30 Հուլիս 2014 - 08:47 AMT
Էրբիլում ապաստանած Իրաքի քրիստոնյաները, որոնց Մոսուլից վտարել են ԻԼԻՊ-ի գրոհայինները, Քուրքիդտան նահանգի մարզկենտրոնում ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջև ցույց են կազմակերպել` պահյանջելով դիտարկել քրիստոնյա փախստականների խնդիրները:
Ցուցարարները դիմել են դաշնային ղեկավարությանն ու միջազգային հանրությանը` խնդրելով արձագանքել բռնությանն ու իսլամիստների կողմից հնչող սպառնալիքներին:
Երթը սկսվել է Անկավեյի քրիստոնեական թաղամասում և ավարտվել ՄԱԿ-ի առաքելության շենքի մոտ, որտեղ ցուցարարները կոչ են արել Իրաքի դաշնային կառավարությանը պատասխանատվություն ստանձնել քրիստոնյաների պաշտպանության հարցում և փոխհատուցել այն քրիստոնյաներին, որոնց տները իսլամիստները թալանել ու առգրավել են, հաղորդում է NEWSru.com-ը:
Ավելի վաղ հուլիսին «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» կազմակերպության գրոհայինները վերջնագիր են ներկայացրել Իրաքի քրիստոնյա բնակչությանը՝ նրանք ստիպված կլինեն իսլամ ընդունել, կրոնական հարկ վճարել կամ մեռնել:
Ֆրանսիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ մտադիր է պարզեցնել ապաստանի տրամադրման կարգը Մոսուլից փախած քրիստոնյա ընտանիքների համար: Ըստ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսի, Փարիզը մտադիր է օգնել նրանց, ով փախել է «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» կազմակերպության գրոհայիններից և թաքնվել է Քրդստանի տարածքում:

Иракские христиане, изгнанные из Мосула боевиками ИГИЛ и укрывшиеся в Эрбиле, провели демонстрацию перед зданием ООН в Эрбиле (столице Курдистана), требуя рассмотрения проблемы христианских беженцев.
Демонстранты обратились к федеральному правительству и международному сообществу с просьбой отреагировать на насилие и угрозы исламистов в адрес всех религиозных меньшинств.
Шествие началось в христианском районе Анкаве и окончилось у здания миссии ООН, где демонстранты призвали федеральное правительство Ирака взять на себя ответственность за защиту христиан и выдать компенсации христианам, чьи жилища были разорены и конфискованы исламистами, передает NEWSru.com.
18 июля боевики группировки «Исламское государство Ирака и Леванта» (ИГИЛ) предъявили ультиматум христианскому населению Ирака – им придется обратиться в ислам, уплатить религиозный налог или встретить смерть.
29 июля правительство Франции заявило, что намерено упростить процедуру получения убежища для христианских семей Мосула, бежавших от преследований исламских радикалов. По словам главы МИД Франции Лорана Фабиуса, Париж собирается помочь тем, кто бежал от боевиков «Исламского государства Ирака и Леванта» и укрылся на территории Курдистана. «Если они того пожелают, они могут получить убежище во Франции», – отметил Фабиус. Схожего мнения придерживается и министр внутренних дел Бернар Казнев. В ближайшее время часть христианских семей из Мосула должны прибыть в Париж.