Ավիացիայի ռուս փորձագետները գտնում են, որ տեղեկատվությունը, որ ստացվել է հուլիսի 17-ին Դոնեցկի մարզում կործանված Boeing 777-ի սև արկղերից, կարող է միայն անուղղակի կերպով հաստատել ինքնաթիռի հրթիռակոծության մասին վարկածը: Իսկ աղետի ամբողջական պատկերն, իրենց կարծիքով, կարող է վերականգնվել միայն ինքնաթիռի բեկորները հավաքելուց հետո, դրա մակետը գետնի վրա հավաքելուց ու վնասվածքների համալիր վերլուծությունից հետո: Ամեն դեպքում մասնագետներին հաջողվել է պարզել, որ «Սիբիր» ավիաընկերության Տու-154 ինքնաթիռը, որը 2001 թվականին կործանվեց և ընկավ Սև ծովը, խոցվել էր ուկրաինական ՀՕՊ հրթիռով:
Ինչպես պարզաբանեց Boeing 777-ի աղետը հետաքննող միջազգային հանձնաժողովի անդամներից մեկը, որը 13 տարի առաջ մասնակցել է Տուի-154-ի աղետի հետաքննությանը, օդում ինքնաթիռի վնասվելու և դեկոմպրեսիայի մասին վարկածը հայտնվեց անմիջապես ինքնագրիչների վերծանումից հետո: Այդ վարկածի օգտին է նաև օդանավի արագության և բարձրության անկումն ու պայթյունի ձայնը ձայնային ինքնագրիչում և օդաչուի բացականչությունը. «Ինչին կպավ»: Սակայն ռուս փորձագետները չէին շտապում եզրակացություններ անել՝ 2001 թ. աղետը հետաքննում էր Միջպետական ավիակոմիտեն՝ ՄԱԿ-ը, հայտնում է «Կոմերսանտը»-ը:
Հուլիսի 27-ին Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարությունը փորձագետների խումբ ձևավորեց, որը մասնակցելու է Boeing 777-ի աղետի հետաքննությանը: Ռուս փորձագետների խումբը գլխավորեց Ռոսավիացիայի պետի տեղակալ Օլեգ Ստորչևոյը: Ըստ փորձագետի, լռության ռեժիմը պահպանվեց նույնիսկ այն բանից հետո, երբ քննիչների տրամադրության տակ հայտնվեցին Սև ծովի հատակից հանված իրեղեն ապացույցները: Բնորոշ կլոր և դեպի ներս թեքված եզրերով անցքերը Տու-154-ի ֆյուզելյաժին ու թևերին ապացուցում էին, որ օդանավը կործանվել է ոչ թե ինքնաթիռի ներսում նստած ահաբեկչի ռումբից, այլ դրսից հարվածած բեկորաֆուգասային լիցքից:
«Չնայած կարծես ակնհայտ փաստերին, վերջնական եզրակացությունն այն մասին, որ ինքնաթիռը գրոհի է ենթարկվել ցամաքից C-200 հրթիռով, մենք արեցինք միայն այն ժամանակ, երբ հանվեցին ու հավաքվեցին ցամաքի վրա ինքնաթիռի հատվածները»,-պարզաբանել է փորձագետը: Ըստ նրա տվյալների, ՄԱԿ հանձնաժողովի որոշ անդամներ մինչև վերջին պահը կասկածում էին, որ օդանավը դարձել է ցամաքային գրոհի զոհ և նրանց համոզեց միայն ցամաքում հավաքված մակետը, որի վրա հստակ երևում են ոչ միայն առանձին անցքերը, այլ նաև վնասման ընդհանուր գոտին, որի տեսակից ելնելով հաջողվեց պարզել պայթյունի էպիկենտրոնը և հրթիռի հեռավորությունը ինքնաթիռից այն պահին, երբ գործել է նրա մարտական մասը:
Վերջապես, հրթիռային գնդակոծության օգտին վերջին ապացույցը եղան զոհվածների մարմիններից հանված պողպատե գնդերը: Հետաքրքրական է, որ նույնիսկ դրանք մասնագետներն անմիջապես իրեղեն ապացույց չհամարեցին, այլ մանրակրկիտ հետազոտություն անցկացրեցին և համոզվեցին, որ վնասող տարրերը միանշանակ կերպով դրսից են հարվածել, այլ չեն դասվում ինքնաթիռի որևէ ագրեգատի մասերի թվին:
«Ցավոք, մենք նման ցավալի արտակարգ իրավիճակի քննության փորձ ունենք»,-ասել է փորձագետը: Հենց այդ հանգամանքով է բացատրվում Ռոսավիացիայի ղեկավարի տեղակալ Օլեգ Ստորչևոյի սուր և բացասական արձագանքն աղետին: Ստորչևոյը ՌԴ ներկայացուցիչն է աղետը հետաքննող միջազգային հանձնաժողովում:
Օրերս Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի ներկայացուցիչ Անդրեյ Լիսենկոն հայտարարեց հետաքննության մասնակիցների վրա հղումով, որ Boeing-ի ինքնագրիչների վերծանումը վկայում է այն մասին, որ ինքնաթիռը ոչնչացվել է հարվածային ալիքից, բեկորներից և ֆյուզելյաժի «լայնամասշտաբ դեկոմպրեսիայից», որը մարտական հրթիռի պայթյունի հետևանք է: Ռուսաստանի լիազոր ներկայացուցիչն, իր հերթին, նշել է, որ ուկրաինացի պաշտոնյան կոպտորեն խախտում է միջազգային կանոնները, որոնց համաձայն ավիապատահարների հետաքննության մասնակիցները իրավունք չունեն հրապարակելու հանձնաժողովի գործունեության միջանկյալ արդյունքները: «Դա չի նպաստում հանգիստ, անկողմնակալ և պրոֆեսիոնալ աշխատանքին»,-հայտարարել է պարոն Ստորչևոյը:
Միջազգային հանձնաժողովի կազմում կա 5 ռուս մասնագետ: Օլեգ Ստորչևոյից բացի քննությանը կմասնակցեն Ռոսավիացիայի խորհրդական Վալերի Լուչինինը, «Թռիչքների անվտանգությունը օդային տրանսպորտում» պետական կենտրոնի բաժնի պետ Անիցետաս Յազոկասը, «Հարավի աէրոնավիգացիա» օդային շարժման վարչության կենտրոնի բաժնի պետի տեղակալ Անդրեյ Կռիլովը և ՄԱԿ անհայտ ներկայացուցիչ:
Փորձագետները մտադիր են ուղևորվել աղետի վայր և մանրակրկիտ ուսումնասիրել Boeing-ի բեկորները: Նրանց կարծիքով, քանի որ աղետը ոչ թե ծովի վրա է եղել, այլ հարթ տեղանքում, ինքնաթիռների հատվածների մեծ մասը պահպանվել է և մատչելի է ուսումնասիրության համար: Դա նշանակում է, որ հետագայում հնարավոր է ամբողջությամբ վերարտադրել կոնստրուկցիան, որը պատասխան կտա հանձնաժողովի հարցերից շատերին:
Մինչդեռ, փորձագետները դեռ չեն կարողանում հասնել աղետի վայր: Ինքնաթիռի անկման վայրում չեն դադարում մարտական գործողություններն ուկրաինական բանակի ու անջատողականների միջև: Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչ Անդրեյ Լիսենկոն հայտարարել է, որ ուկրաինացի զինվորականները «շատ մոտ են» աղետի գոտուն և փորձում են դուրս վանել այդտեղից հակառակորդին: Նա խոստացել է, որ հենց որ դա տեղի ունենա, Ուկրաինան թույլ կտա միջազգային փորձագետներին մեկնել դեպքի վայր:
Իսկ աղետի վայրը ցանկապատված չէ և չի պաշտպանվում ոչ մեկի կողմից, պնդում է CNN աշխատակիցը, որը մի քանի օր առաջ եղել էր դեպքի վայրում: Մտավախություն կա, որ այս ամենը կարող է իրեղեն ապացույցների վնասման պատճառ դառնալ, դրանց առևանգման կամ էլ կեղծման, նշում է հեռուստաալիքը: Ավելի վաղ ԵԱՀԿ ներկայացուցիչները հայտնել էին, որ ինքնաթիռների կորպուսի որոշ խոշոր հատվածներ կտրված էին:
Հուլիսի 17-ին Ուկրաինայի Դոնեցկի մարզում, Ռուսաստանի հետ սահմանից 50 կմ հեռավորության վրա աղետի ենթարկվեց Ամստերդամից Կուալա Լումպուր ընթացող Boeing 777 ինքնաթիռը: Ինքնաթիռում գտնվող բոլոր մարդիկ՝ 298 հոգի, զոհվեցին:

Российские авиационные эксперты полагают, что информация, полученная с черных ящиков разбившегося 17 июля в Донецкой области Boeing 777 Malaysia Airlines, может лишь косвенно подтвердить версию о ракетной атаке на самолет. Полная же картина катастрофы, по их мнению, может быть реконструирована лишь после сбора обломков Boeing, выкладки из них макета на земле и комплексной оценки полученных лайнером повреждений. Так, во всяком случае, специалистам удалось установить, что Ту-154 авиакомпании «Сибирь», упавший в Черное море в 2001 году, был сбит ракетой украинской ПВО.
Как пояснил один из членов международной комиссии по расследованию катастрофы Boeing 777, участвовавший 13 лет назад в разбирательстве по Ту-154, версия о разрушении самолета в воздухе из-за удара взрывной волны и декомпрессии тогда тоже появилась сразу после расшифровки самописцев. В ее пользу свидетельствовали резкая потеря скорости и высоты лайнера, звук взрыва на записи речевого самописца и крик пилота: «Куда попало?» Однако с выводами российские эксперты не торопились (катастрофу в 2001 году расследовала комиссия Межгосударственного авиакомитета (МАК)), передает «Коммерсант».
27 июля Минтранс России сформировал группу экспертов, которая примет участие в расследовании катастрофы Boeing 777, которая произошла 17 июля на Украине. Возглавил группу российских экспертов замначальника Росавиации Олег Сторчевой.
По словам эксперта, режим молчания сохранялся даже после того, как в распоряжении расследователей появились первые поднятые со дна Черного моря вещдоки. Характерные, круглой формы, и с загнутыми внутрь краями пробоины на обломках фюзеляжа и крыльев Ту-154 убедительно доказывали, что лайнер уничтожила не бомба сидевшего внутри террориста, а некий расположенный снаружи осколочно-фугасный заряд.
«Несмотря на очевидные, казалось бы, факты, окончательный вывод о том, что самолет был атакован с земли ракетой С-200, мы сделали только после поднятия на поверхность и выкладки фрагментов Ту-154 на земле»,— объяснил эксперт. По его данным, некоторые члены комиссии МАК до последнего момента сомневались в том, что лайнер стал жертвой боевого поражения, и убедил их именно выложенный на земле макет. На нем четко прослеживались не просто отдельные отверстия от шрапнели, а общая зона поражения, по форме которой удалось установить расположение эпицентра взрыва и удаленность ракеты от самолета в момент срабатывания ее боевой части.
Наконец, последним доказательством в пользу ракетного обстрела стали извлеченные из тел погибших стальные шарики. Интересно, что даже их специалисты признали вещдоками не сразу, а только проведя соответствующее исследование и убедившись в том, что поражающие элементы однозначно прилетели извне, а не относились к каким-либо агрегатам самолета.
«У нас, к сожалению, есть печальный опыт разбирательства с подобными ЧП»,— отметил эксперт. И именно этим обстоятельством, по его мнению, объясняется столь острая и негативная реакция официального представителя России в международной комиссии по расследованию катастрофы Boeing 777, заместителя главы Росавиации Олега Сторчевого на попытки украинской стороны обнародовать якобы уже сделанные экспертами выводы.
На днях представитель Совета национальной безопасности и обороны Украины Андрей Лысенко заявил со ссылкой на участников международного расследования, что данные с расшифрованных самописцев Boeing свидетельствуют о том, что самолет уничтожили ударная волна, осколки и «масштабная декомпрессия» фюзеляжа, возникшие в результате взрыва боевой ракеты. Российский полпред, в свою очередь, отметил, что украинский чиновник грубо нарушает международные правила, согласно которым участники расследования авиапроисшествий не имеют права разглашать промежуточные итоги деятельности комиссии. «Это не способствует спокойному, непредвзятому и профессиональному проведению работ по установлению причин катастрофы»,— заявил господин Сторчевой.
В международную комиссию по расследованию, созданную в Голландии, входят пятеро российских специалистов. Помимо Олега Сторчевого в разбирательстве будут участвовать советник Росавиации Валерий Лучинин, начальник отдела госцентра «Безопасность полетов на воздушном транспорте» Аницетас Язокас, заместитель начальника отдела центра управления воздушным движением «Аэронавигация юга» Андрей Крылов и неназванный представитель МАК.
В ближайших планах экспертов, а в группу международного расследования входят специалисты из десятка стран,— поездка на место катастрофы и детальное изучение обломков Boeing. По их мнению, поскольку катастрофа произошла не над морем, а над открытой ровной местностью, большинство фрагментов самолета сохранились и доступны для исследования. Это означает, что в перспективе возможна полноценная выкладка конструкций, которая даст ответы на многие вопросы комиссии.
Между тем, эксперты пока не могут попасть на место катастрофы Boeing. В районе падения самолета не прекращаются боевые действия между украинской армией и сторонниками отделения от Киева. Представитель СНБО Украины Андрей Лысенко заявил на днях, что украинские военные находятся «очень близко» от зоны катастрофы и пытаются выбить из этого района противника. Он пообещал, что как только это произойдет, Украина допустит в район катастрофы международных экспертов.
Само же место катастрофы никак не огорожено и никем не охраняется, утверждает сотрудник CNN, побывавший на месте ЧП несколько дней назад. Существуют опасения, что все это может стать причиной порчи вещдоков, их хищения или фальсификаций, отмечает телеканал. Ранее представители ОБСЕ сообщали, что некоторые крупные фрагменты корпуса самолеты были разрезаны.
17 июля в Донецкой области Украины, в 50 км от границы с Россией, потерпел катастрофу Boeing 777, следовавший из Амстердама в Куала-Лумпур. Все 298 человек, находившихся на его борту, погибли.