել է հատուկ ծառայությունների զոհ միայն իր կրոնական հայացքների կամ գաղափարախոսության համար։ Մյուս դեպքերում ՀԴԲ-ն օգտագործել է իր մարդուն, որն առավել խոցելի անձանց գումար է առաջարկել՝ դրդելով գործել իր ղեկավարության պլանավորած ահաբեկչությունը։ Նման դեպքերում դաշնային լրատուն կեղծ պայթուցիկ սարքեր է տվել ու բացատրել, թե ինչ է պետք անել։ Նման պրակտիկան նաև հայտնի է որպես հանցագործություն կատարելու պրովոկացիա։

22 Июль 2014 - 07:47 AMT
Human Rights Watch: ФБР часто подстрекало мусульман США к совершению терактов или само режиссировало их
Американское Федеральное бюро расследований (ФБР) часто подстрекало живших в США мусульман к совершению терактов, проводя против них подставные операции. Такой вывод содержится в докладе международной правозащитной организации Human Rights Watch.
Правозащитники подробно изучили 27 недавних судебных процессов, на которых исповедовавшие ислам лица обвинялись в намерении устроить какой-либо террористический акт. Как выяснилось, в отношении примерно половины из этих людей ФБР провело подставные операции.
«ФБР подталкивало людей к совершению террористических акций. Не исключено, что в некоторых случаях ведомство само сделало из законопослушных граждан террористов», – отмечается в заявлении Human Rights Watch.
По словам замдиректора вашингтонского бюро организации Андреа Прэсоу, американские власти утверждают, что ведут активную борьбу с терроризмом на территории США.
«Однако если более внимательно изучить эти дела, станет понятно, что люди не совершили бы инкриминировавшиеся им преступления, если бы правоохранительные органы их к этому не склоняли и не оказывали на них давления. В некоторых случаях власти даже платили находившимся в разработке лицам, чтобы подтолкнуть их к совершению терактов», – заявила Прэсоу, передает ИТАР-ТАСС.
В качестве примера Human Rights Watch приводит дело выходца из Бангладеш Резвана Фердауса, который в 2012 году был приговорен к 17 годам тюрьмы за намерение совершить теракты в зданиях Пентагона и Конгресса с использованием дистанционно управляемых моделей самолета, начиненных взрывчаткой. Как утверждают правозащитники, ФБР прекрасно знало, что у Фердауса имеются проблемы с психикой. Несмотря на это, ведомство подослало к молодому человеку своего информатора, который и подговорил его спланировать теракт.
По сообщению Russia Today, спецслужбы США также часто используют практику обвинения по подозрению в будущих преступлениях. Она носит название «упреждающее уголовное преследование», однако, по мнению критиков, является не более чем провокацией ФБР.
Согласно выводам недавно опубликованного проектом Salam (группой, предоставляющей поддержку и юридическую защиту мусульманам) исследования, американское правительство сыграло ключевую роль в создании большинства так называемых «террористических планов», чтобы преувеличить внутреннюю угрозу мусульманского экстремизма.
После изучения списка из 399 дел о терроризме, составленного департаментом юстиции, оказалось, что в 94% из них имело место упреждающее обвинение. Эта практика применяется по отношению к тем, кого власти считают предрасположенными к совершению преступления ещё до того, как оно произошло.
Как выяснилось, в некоторых случаях ответчики стали жертвой спецслужб лишь из-за своего вероисповедания или идеологических убеждений. В других случаях ФБР использовало своего провокатора, который предлагал наиболее уязвимым лицам деньги и склонял их к совершению терактов, спланированных самим ведомством. В таких случаях федеральный информатор предоставлял ответчикам фальшивые взрывные устройства и объяснял, что нужно делать. Данная практика также известна как провоцирование на совершение преступления.