ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը, որտեղ գերակշռում են հանրապետականները, հավանություն է տվել բանաձևին, որը թույլ է տալիս դատավարություն սկսկել նախագահ Բարաք Օբամայի դեմ: Նրան մեղադրել են իշխանությունը չարաշահելու ու Կոնգրեսի լիազորությունները խախտելու մեջ: Դեմոկրատները հայցն անվանել են նախընտրական հնարք:
Օրինագիծը, որը թույլ կտա Ներկայացուցիչների պալատի իրավաբաններին փաստաթղթեր նախապատրաստել, որոնք անհրաժեշտ են Բարաք Օբամայի դեմ հայց հարուցերը համար, ընդունվել է կոնգրեսականների արձակուրդ գնալուց մեկ օր առաջ: Դատավարություն սկսելու օգտին քվեարկել է 225 օրենսդիր, դեմ՝ 201-ը: Դեմոկրատներին, որից ոչ մեկը չի սատարել օրինագծին, միացել են 5 հանրապետականներ՝ Մերիլենդ, Նյու Ջերսի, Քենտուկի, Տեխաս և Հյուսիսային Կարոլինա նահանգներից ընտրված կոնգրեսակններ:
Նախագահին դատի տալու գաղափարը հունիսի վերջում բարձրաձայնեց Կոնգրեսի խոսնակ Ջոն Բեյները, որը մեղադրեց պարոն Օբամային իշխանությունը չարաշահելու և առանց Ներկայացուցիչների պալատի հետ համաձայնեցման քաղաքական որոշումներ ընդունելու մեջ: Ջոն Բեյները հստակեցրել է, որ իր նախաձեռնությունը չի ենթադրում իմփիչմենտի մեկնարկ Օբամային իշխանությունից հեռացնելու նպատակով:
Նախագահին ներկայացված բողոքների ցուցակում են նրա կողմից բնապահպանական նորմերի խստացմանն ուղղված բարեփոխումների ինքնուրույն իրականացումը, ներգաղթի քաղաքականության փոփոխումը, փոփոխությունները սոցիալական երաշխիքների, առողջապահության ոլորտներում, ինչպես նաև նրա որոշումը 2011 թ. Լիբիայում Մուամմար Քադդաֆիի ռեժիմի դեմ գործողությանը ամերիկյան զորքերի մասնակցության վերաբերյալ նրա որոշումը: Բացի այդ, հանրապետական օրենսդիրների դժգոհությունն է առաջացրել նախագահի կարգադրությունն աշխատավարձերի նվազագույն դրույքների բարձրացման մասին դաշնային ծառայողների համար և պաշտոնյաների նշանակումները Կոնգրեսի արձակուրդների շրջանում: Հանրապետականների վերջին մեղադրանքն Օբամային առանց Կոնգրեսի հետ համաձայնեցման ռազմագերի ենթասպա Բոուի Բերգդալի փոխանակումն է «Թալիբանի» առաջնորդների հետ:
Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատների խմբակցության առաջնորդ Նենսի Փելոսին հայտարարել է, որ դատավարությունը հետևանքներ չի ունենա, և հայցը Օբամայի դեմ հանրապետականների հնարանք է համարել 2016 թ. կայանալիք նախագահական ընտրություններից առաջ: Դաշնային դատավորը, որին ուղարկվելու է հայցը, կարող է որոշում կայացնել այն մասին, որ փաստաթուղթն իրավաբանական ուժ չունի:
«Դադարեցրեք այս խելագարությունը, անդադար ատելությունը,-դիմել է հանրապետականներին ինքն Օբաման իր դեմ ուղղված օրինագիծը քվեարկության դնելուց մեկ օր առաջ:-Եկեք ավելի լավ է միասին ինչ-որ օգտակար բան անենք», գրում է «Կոմերսանտը»:
Ավելի վաղ CNN հեռուստաալիքը հարցում էր անցկացրել, որի համաձայն Օբաման առաջ է անցել Ջորջ Բուշ-կրտսերից նրան իմփիչմենթ հայտարարելու ցանկացողների քանակով: Ըստ հարցման տվյալների, ստացվում է, որ ԱՄՆ բնակիչների 33 տոկոսը գտնում է, որ Բարաք Օբաման պետք է հեռանա պաշտոնից:
Նախորդ նախագահ Ջորջ Բուշի նախագահական երկրորդ ժամկետի ավարտին նրա հրաժարականն էր ցանկանում միայն 30 տոկոսը:
Բարաք Օբաման իր հեղինակությունը սկսեց արագ կորցնել այս ամռանը և դա կապված է նրա լղոզված դիրքորոշման հետ տարբեր միջազգային հարցերում, այդ թվում Ուկրաինայում հակամարտության վերաբերյալ: Հանրապետականները խստորեն քննադատում են Օբամայի քաղաքականությունը՝ Ռուսաստանի հետ հակամարտությունում Ուկրաինային չսատարելու համար: Օբամայի հասցեին առավել խիստ քննադատություն է հնչում սենատոր Ջոն Մաքքեյնի, Ալյասկայի նախկին նահանգապետ Սարա Փեյլինի կողմից:

Палата представителей Конгресса США, в которой доминируют республиканцы, поддержала резолюцию, позволяющую начать судебные разбирательства против президента Барака Обамы. Его обвинили в злоупотреблении властью и ущемлении полномочий Конгресса. Демократы назвали иск предвыборным трюком.
Законопроект, который позволит юристам Палаты представителей подготовить документы, необходимые для подачи иска к Бараку Обаме, был принят за день до ухода конгрессменов на летние каникулы. За начало судебных разбирательств против президента проголосовали 225 законодателей, против — 201. К демократам, ни один из которых не поддержал законопроект, примкнули пять республиканцев — конгрессмены от штатов Мэриленд, Нью-Джерси, Кентукки, Техас и Северная Калифорния.
Идею подать в суд на президента в конце июня обнародовал спикер Конгресса республиканец Джон Бейнер, обвинивший господина Обаму в злоупотреблении властью и принятии политических решений без согласования с Палатой представителей. Джон Бейнер уточнил, что его инициатива не подразумевает начала процедуры импичмента с целью отстранения Барака Обамы от власти.
В списке претензий к президенту оказались проведенные им самостоятельно реформы по ужесточению экологических норм, изменению иммиграционной политики, обеспечению социальных гарантий, здравоохранению, а также его решение по участию американских войск в операции против режима Муаммара Каддафи в Ливии в 2011 году. Помимо этого недовольство законодателей-республиканцев вызвали распоряжения президента о повышении минимальных ставок оплаты труда для федеральных служащих и назначение чиновников в то время, когда у Конгресса каникулы. Последним обвинением республиканцев в адрес Барака Обамы стал проведенный без предусмотренного законодательством согласования с Конгрессом обмен военнопленного сержанта Боуи Бергдала на лидеров «Талибана».
Лидер фракции демократов в Палате представителей Нэнси Пелоси заявила, что судебное разбирательство не будет иметь последствий, и назвала иск к Бараку Обаме трюком республиканцев в преддверии предстоящих в 2016 году президентских выборов. Федеральный судья, которому будет направлен иск, может принять решение об отсутствии у документа юридической силы.
«Прекратите сходить с ума и все время ненавидеть,— обратился к республиканцам сам Барак Обама накануне голосования по направленному против него законопроекту.— Давайте лучше вместе сделаем что-нибудь полезное», пишет «Коммерсантъ».
Ранее телекомпания CNN провела опрос, согласно которому Обама обогнал Джорджа Буша-младшего по количеству желающих объявить ему импичмент. По данным опроса, получилось, что 33% жителей США считают, что Барак Обама должен быть отстранен от должности.
Его предшественник Джордж Буш к концу своего двухлетия президентского срока имел таких желающих только 30%.
Свою популярность Барак Обама начал стремительно терять этим летом и связанно это с его беззубой позицией по многим международным делам, в том числе конфликту в Украине. Республиканцы резко критикуют политику Обамы за неоказание помощи Украине в конфликте с Россией.