Իսլամիստական ՀԱՄԱՍ խմբավորման առաջնորդ Հալեդ Մաշաալը հայտարարել է Քաթարում կայացած մամուլի ասուլիսում, որ հրադադարն Իսրայելի հետ անհնար է առանց Գազայի հատվածի ապաշրջափակման: «Բոլորն ուզում են, որ մենք սկզբից համաձայնվենք դադարեցնել կրակը, իսկ հետո արդեն բանակցենք մեր իրավունքների համար: Բայց մենք համաձայն չենք այդ պայմաններին ու հերթական անգամ մերժում ենք դրանք»,-պարզաբանել է Մաշաալը: ՀԱՄԱՍ-ի այլ պահանջների թվում է Ռաֆահ հսկիչ անցակետի բացումն ու բանտերից գրոհային խմբավորումների անդամներին ազատ արձակելը: ՀԱՄԱՍ-ը մտադիր է հետագայում ևս հրաժարվել հրադադարից՝ քանի դեռ այդ պայմանները չեն ընդունվել, զգուշացրել է Մաշաալը:
ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդը սատարել է հումանիտար հրադադարի գաղափարին՝ նշելով, որ նրանց մի քանի ժամ է հարկավոր վիրավորներին տարհանելու ու հումանիտար օգնություն հասցնելու համար: Մինչդեռ, ՄԱԿ հումանիտար օգնության համակարգող Վալերի Ամոսը հայտնել է, որ Գազայի հատվածի բնակիչներն առաջիկայում կարող են հայտնվել սովամահության եզրին: Բացի այդ, ջրի սուր պակաս կա, քանի որ Իսրայելը արգելափակել է Պաղեստինի տարածքի մոտ կեսի կապն աշխարհի հետ: Նախկինում ՄԱԿ մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Նավի Փիլայը դատապարտել էր Գազայում Իսրայելի ռազմական գործողությունները: Փիլայը նաև դատապարտել էր ՀԱՄԱՍ-ին Իսրայելի վրա հարձակման համար՝ հայտարարելով, որ խմբավորման գրոհայիններն «անկանոն» հրթիռակոծություն են իրականացնում: ՄԱԿ ներկայացուցիչները վստահ են նաև, որ զոհվածների մոտ 74 տոկոսը Գազայում երեխաներ են: Այդ տվյալները հիմնված են պաղեստինյան կողմի տվյալների վրա, հայտնում է BCC Ռուսական ծառայությունը:
Վերջին 15 օրում ռազմական գործողության հետևանքով առնվազն 700 պաղեստինցի է զոհվել և Իսրայելի շուրջ 30 զինծառայող, ինչպես նաև 3 խաղաղ բնակիչ:
Ըստ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մերի Հարֆի, ԱՄՆ-ն դեմ է հանդես գալիս Ժնևում ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի բանաձևին, որը չորեքշաբթի օրը հետաքննող անկախ հանձնաժողով ստեղծեց Գազայի հատվածում իրադարձությունները քննելու համար: Հարֆը նշել է, որ իրենք դեմ են քվեարկել բանաձևին, քանի որ գնահատում են այն որպես միակողմանի ու կանխակալ: Նա նաև հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի սատարել Իսրայելին, նույնիսկ եթե ստիպված լինի անել դա միայնակ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: 2014-ի հուլիսին Իսրայելը «Անբեկանելի ժայռ» գործողությունը սկսեց պաղեստինյան անկլավում, որի նպատակը հայտարարվեց պաղեստինյան կողմից հրթիռակոծությունների կասեցման անհրաժեշտությունը: Մինչև հուլիսի 17-ը Իսրայելը սահմանափակվում էր հեռահար հարվածներով օդից ու հատուկ նշանակության ջոկատների գործողություններով: Սակայն այդ օրվա երեկոյից իսրայելյան բանակը սկսեց ցամաքային ներխուժում Գազայի հատված, որոնց հիմնական նպատակն էր պաղեստինցի գրոհայինների փորած թունելների ոչնչացումը:
Գործողության ժամանակ երկու անգամ հրադադար եղավ: Առաջինն իսրայելցիները հայտարարեցին հուլիսի 15-ին, համաձայնվելով ընդունել եգիպտական խաղաղ նախաձեռնությունը: Այն շարունակվեց վեց ժամ և կասեցվեց գրոհայինների՝ հրթիռակոծությունները դադարեցնելու հրաժարվելու պատճառով: Երկրորդը, այսպես կոչված հումանիտար հրադադարը հայտարարվեց հուլիսի 17-ին, այն ևս վաղաժամ ավարտվեց:
2007-ի հոկտեմբերին, երբ ՀԱՄԱՍ-ը, հաղթելով տեղական ընտրություններում, ուժով վերցրեց իշխանությունը Գազայում, Իսրայելը Գազայի հատվածը հայտարարեց «թշնամական պետական կազմավորում» և Եգիպտոսի հետ միասին սկսեց նրա մասնակի տնտեսական շրջափակումը: Միևնույն ժամանակ ներքաղաքական իրավիճակը Գազայում ծայրահեղ անկայուն է: Բնակչության շատ բարձր խտության ու աշխարհում ամենամեծ գործազրկության մակարդակն է գրանցվել, ինչն էլ, ըստ որոշ մեկնաբանների, հանգեցրել է այդ տարածքի վերածմանը «անարխիայի ու ահաբեկչության անկլավի»: Զենքի ամենօրյա մաքսանենգության փաստը Եգիպտոսից ստորգետնյա թունելներով էլ ավելի է սրում իրավիճակը: ՀԱՄԱՍ-ը պաղեստինյան իսլամիստական շարժում է ու քաղաքական կուսակցություն, որն իշխող է Գազայում, ահաբեկչական կազմակերպություն է համարվում Եվրամիության, Իսրայելի, Կանադայի, ԱՄՆ ու Ճապոնիայի կողմից, այն արգելված է Հորդանանում ու Եգիպտոսում:

24 Июль 2014 - 10:43 AMT
ХАМАС отказался от перемирия с Израилем; число погибших в результате израильской операции перевалило за 700 человек
Лидер исламистской группировки ХАМАС Халед Машааль заявил на пресс-конференции в Катаре, что заключение перемирия с Израилем невозможно без прекращения блокады сектора Газа.
«Все хотят, чтобы мы сначала согласились прекратить огонь, а потом уже вести переговоры за наши права. Но мы не согласны на такие условия и в очередной раз их отвергаем», – пояснил Машааль. Среди других требований ХАМАС – открытие контрольно-пропускного пункта Рафах и освобождение из тюрем боевиков группировки. ХАМАС намерен и дальше отказываться от заключения перемирия – до тех пор, пока эти условия не будут приняты, предупредил Машааль.
При этом лидер ХАМАС поддержал идею гуманитарного перемирия, отметив, что им нужна передышка на пару часов, чтобы эвакуировать раненых и доставить гуманитарную помощь.
Между тем, координатор гуманитарной помощи ООН Валери Амос сообщила, что жители сектора Газа в ближайшее время могут оказаться на грани голода. Кроме того, остро не хватает воды, поскольку Израиль заблокировал связь более чем половины палестинской территории с миром. Ранее верховный комиссар ООН по правам человека Нави Пиллай Нажать осудила военные действия Израиля в секторе Газа. Пиллай также осудила ХАМАС за нападения на Израиль, заявив, что боевики группировки осуществляют ракетные удары «безо всякого разбора». Представители ООН также утверждают, что около 74% погибших в секторе Газа – дети. Эти данные основаны на сообщениях палестинской стороны, передает Русская служба BCC.
За последние 15 дней в ходе операции погибли по меньшей мере 700 палестинцев и более 30 военнослужащих армии Израиля, а также 3 мирных граждан страны.
По заявлению представителя госдепартамента Мэри Харф, США выступают против резолюции Совета ООН по правам человека в Женеве, который в среду учредил независимую комиссию по расследованию событий в секторе Газа и военной операции Израиля. Харф отметила, что они проголосовали против резолюции, так как расценивают ее как одностороннюю и предвзятую. Она также заявила, что США продолжат защищать Израиль, даже если им придется делать это в одиночку, передает РИА Новости. В июле 2014 года Израиль начал в палестинском анклаве операцию «Нерушимая скала», цель которой была обозначена как прекращение ракетных обстрелов с палестинской стороны и подрыв военного потенциала ХАМАС. Действия Тель-Авива до 17 июля сводились к дистанционным ударам с воздуха и моря и рейдам спецназа. Однако с вечера этого дня израильская армия начала наземное вторжение в сектор Газа, основной задачей которого военные назвали уничтожение туннелей, прорытых палестинскими боевиками под совместной границей.
За время операции дважды действовало перемирие. Первое израильтяне объявили 15 июля, согласившись принять египетскую мирную инициативу. Оно продержалось шесть часов и было прекращено из-за отказа боевиков прекратить пуски ракет. Второе, так называемое гуманитарное, перемирие было объявлено 17 июля, оно также завершилось досрочно.
В октябре 2007 года, после того как ХАМАС вслед за своей победой на местных выборах силой взял власть в Газе, Израиль объявил сектор Газа «враждебным государственным образованием» и вместе с Египтом приступил к его частичной экономической блокаде. В то же время внутриполитическая ситуация в секторе Газа остаётся крайне нестабильной. В данный момент в Газе наблюдается один из самых высоких уровней плотности населения и безработицы в мире, что, по мнению ряда обозревателей, привело к превращению этой территории в «анклав анархии и терроризма». Факт ежедневной контрабанды оружия из Египта через сеть подземных туннелей еще больше обостряет ситуацию.
ХАМАС, палестинское исламистское движение и политическая партия, правящая в секторе Газа, признан террористической организацией Европейским союзом, Израилем, Канадой, США и Японией, а также запрещен в Иордании и Египте.