29 Հուլիս 2014 - 12:07 AMT
Չնայած Ալիևի բարձրագոչ խոսքերին, Պետդեպը հաստատում է. Ադրբեջանում կրոնի ազատության հարցում խնդիրներ կան
Հուլիսի 28-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հրապարակել է դավանանքի ազատության հերթական զեկույցը, որտեղ նշվում է, որ միլիոնավոր հավատացյալներ աշխարհում կրոնական հետապնդման են ենթարկվել 2013 թվականին և ստիպված են եղել լքել իրենց տները:
Մասնավորապես, Սիրիայում եռամյա ճգնաժամից հետո գործնականում քրիստոնյաներ չեն մնացել: Փատաթղթում նշվում է, որ մինչ պատերազմը Հոմս քաղաքում ապրում էր մոտ 160 հազար քրիստոնյա: Ներկայումս նրանց քանակը գերազանցում է հազարը:
Զեկույցում մտահոգություն է հայտնվում Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունում կրոնական բռնության աճի վերաբերյալ, որտեղ բախումներ են տեղի ունենում քրիստոնյաների ու մահմեդականների միջև: 2013-ի դեկտեմբերին հակամարտության արդյունքում առնվազն 700 մարդ է մահացել Բանգի քաղաքում: Բացի այդ, շուրջ 1 մլն մարդ ստիպված է եղել հեռանալ տներից:
«Ամբողջ աշխարհում մարդիկ դառնում են խտրականության, բռնության ու ագրեսիայի զոհ ուղղակի այլ կրոն դավանելու համար»,-ասվում է զեկույցում, հայտնում է NEWSru.com-ը:
Ըստ Haqqin.az-ի, զեկույցի առանձին բաժին է նվիրված Ադրբեջանին: Այնտեղ նշվում է, որ թեև Սահմանադրությունը երաշխավորում է կրոնական ազատությունը, գործնականում «ոչ ավանդական» կրոնների ու շարժումների համար լուրջ սահմանափակումներ կան:
Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ ընդհանուր առմամբ կառավարությունը չի միջամտում կրոնական խմբավորումների գործունեությանը, թեև կրոնական կազմակերպություններից պետական գրանցում է պահանջվում: Ուստի չգրանցված կազմակերպություններն ու դրանց անդամները տուգանքների են ենթարկվում: Զեկույցում ասվում է, որ Կրոնական կառույցների հետ աշխատանքի գծով պետկոմիտեն հզոր զենք է կրոնական համայնքների դեմ: Իսլամական համայնքների գրանցման հարցում կարևոր դեր է կատարում նաև Կովկասի մահմեդականների վարչությունը:
Օրենսդրությունն արգելում է օտարերկրացիների կողմից երկրի քաղաքացիների շրջանում կրոնի քարոզումը: Միևնույն ժամանակ ճանաչվում է քաղաքացիների դավանանքի ընտրության իրավունքը: Իրավապահ մարմինները ռեյդեր են կատարել նուրսիստների ու որոշ քրիստոնյա խմբերի դեմ՝ ապօրինի գործունեության պատրվակով:
Չնայած դպրոցներում հիջաբ կրելու արգելքին, կառավարությունն այնքան էլ խիստ չէ այդ հարցում: Սակայն բողոքի մի շարք ակցիաներ այդ արգելքի դեմ վճռականորեն կասեցվել են:
Մզկիթների բացման ու փակման հարցը մնում է կառավարության իրավասության շրջանակում, 2010-ին փակված մզկիթներից ոչ մեկը չի բացվել:
Պետք է նշել, որ օրերս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, շնորհավորելով իր ժողովրդին Ռամազանի առիթով, հայտարարել է, որ «պետական-կրոնական հարաբերությունները, դավանանքի ազատությունը մեր երկրում կանոնակարգվում են ըստ միջազգային օրենքների ու նորմերի: Ադրբեջանում, որն այսօր հանդուրժողականության օրինակ է դարձել աշխարհում, առանձին կրոնների ու դավանանքների միջև փոխադարձ հարգանքի ու վստահության, բազմամշակութային արժեքների օրինակ, այդ արժեքների պահպանումն ու զարգացումը պետական քաղաքականության հիմնական ուղղություններից է»:

29 Июль 2014 - 11:57 AMT
Несмотря на громкие слова Алиева, Госдеп подтвердил: В Азербайджане свободой вероисповедания особо не пахнет
28 июля Госдепартамент США опубликовал очередной доклад по свободе вероисповедания, в котором отмечается, что миллионы верующих в мире подверглись в 2013 году религиозным гонениям и были вынуждены покинуть свои дома.
В частности, в Сирии в результате трехлетнего кризиса практически не осталось христиан. В документе отмечается, что до начала войны в городе Хомс проживали 160 тысяч человек, исповедующих христианство. В настоящий момент, их число не превышает 1 тысячи.
В докладе выражена также обеспокоенность ростом религиозного насилия в Центрально-Африканской республике, где происходят столкновения между христианами и мусульманами. В декабре 2013 года в результате конфликтов не менее 700 человек погибли в городе Банги. Кроме того, более 1 млн человек вынуждены были покинуть свои дома.
«Во всем мире люди становятся жертвами дискриминации, насилия и агрессии просто за то, что они исповедуют какую-то веру», – подчеркивается в докладе, передает NEWSru.com.
По сообщению Haqqin.az, отдельный раздел отчета посвящается Азербайджану. В нем отмечается, что хотя Конституция гарантирует религиозные свободы, на практике деятельности многих «нетрадиционных» религий и течений устанавливаются серьезные ограничения.
Вместе тем отмечается, что в целом правительство не вмешивается в деятельность религиозных групп, хотя от религиозных организаций требуется госрегистрация. Поэтому незарегистрированные группы и их члены подвергаются денежным штрафам. В докладе отмечается, что Госкомитет по работе с религиозными структурами остается мощным оружием против религиозных общин. В регистрации исламских общин важную роль играет и Управление мусульман Кавказа.
Законодательство запрещает привлечение граждан к другим религиям иностранцами. В то же время признается право граждан на выбор религии. Правоохранительные органы совершали рейды против нурсистских и некоторых христианских групп под предлогом их незаконной деятельности.
Несмотря на запрет на ношение хиджаба в школах, правительство не очень старается соблюдать эти инструкции. Однако ряд акций протеста против этого запрета были решительно пресечены.
Открытие и закрытие мечетей остается в компетенции правительства, и ни одна из закрытых в 2010 г. мечетей не была открыта.
Стоит отметить, что на днях президент Азербайджана Ильхам Алиев, поздравляя свой народ по случаю праздника Рамазан, заявил, что «государственно-религиозные отношения, свобода вероисповедания граждан в нашей стране регулируются в соответствии с законодательством и нормами международного права. Сохранение и развитие в Азербайджане, ставшем сегодня образцом толерантности в мире, атмосферы взаимного уважения и доверия между отдельными религиями и верованиями, мультикультуральных ценностей является одним из основных направлений государственной политики».