23 Հուլիս 2014 - 11:21 AMT
Թուրքիայում նախագահական ընտրություններին ընդառաջ քաղաքական կուլիսներում լայնորեն քննարկվում է այն հարցը, թե Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` նախագահ ընտրվելու դեպքում ով է զբաղեցնելու վարչապետի աթոռը:
Էրդողանը օրերս լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ վարչապետն ու «Արդարություն ու զարգացում» կուսակցության նախագահը պետք է միևնույն մարդը լինի: Ըստ Էրդողանի, եթե վարչապետն ու կուսակցության ղեկավարը տարբեր մարդիկ լինեն, ապա արդյունավետ աշխատանքի մասին խոսք լինել չի կարող:
Թուրքական «Սոնդաքիքա» լրատվական կայքի համաձայն` Էրդողանի այս հայտարարությունը նվազեցրել է Աբդուլլահ Գյուլի` վարչապետ դառնալու շանսերը:
էրդողանի` նախագահ ընտրվելու դեպքում կուսակցության ղեկավարի և վարչապետի պաշտոնի որպես ամենահավանական թեկնածու քննարկվում է ներկայիս արտաքին գերծերի նախարար Ահմեթ Դավութօղլուի անունը: Թուրքական «Հաբեր7» լրատվական կայքի վերլուծաբան Մեհմեթ Աջեթի պնդմամբ` կուսակցության կուլիսներում ամենաքննարկվող անունը Ահմեթ Դավութօղլուն է, գրում է Panorama.am-ը:
Թուրքիայում նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն օգոստոսի 10-ին: Եթե առաջին փուլում թեկնածուներից ոչ մեկը չհավաքի անհրաժեշտ 51%-ը, օգոստոսի 24-ին տեղի կունենա 2-րդ փուլը: Գործող նախագահ Աբդուլահ Գյուլի ղեկավարման 7-ամյա ժամկետը լրանում է օգոստոսի 28-ին:
Հուլիսի 1-ին Թուրքիայի իշխող «Արդարություն ու զարգացում» կուսակցությունը նախագահի ընտրություններում առաջադրել է վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի թեկնածությունը: Ինչպես առաջադրմանը նվիրված ելույթում հայտարարել է Էրդողանը, օգոստոսյան ընտրությունները պետության կյանքում պետք է «նոր դարաշրջան» բացեն:
Հուլիսի 22-ին վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը թուրքական ATV-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Թուրքիան կառավարման խորհրդարանական ձևից պետք է անցում կատարի նախագահականի: Նրա խոսքով` նախագահական կառավարումը կարող է օգտակար լինել Թուրքիայի հետագա զարգացմանը:
«Եթե ինձ նախագահ ընտրեք, ես կպաշտպանեմ ազգի շահերը»,- խոստացել է քաղաքական գործիչը: Նա ընտրություններին կմասնակցի «Ազգի կամքն ազգի ուժն է» և «Էրդողանը` ժողովրդի ներկայացուցիչ» կարգախոսներով:

23 Июль 2014 - 11:03 AMT
В Турции в преддверии предстоящих 10 августа президентских выборов широко обсуждается, кто займет кресло премьер-министра в случае избрания Реджепа Тайипа Эрдогана на пост главы турецкого государства.
Как писали СМИ, кандидат в президенты Турции, действующий премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган недавно в беседе с журналистами заявил: если премьер-министром Турции и председателем правящей Партии справедливости и развития (ПСР) будут разные люди, то об эффективной работе и речи быть не может.
Как сообщает турецкий сайт Sondakika, данное заявление Эрдогана снизило шансы действующего президента Турции Абдуллы Гюля стать премьером страны.
В случае избрания Эрдогана президентом Турции в качестве наиболее вероятного кандидата на пост председателя Партии справедливости и развития (ПСР) и премьера Турции рассматривается министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу.
Как указывает аналитик турецкого информационного сайта Haber7 Мехмет Аджети, в кулуарах Партии справедливости и развития самой обсуждаемой является именно кандидатура Ахмета Давутоглу, передает Panorama.am.
1 июля правящая Партия справедливости и развития Турции (ПСР) выдвинула кандидатом на пост президента Турции премьер-министра Реджепа Тайипа Эрдогана. Как заявил Эрдоган в речи, посвященной его выдвижению, августовские выборы должны стать «вехой новой эры» в истории страны. «Если вы выберете меня президентом, я буду защищать интересы народа», — пообещал политик.
Эрдоган пойдет на выборы под лозунгами «Воля нации, сила нации» и «Эрдоган — человек народа». Дизайнеры AKP нарисовали уже логотип для предвыборной кампании премьера — извилистая дорога, ведущая к встающему солнцу, и внизу подпись «Эрдоган».
Накануне Эрдоган заявил, что Турция должна перейти от парламентского к прямому президентскому правлению. По его словам, прямое президентское правление может пойти на пользу дальнейшему развитию Турции. «При первой возможности Турция перейдет от парламентского к прямому президентскому правлению», – сказал он. Премьер отметил, что вопрос о введении прямого президентского правления будет поднят сразу же после проведения президентских выборов.