ԱՊՀ երկրներում 2014-2015 թթ. տնտեսական աճի տեմպերն ավելի դանդաղ կլինեն, քան նախկինում: Այդ մասին ասվում է հուլիսի 24-ին ներկայացված Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) զեկույցի նորացված տարբերակում, որը նվիրված է համաշխարհային տնտեսության զարգացման հեռանկարներին, հայտնում է «Փրայմը»:
ԱՄՀ մասնագետները կանխատեսումներ են անում ԱՊՀ վերաբերյալ, հաշվի առնելով Ռուսաստանն ու առանց դրա: ԱՊՀ երկրների ՀՆԱ կանխատեսումը ՌԴ-ն հաշվի առնելով նվազել է 1,9 տոկոսից մինչև 0,9 տոկոս, իսկ 2015-ի համար՝ 3,2 տոկոսից մինչև 2,1 տոկոս: Առանց Ռուսաստանի գործոնը հաշվի առնելու ԱՊՀ երկրներում ՀՆԱ ակնկալվող աճը 2014-ի համար 3 տոկոսից իջել է մինչև 2,4 տոկոս, իսկ 2015-ին՝ 5 տոկոսից մինչև 4,4 տոկոս:
ԱՄՀ-ն նաև նվազեցրել է Ռուսաստանի համար ՀՆԱ աճի կանխատեսումը 2014 թ. 1,3 տոկոսից մինչև 0,2 տոկոս, իսկ 2015-ի համար՝ 2,3 տոկոսից մինչև 1 տոկոս: Զեկույցում ասվում է, որ առաջին եռամսյակում ՌԴ-ում կտրուկ անկում է ապրել ներդրումային ակտիվությունն աշխարհաքաղաքական լարվածության պատճառով, մասնավորապես, Ուկրաինայի հետ հակամարտության պատճառով:
Համաշխարհային տնտեսական աճի կանխատեսումը 2014-ին նույնպես նվազեցվել է 3,6 տոկոսից մինչև 3,4 տոկոս, որն ակնկալվում էր 3 ամիս առաջ: Կանխատեսման վատթարացումը մասնակիորեն կապված է ամերիկյան տնտեսության թուլության հետ առաջին եռամսյակում, երբ ԱՄՆ ՀՆԱ-ն նվազեց մինչև 2,9 տոկոս: Սակայն գլոբալ տնտեսությունն արգելակում են ոչ միայն ժամանակավոր գործոնները: «Համաշխարհային աճի տեմպերը կարող են հետագայում ևս մնալ ավելի ցածր մակարդակում, քանի որ զարգացած երկրներում բացակայում է ակտիվ դինամիկան: Բացի այդ, մտահոգություն են առաջացնում աճող աշխարհաքաղաքական ռիսկերը Մերձավոր Արևելքում և Ուկրաինայում, հայտնում է BBC-ին:
2013-ի սեպտեմբերին ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնը կանխատեսել էր Հայաստանի համար 4 տոկոսից ցածր տնտեսական աճ: Նման հայտարարություն նա արեց երկիր Հիմնադրամի պատվիրակության այցից հետո: «2013-ին Հայաստանում ակնկալվում է 4 տոկոսից ցածր տնտեսական աճ, սակայն միջնաժամկետ հեռանկարում այն աստիճանաբար կարող է հասնել 5 տոկոսի կայուն ենթակառուցվածքային բարեփոխումների, ավելի բարձր տարածաշրջանային ինտեգրման, ինչպես նաև պետական, մասնավոր և օտարերկրյա ներդրումների աճի հիման վրա»,-ասվում էր ԱՄՀ հայտարարության մեջ:
Ըստ ԱՄՀ ավելի վաղ արված կանխատեսման, տնտեսության աճը Հայաստանում 2013-ին պետք է կազմեր 5,1 տոկոս, 2014-ին՝ 5,3 տոկոս, 2015-2016-ին՝ 5,5 տոկոս:
Ինչպես 2014-ի մայիսին հայտնեց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը, տնտեսական աճը Հայաստանում 2013-ին կազմեց 3,5 տոկոս՝ նախատեսված 6,2 տոկոսի փոխարեն: Ընդ որում 2013 թվականի պետբյուջեի կատարողականը կատարվեց 71,5 մլրդ դրամ պակասուրդով:

Cтраны СНГ в 2014-2015 годах столкнутся с более медленным, чем ожидалось ранее, темпом роста экономики. Об этом говорится в представленной 24 июля обновленной версии доклада Международного валютного фонда (МВФ) о перспективах развития мировой экономики, передает Прайм.
Cпециалисты МВФ делают прогнозы по СНГ с учетом России и без нее. Прогноз ВВП стран СНГ с учетом РФ в нынешнем году понижен до 0,9% с 1,9%, а в 2015 году до 2,1% с 3,2%. При этом ожидаемый рост ВВП стран СНГ без учета России в 2014 понижен до 2,4% с 3% и в 2015 году до 4,4% с 5%.
МВФ также понизил прогноз по росту ВВП России на 2014 год до 0,2% с 1,3% и на 2015 год до 1% с 2,3%. В докладе отмечается, что в первом квартале в РФ резко упала инвестиционная активность из-за геополитической напряженности, в частности из-за конфликта с Украиной.
Прогноз мирового экономического роста в 2014г. также снизился до 3,4% с 3,6%, ожидавшихся три месяца назад. Ухудшение прогноза отчасти связано со слабостью американской экономики в первом квартале, когда ВВП США упал на 2,9%. Но глобальную экономику тормозят не только временные факторы. «Темпы мирового роста могут дольше оставаться на более низком уровне в связи с отсутствием активной динамики в развитых странах, несмотря на очень низкие процентные ставки», – говорится в докладе МВФ. Кроме того, обеспокоенность вызывают растущие геополитические риски на Ближнем Востоке и в Украине, сообщает BBC.
В сентябре 2013 года руководитель армянской миссии МВФ Марк Хортон прогнозировал экономический рост в Армении ниже 4%. Такое заявление он сделал по итогам визита делегации Фонда в страну. «В 2013 году экономический рост в Армении ожидается ниже 4%, однако в среднесрочный период он постепенно будет расти до 5% на основании стабильных структурных реформ, более высокой региональной интеграции, а также увеличении государственных, частных и иностранных инвестиций», – говорилось в заявлении МВФ.
Согласно более раннему прогнозу МВФ, рост экономики Армении в 2013 году должен был составить 5,1%, в 2014 году – 5,3%, а в 2015-2016 годах – 5,5%.
Как сообщил в мае 2014 года заместитель министра финансов Армении, главный казначей Атом Джанджугазян, экономический рост Армении в 2013 году составил 3,5%, при запланированном показателе в 6,2%. При этом государственный бюджет 2013 года был выполнен с дефицитом в 71,5 млрд. драмов.