CNN հեռուստաալիքը կանխատեսումներ է արել ԱՄՆ-ում 2016-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում հավանական հաղթողների մասին, թեև ոչ դեմոկրատներից, ոչ հանրապետականներից դեռ ոչ ոք չի հայտարարել ընտրարշավին մասնակցելու մտադրության մասին: Իր հարցման մեջ հեռուստաալիքը ներկայացրել է Սպիտակ տան ապագա ղեկավարի հետևյալ հավանական թեկնածուներին՝ դեմոկրատ Հիլարի Քլինթոնին և հանրապետական Միթ Ռոմնիին:
Հարցումը հաստատել է. հանրապետականների ճամբարում այդպես էլ չհայտնվեց այնպիսի քաղաքական գործիչ, որն ունակ կլիներ առավել արժանի թեկնածու հանդիսանալ, քան Ռոմնին: Ըստ հարցման, եթե նախագահական ընտրություններն այսօր տեղի ունենային և Ռոմնիի մրցակիցը լիներ գործող նախագահ Բարաք Օբաման, Ռոմնին կկարողանար ռևանշի հասնել 2012-ի պարտության համար՝ ստանալով ձայների 53 տոկոսը, այն դեպքում, երբ Օբամայի օգտին պատրաստ է քվեարկել ընդամենը 44 տոկոսը:
Թեև Միթ Ռոմնիին վիճակված չէ ռևանշ վերցնել Օբամայից, որը չի կարող առաջադրվել նախագահի պաշտոնում երրորդ անգամ: Ընդ որում Ռոմնին շանս չունի հաղթելու դեմոկրատների ամենահավանական թեկնածու Հիլարի Քլինթոնին: Ըստ հարցման, եթե Քլինթոն-Ռոմնի մենամարտը նախագահի աթոռի համար այսօր տեղի ունենար, նախկին պետքարտուղարն առաջ կանցներ հանրապետական մրցակցից 13 տոկոսով՝ 55 տոկոս 42-ի դիմաց:
Ընդ որում Քլինթոնին նախապատվություն կտային բնակչության գրեթե բոլոր խմբերը: Ռոմնին մի փոքր գերազանցում է Քլինթոնին միայն տղամարդկանց շրջանում ՝ 49 տոկոս 48-ի դիմաց, և սպիտակամորթ ամերիկացիների շրջանում՝ տարբերությունը կազմում է 6 տոկոս: Փոխարենն աֆրոամերիկացիների շրջանում Քլինթոնն օգտվում է 77 տոկոսի աջակցությունից, իսկ ամերիկուհիների շրջանում գրեթե կրկնակի առավելություն ունի՝ 62 տոկոս 36-ի դիմաց:
Մինչդեռ Հիլարի Քլինթոնը դեռ չի հաստատել, որ պատրաստ է մասնակցել նախագահական ընտրարշավին: Իսկ ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնը, պատասխանելով CNN-ի հարցին, թե արդյոք իր կինը կպայքարի նախագահի պաշտոնի համար, հայտարարել է. «Նրան ժամանակ է պետք մտածելու համար», գրում է Russia Today-ը:
Ըստ CNN-ի մեկ այլ, ավելի վաղ արված հարցման, Օբաման առաջ է անցել Ջորջ Բուշ-կրտսերից նրան իմփիչմենթ հայտարարելու ցանկացողների քանակով: Ըստ հարցման տվյալների, ստացվում է, որ ԱՄՆ բնակիչների 33 տոկոսը գտնում է, որ Բարաք Օբաման պետք է հեռանա պաշտոնից:
Նախորդ նախագահ Ջորջ Բուշի նախագահական երկրորդ ժամկետի ավարտին նրա հրաժարականն էր ցանկանում միայն 30 տոկոսը:
Բարաք Օբաման իր հեղինակությունը սկսեց արագ կորցնել այս ամռանը և դա կապված է նրա լղոզված դիրքորոշման հետ տարբեր միջազգային հարցերում, այդ թվում Ուկրաինայում հակամարտության վերաբերյալ: Հանրապետականները խստորեն քննադատում են Օբամայի քաղաքականությունը՝ Ռուսաստանի հետ հակամարտությունում Ուկրաինային չսատարելու համար: Օբամայի հասցեին առավել խիստ քննադատություն է հնչում սենատոր Ջոն Մաքքեյնի, Ալյասկայի նախկին նահանգապետ Սարա Փեյլինի կողմից:

29 Июль 2014 - 11:17 AMT
Обама стремительно теряет популярность: Сегодня за него проголосовало бы 44% американцев, а 33% – хотят его отставки
Телекомпания CNN сделала прогнозы о вероятных победителях намеченных на 2016 год президентских выборов в США, хотя ни один из представителей демократов и республиканцев пока не объявил об участии в гонке. В своем опросе телеканал представил в своем опросе наиболее вероятных претендентов на пост следующего главы Белого дома – демократа Хиллари Клинтон и республиканца Митта Ромни.
Опрос подтвердил: в стане республиканцев так и не появилось политика, способного стать более достойным кандидатом на номинацию-2016, чем Ромни. Согласно опросу, если бы президентские выборы состоялись сегодня и соперником Ромни стал действующий глава государства Барак Обама, Ромни смог бы отыграться за поражение 2012 года, получив 53% голосов, тогда как за Обаму готовы проголосовать лишь 44%.
Впрочем, Митту Ромни не суждено взять реванш у Барака Обамы, который не может баллотироваться в президенты в третий раз. При этом Ромни не имеет шансов победить наиболее вероятного кандидата на пост президента от демократов – Хиллари Клинтон. Согласно опросу, если бы поединок Клинтон – Ромни за кресло президента состоялся сегодня, отрыв экс-госсекретаря от республиканского конкурента составил бы 13% (55% против 42%).
При этом миссис Клинтон отдали бы предпочтение почти все группы населения. Ромни незначительно опережает по популярности Клинтон лишь среди мужчин (49% против 48%) и среди белых американцев (отрыв составляет 6%). Зато среди афроамериканцев Клинтон пользуется поддержкой у 77%, а среди американок имеет почти двукратное преимущество (62% против 36%).
Вместе с тем Хиллари Клинтон пока не подтвердила готовности участвовать в президентской гонке. А экс-президент США Билл Клинтон, отвечая на вопрос CNN, будет ли его супруга бороться за кресло главы государства, заявил: «Ей необходимо время подумать, чтобы принять решение», пишет Russia Today.
Согласно другому, проведенному ранее опросу CNN, Обама обогнал Джорджа Буша-младшего по количеству желающих объявить ему импичмент. По данным опроса, получилось, что 33% жителей США считают, что Барак Обама должен быть отстранен от должности.
Его предшественник Джордж Буш к концу своего двухлетия президентского срока имел таких желающих только 30%.
Свою популярность Барак Обама начал стремительно терять этим летом и связанно это с его беззубой позицией по многим международным делам, в том числе конфликту в Украине. Республиканцы резко критикуют политику Обамы за неоказание помощи Украине в конфликте с Россией.
Наиболее сильно достается Бараку Обаме от таких людей, как сенатор Джон Маккейн, экс-губернатор Аляски Сары Пейлин.