Ահաբեկչական «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ԻԼԻՊ) կազմակերպությունը գործնականում Ստամբուլի բոլոր մզկիթներն օգտագործում է Ադրբեջանի քաղաքացիներին Սիրիայում կռվելու նպատակով նախապատրաստելու համար: Ինչպես հայտնում են թուրքական ԶԼՄ-ները, այդ մասին հայտարարել է ջաֆարիտների կրոնական շարժման առաջնորդներից մեկը՝ Հասան Քանաալթին:
Ըստ նրա, կազմակերպությունը հսկողության տակ է առել մի շարք մզկիթներ Ֆաթիհում, Աթաշեհիրում, Էսենյուրտում ու Բաղչիլարում: Ադրբեջանցի երիտասարդները վարժեցվում են այդ մզկիթներում, հետո գործուղվում են Սիրիա պատերազմելու:
«Իշխանություններն անգործության են մատնված և մենք պատրաստվում ենք ապահովել մեր համայնքի անդամների անվտանգությունը: Մենք հանդիպել ենք ՆԳ նախարար Աֆղան Ալադանի հետ, սակայն արդեն 10 օրից ավելի է պատասխան չունենք նրանից»,-ասել է Քանաալթին:
Նա նաև նշել է, որ մի քանի օր առաջ գրոհ է եղել Մուհամմադիյա մզկիթի վրա, որտեղ հավաքվում էին ջաֆարիտների համայնքի անդամները, որի ետևում, ենթադրաբար, կանգնած են ԻԼԻՊ անդամները:
«Մեզ ասացին, որ ազան թույլ չեն տա: «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետությունը» հաստատվել է նաև Ֆաթիհում: Այնտեղ սալաֆիտները բրոշյուրներ են բաժանում և շիաների դեմ ուղղված քարոզչություն են վարում: Նրանք իրենց ներկայացուցչությունների ցանցն են ստեղծել Աթաշեհիրում, որտեղ Սիրիա մեկնելուց առաջ մի քանի օր հյուրընկալվում են երիտասարդ ջիհադականներն Ադրբեջանից: Պետությունը չի կարող չիմանալ դրա մասին»,-ասել է նա, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ավելի վաղ գրոհայինները վերջնագիր էին ներկայացրել Իրաքի քրիստոնեական բնակչությանը՝ իսլամ ընդունել կամ կրոնական հարկ վճարել, հակառակ դեպքում նրանց մահ է սպառնում:

28 Июль 2014 - 11:57 AMT
Террористическая организация «Исламское государство Ирака и Леванта» (ИГИЛ) захватила практически все мечети в Стамбуле, где обучает граждан Азербайджана для дальнейшей войны в Сирии. Как передают турецкие СМИ, об этом заявил один из лидеров религиозного течения джафаритов Хасан Канаалты.
По его словам, ИГИЛ взяла под контроль ряд мечетей в районах Фатих, Аташехир, Эсенюрт и Багчылар. Молодежь из Азербайджана получает установку в этих мечетях, а затем молодых ребят отправляют на войну в Сирию.
«Власти бездействуют, и мы собираемся сами обеспечить безопасность членов нашей общины. Мы попросили встречи с министром внутренних дел Афганом Аладаном, однако уже более 10 дней, как не получаем от него ответа», – сказал Канаалты.
Он также отметил, что несколько дней назад была совершена атака на мечеть Мухаммадийя, где собирались члены общины джафаритов, за которой предположительно стоят члены ИГИЛ.
«Нам сказали, что не допустят давать азан (в исламе призыв к молитве, возвещаемый с минарета муэззином). Одним из районов, где укрепились члены ИГИЛ, является Фатих. Там салафиты раздают брошюры и ведут антишиитскую агитацию. Они создали разветвленную сеть своих представительств в Аташехире, где перед отправкой в Сирию несколько дней гостят молодые джихадисты из Азербайджана. Государство не может не знать об этом», – сказал он, передает Haqqin.az.
Ранее в июле боевики ИГИЛ предъявили ультиматум христианскому населению Ирака – им придется обратиться в ислам, уплатить религиозный налог или встретить смерть.