Ուկրաինայի արևելքում ուկրաինական բանակի կողմից ուժային գործողության մեկնարկից ի վեր Ուկրաինայում զոհվել է 1129 մարդ, վիրավորվել՝ մոտ 3,5 հազարը: Այս թվերը հրապարակել է ՄԱԿ մարդու իրավունքների գծով գերագույն հանձնակատար Նավանեթհեմ Փիլեյը, ներկայացնելով Ուկրաինայում դիտորդական առաքելության զեկույցը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի թվով արդեն 4-րդ զեկույցը ներառում է 2014 թ. հունիսի 8-ից հուլիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածը: Եթե դիտարկենք վիճակագրությունն ապրիլի կեսից, երբ Ուկրաինայի արևելքում սկսվեցին աշխարհազորայինների բախումները բանակային ստորաբաժանումների հետ, մինիչև հուլիսի 15-ը, ապա զոհերի թիվը մոտ 1000 է: Նրանց կեսից ավելին՝ 522-ը, խաղաղ բնակիչներ են:
Ինչպես ասվում է փաստաթղթում, վերջին զեկույցի հրապարակումից անցած մեկ ամսում «մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակն Ուկրաինայի արևելքում վատթարացել է, մարտական գործողությունները թեժացել են, աճում է այս ամենի բացասական ազդեցությունը երկրի մյուս մասերի վրա»:
Զեկույցում ասվում է, որ մարդկանց մահվան դեպքերի մեծ մասի պատճառը վերջին շրջանում բնակավայրերի հրետակոծությունն է:
«Զոհերի աճող քանակն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հասցված լուրջ վնասը հանգամանքներից կախված կարող է գնահատվել որպես միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտում»,-ասել է Փիլեյը՝ հավելելով, որ «մարտերը պետք է կասեցնել»: «Կողմերը պետք է խուսափեն նոր զոհերից ու վիրավորներից խաղաղ բնակիչների շրջանում»,-գտնում է ՄԱԿ գլխավոր իրավապաշտպանը:
Հուլիսի 23-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն խոստովանել է, որ իրադարձություններն Ուկրաինայի արևելքում ներքին զինված հակամարտության բնույթ են ստացել: Հակամարտության այս որակումը թույլ կտա կիրառել միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմեր և լուրջ խախտումների դեպքում որակել դրանք որպես ռազմական հանցագործություններ, իսկ կասկածյալներին հնարավոր կլինի հանձնել Միջազգային քրեական դատարանին: Գերագույն հանձնակատարը հայտնել է նաև, որ կառավարական ուժերի ռազմական գործողությունն աշխարհազորայինների հսկողության տակ գտնվող շրջանների դեմ սաստկացել է՝ «ծանր մարտեր են գնում բնակավայրերում և դրանց շուրջ, մարդկային զոհեր են լինում, ոչնչացվում է գույքն ու ենթակառուցվածքները, հազարավոր մարդիկ փախստական են դառնում»:
Ըստ ՌԴ ԱԻՆ հաղորդագրության, ուկրաինացի փախստականների թիվը ժամանակավոր տեղակայման կետերում հուլիսի 28-ի տվյալներով մոտենում է 33 հազարի: Փախստականների մեծ մասը նախկինի պես գտնվում է Ղրիմում և Ռոստովի մարզում, ամեն օր հարյուրավոր մարդիկ ԱԻՆ ավիացիայով և ավտոշարասյուներով տեղափոխվում են ՌԴ այլ շրջաններ»՝ առավելապես Կենտրոնական, Հյուսիս-Կովկասյան, Հարավային, Մերձվոլժյան դաշնային շրաջններ: Ըստ ՄԱԿ տվյալների, ուկրաինացի փախստականների թիվը Ռուսաստանի տարածքում հասնում է 110 հազարի:
Զեկույցում քննադատություն կա նաև աշխարհազորայինների հասցեին: Ըստ Փիլեյի, ռազմական օբյեկտների տեղակայումը բնակչության մեծ խտությամբ շրջաններում ու դրանց մոտակայքում և հարձակումներն այդ շրջաններից կարող է գնահատվել որպես միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտում:
Զեկույցում ասվում է, որ Արևելյան Ուկրաինայի շրջաններում, որոնք վերահսկվում են աշխարհազորայինների կողմից, «ամբողջովին հրաժարվել են իրավունքի գերակայությունից»: «Ոստիկանությունը փաստացի զինյալ խմբավորումների հսկողության տակ է: Ոստիկանական հետաքննություններ զինյալներին վերագրվող հանցագործությունների դեպքում չեն իրականացվում»,-ասվում է փաստաթղթում:
Զեկույցում ասվում է նաև, որ բազմաթիվ տեղեկություններ կան աշխարհազորայինների կողմից վերահսկվող տարածքներում մարդու իրավունքների խախտումների մասին:
Ուկրաինայի իշխանությունների տվյալների վրա հղումով ասվում է, որ ապրիլի կեսից «721 մարդ է առևանգվել զինյալ խմբավորումների կողմից», ընդ որում «375 մարդու ճակատագիր անհայտ է մնում»: ՄԱԿ մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Փիլեյը, ներկայացնելով զեկույցը, հայտնել է ավելի մեծ թվի մասին՝ 812 մարդ: «Զինյալների կողմից ձերբակալվածներից ոմանք տեղի քաղաքական գործիչներ են, պետծառայողներ, տեղական ածխային արդյունաբերության աշխատակիցներ, հիմնականում, սովորական մարդիկ, այդ թվում ուսուցիչներ, լրագրողներ, հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ»,-ասվում է փաստաթղթում: Մարդկանց առևանգման հիմնական պատճառը համարվում է այդ մարդկանց փոխանակումը կառավարական ուժերի կողմից ձերբակալված անձանց հետ, նրանց համար գլխագին պահանջելը, նրանց օգտագործումը պարտադրական աշխատանքներում, այդ թվում խրամատների ու խրամուղիների փորելու ու մարտական գործողությունների համար:
Զեկույցում ասվում է, որ վերջերս նկատվում է զինյալ խմբերի «մասնագիտացում, ինչը խոստովանվում է ու ակնհայտ է»: «Նրանց առաջնորդները, որոնցից շատերը ՌԴ քաղաքացիություն ունեն, փորձ են կուտակել ու կոփվել Չեչնիայում ու Մերձդնեստրում»,-պնդում է փաստաթղթի հեղինակը: Հենց այդ մարդիկ են, ասվում է զեկույցում, իրականացնում աշխարհազորայինների «կենտրոնական հրամանատարությունը», որոնք նախկինում անջատ էին գործում: «Ծանր սպառազինություն, ներառյալ նռնականետներ ու զենիթային սարքեր, տանկեր ու զրահամեքենաներ, հակահետևակային ականներ են օգտագործվում»,-ասվում է փաստաթղթում:
Մինչդեռ, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հուլիսի 28-ին արբանյակային լուսանկարներ էր տարածել, որոնք վկայում են, ըստ ԱՄՆ պաշտոնյաների, ՌԴ տարածքից ուկրաինական զորքերի գնդակոծության փաստի մասին: Լուսանկարներն արվել են հուլիսի 21-26-ը և տրամադրվել են ազգային հետախուզության տնօրենի կողմից, որը համակարգում է ԱՄՆ բոլոր հետախուզական կառույցները:
Ինչպես հայտարարել են Պետդեպարտամենտում, լուսանկարներում տեսանելի են համազարկային կրակի հրթիռային համակարգեր և ինքնագնաց հրետանային սարքեր սահմանի ռուսական կողմում և ականների ու արկերի պայթյուններից առաջացած փոսերն ուկրաինական կողմից:
ԱՄՆ-ն առաջին անգամ մեղադրեց Ռուսաստանին ուկրաինական զորքերը գնդակոծելու մեջ: Այն ժամանակ Պետդեպարտամենտը հղում էր անում հետախուզական տվյալներին և զգուշացնում էր, որ շուտով ծանր հրետանին կարող է հատել սահմանն ու հայտնվել Ուկրաինայի արևելքում գործող ռուսամետ կազմավորումների ձեռքում: ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում Պետդումայի պաշտպանության գծով կոմիտեի փոխնախագահ Ֆրանց Կլինցևիչը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն «ստում է ակնհայտ բաներում»: Նա նշեց, որ նման պնդումների համար այլ «համակարգերի տվյալներ են հարկավոր», իսկ հակառակ դեպքում «ամերիկացիների պնդումներն ապացույցներ չունեն»:
Հակամարտությունն Ուկրաինայում քննարկվել է հուլիսի 27-ին կայացած ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի և ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հեռախոսազրույցի ժամանակ:
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ կոմյունիկեի, «ԱԳ գերատեսչությունների ղեկավարները համակարծիք էին, որ մոտեցումների բոլոր տարբերություններով հանդերձ հարկավոր է անհապաղ հրադադար ապահովել և բանակցություններ սկսել հակամարտող ուժերի միջև»:
Պետդեպարտամենտի շարադրմամբ, սակայն, շեշտը դրվում է մի կետի վրա, որը ՌԴ ԱԳՆ-ն ընդհանրապես չի հիշատակում՝ Քերին պահանջել է Լավրովից դադարեցնել ծանր զենքի մատակարարումը Դոնբասում ռուսաստանցի ու ռուսամետ զինյալներին և սահմանի այն կողմից Ուկրաինայի տարածքի գնդակոծությունները:
Քերին «չի ընդունել Լավրովի պնդումը, որը ժխտում էր, որ ծանր սպառազինությունը Ռուսաստանից նպաստում է հակամարտության շարունակությանը», հայտնել են Պետդեպարտամենտում, հայտնում է BBC ռուսական ծառայությունը:

С момента начала силовой операции украинской армии на востоке Украины погибли 1129 человек, ранены почти 3,5 тыс. Такие цифры привела верховный комиссар ООН по правам человека Наванетхем Пиллэй, представляя доклад мониторинговой миссии управления на Украине, передает ИТАР-ТАСС.
Четвертый по счету доклад управления верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) охватывает отрезок времени с 8 июня по 15 июля 2014 года. Если рассматривать статистику с середины апреля, когда на востоке Украины начались столкновения ополченцев с армейскими подразделениями, до 15 июля, то тогда число жертв достигает около тысячи. Из них более половины – 522 погибших – составляют мирные граждане.
Как отмечается в документе, главным событием месяца, прошедшего с момента публикации последнего отчета миссии в середине июня, «стало ухудшение ситуации с правами человека на востоке Украины, быстрая эскалация боевых действий и растущее негативное влияние на остальную часть страны».
В докладе говорится, что причиной смерти большинства людей в последнее время стали интенсивные артиллерийские обстрелы населенных пунктов и так называемый сопутствующий урон боевых действий, происходящих в местах плотного проживания мирного населения.
«Растущее число убитых людей и серьезный ущерб гражданской инфраструктуре в зависимости от обстоятельств может расцениваться как нарушение международного гуманитарного права», – сказала Пиллэй, добавив, что «бои нужно остановить». «Обе стороны должны тщательно позаботиться о том, чтобы избегать новых жертв и ранений среди мирных граждан», – считает главная правозащитница ООН.
23 июля Международный комитет Красного Креста признал, что события на востоке Украины приобрели характер внутреннего вооруженного конфликта. Квалификация конфликта, таким образом, позволяет применять нормы международного гуманитарного права, и в случае его серьезных нарушений они могут быть квалифицированы как военные преступления, а подозреваемые в их совершении могут быть также переданы Международному уголовному суду.
Так, верховный комиссар сообщила о том, что произошло усиление военной операции правительственных сил против районов, контролируемых ополченцами, «с тяжелыми боями в населенных пунктах и вокруг них, что приводит к потере жизней, уничтожению имущества и инфраструктуры, заставляет тысячи людей бежать».
По сообщению МЧС России, число украинских беженцев в пунктах временного размещения в РФ на 28 июля приблизилось к 33 тысячам человек. Большинство беженцев по-прежнему находятся в Крыму и Ростовской области, ежедневно сотни человек авиацией МЧС и автоколоннами доставляют в другие российские регионы – преимущественно Центрального, Северо-Кавказского, Южного, Приволжского федеральных округов. По данным ООН, число украинских беженцев на территории России достигло 110 тысяч человек.
Содержится в докладе и критика в отношении ополченцев. По словам Пиллэй, расположение военных объектов внутри районов с большой плотностью населения и поблизости от них и осуществление атак из этих районов может также расцениваться как нарушение международного гуманитарного права.
В докладе также отмечается, что в районах Восточной Украины, контролируемых ополченцами, «произошел полный отказ от принципа верховенства права». «Полиция фактически находится под контролем вооруженных группировок. Полицейские расследования, касающиеся преступлений, приписываемых вооруженным группировкам, не проводятся», – говорится в документе.
В докладе в том числе утверждается, что УВКПЧ располагает сведениями о многочисленных нарушениях ополченцами прав человека на контролируемых ими территориях.
Со ссылкой на данные украинских властей говорится о том, что с середины апреля «721 человек был похищен вооруженными группировками на востоке Украины», при этом «судьба 375 человек остается неизвестной». Верховный комиссар ООН по правам человека Наванетхем Пиллэй, представляя доклад, сообщила о еще более высокой цифре – 812 похищенных человек. «Некоторые из задержанных вооруженными группировками являются местными политиками, госслужащими, работниками местной угольной промышленности; большинство из них – обычные люди, включая учителей, журналистов, представителей духовенства и студентов», – утверждается в документе. Так основными причинами похищения людей, которые якобы остаются во власти ополченцев от нескольких часов до нескольких месяцев, являются обмен их на людей, задержанных правительственными силами, получение за них выкупа, использование задержанных для принудительных работ, в том числе для рытья окопов и участия в боевых действиях.
В докладе отмечается, что в последнее время происходит «профессионализация вооруженных групп, действующих на востоке, которая открыто признается и очевидна». «Их лидеры, многие из которых имеют российское гражданство, получили опыт и закалены участием в таких конфликтах, как в Чечне и в Приднестровье», – утверждают авторы документа. Именно эти люди, подчеркивается в докладе, осуществляют «центральное командование» силами ополченцев, которые раньше действовали как разрозненные группы. «Тяжелое вооружение, включая минометы и зенитные орудия, танки и бронемашины, противопехотные мины, теперь используется ими», – говорится в документе.
Тем временем, Госдепартамент США 28 июля распространил спутниковые фотографии, иллюстрирующие, как утверждают американские официальные лица, факт обстрелов украинских войск с территории России.
Снимки с низким разрешением были сделаны с 21 по 26 июля и предоставлены директором национальной разведки, координирующим все разведывательные структуры США.
Как заявили в Госдепартаменте, на фотографиях видны ракетные системы залпового огня и самоходные артиллерийские орудия с российской стороны границы и воронки от взрывов снарядов в расположении украинских войск с украинской стороны.
США впервые обвинили Россию в обстрелах украинских войск со своей территории в четверг. Тогда Госдепартамент ссылался на данные агентурной разведки и предупреждал, что в скором времени тяжелая артиллерия может быть переброшена через границу и передана в руки пророссийских формирований на востоке Украины.
В интервью РИА Новости зампредседателя комитета Госдумы по обороне единоросс Франц Клинцевич заявил, что США «врут очевидные вещи». Он указал, что для подобных утверждений необходимы «данные других систем», в отсутствие чего «разговор американцев просто бездоказателен».
Конфликт на Украине также обсуждался 27 июля в телефонном разговоре госсекретаря США Джона Керри с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
Согласно коммюнике российского МИДа, «главы внешнеполитических ведомств согласились в том, что при всех расхождениях в подходах важно добиться незамедлительного прекращения огня в зоне внутриукраинского конфликта и начала переговоров между противоборствующими силами».
В изложении Госдепартамента, однако, основной упор делается на то, о чем российский МИД не упоминает вовсе: Керри требовал от Лаврова остановить поток тяжелых вооружений для российских и пророссийских ополченцев на Донбассе и обстрелы украинской территории через границу.
Керри «не принял утверждения Лаврова, отрицавшего, что тяжелые вооружения из России способствуют продолжению конфликта», сообщили в Госдепартаменте, передает Русская Служба BBC.