29 Հուլիս 2014 - 13:12 AMT
Ֆրանսիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ մտադիր է պարզեցնել ապաստանի տրամադրման կարգը Մոսուլից փախած քրիստոնյա ընտանիքների համար: Ըստ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսի, Փարիզը մտադիր է օգնել նրանց, ով փախել է «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» կազմակերպության գրոհայիններից և թաքնվել է Քրդստանի տարածքում, գրում է El Mundo-ն: «Եթե նրանք ցանկանան, կարող են ապաստան ստանալ Ֆրանսիայում»,-ասել է Ֆաբիուսը:
Նրա հետ համակարծիք է նաև ներքին գործերի նախարար Բերնար Կազնևը: Առաջիկայում Մոսուլի քրիստոնյա ընտանիքների մի մասը պետք է ժամանի Փարիզ, հայտնում է Russia Today-ը:
Ավելի վաղ հուլիսին «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» կազմակերպության գրոհայինները վերջնագիր են ներկայացրել Իրաքի քրիստոնյա բնակչությանը՝ նրանք ստիպված կլինեն իսլամ ընդունել, կրոնական հարկ վճարել կամ մեռնել:

29 Июль 2014 - 12:41 AMT
Правительство Франции заявило, что намерено упростить процедуру получения убежища для христианских семей Мосула, бежавших от преследований исламских радикалов. По словам главы МИД Франции Лорана Фабиуса, Париж собирается помочь тем, кто бежал от боевиков «Исламского государства Ирака и Леванта» и укрылся на территории Курдистана, пишет издание El Mundo. «Если они того пожелают, они могут получить убежище во Франции», – отметил Фабиус.
Схожего мнения придерживается и министр внутренних дел Бернар Казнев. В ближайшее время часть христианских семей из Мосула должны прибыть в Париж, передает Russia Today.
Ранее в июле боевики ИГИЛ предъявили ультиматум христианскому населению Ирака – им придется обратиться в ислам, уплатить религиозный налог или встретить смерть.