31 Հուլիս 2014 - 12:28 AMT
ԿՀՎ նախկին գործակալ Էդվարդ Սնոուդենը, որը հայտնի դարձավ ԱՄՆ հետախուզության աշխատանքի մասին տեղեկատվության բացահայտման արդյունքում, փաստաթղթեր է ներկայացրել ՌԴ-ում ժամանակավոր ապաստանը երկարացնելու վերաբերյալ, հայտնել է նրա փաստաբան Անատոլի Կուչերենան:
«Էդվարդը նախկինի պես Ռուսաստանի տարածքում է գտնվում, այժմ մենք նախապատրաստել և ներկայացրել ենք անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթը»,-մեջբերում է Կուչերենային LifeNews հեռուստաալիքը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
ԿՀՎ նախկին գործակալի ժամանակավոր ապաստանի թույլտվության ժամկետը սպառվում է հուլիսի 31-ին: Սնոուդենի ամերիկացի փաստաբան Ջասելին Ռեդեկը ABC-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ նա կամավոր չի ժամանել Մոսկվա: «Նա մտադիր էր Լատինական Ամերիկա թռչել և պետք է անցներ Մոսկվայի օդանավակայանի տարանցիկ գոտիով, սակայն հենց այդ պահին ԱՄՆ-ում չեղարկեցին նրա անձնագիրը»: Այնուամենայնիվ, ինչպես հայտարարել է փաստաբանը, այժմ Սնոուդենը «առավելապես անվտանգ վայրում է գտնվում»:
Ռեդեկն այդ հայտարարությունն արել է այն բանից հետո, երբ երեքշաբթի Գերմանիայի արդարադատության նախարար Հայկո Մաասը հայտարարեց, որ Սնոուդենին հարկավոր է ԱՄՆ վերադարձնել: «Նա ընդամենը մոտ 30 տարեկան է, անշուշտ, նա չի ցանկանում կյանքի մնացած մասն անցկացնել աշխարհով մեկ փախուստի մեջ ամեն անգամ ապաստան խնդրելով»,-հայտարարել է քաղաքական գործիչը: Մինչդեռ, Գերմանիայի կանաչների կուսակցությունից պատգամավոր և Ազգային անվտանգության գործակալության անդամ Կոնստանտին ֆոն Նոտցը մեղադրեց Գերմանիայի կառավարությանը «ցինիկ վարքագծի» մեջ՝ հայտարարելով, որ «արևմտյան ժողովրդավարությունների՝ մասնավորապես, Գերմանիայի ու ԱՄՆ համար խայտառակություն է, որ Սնոուդենը ստիպված է մնալ այնպիսի բռնակալ առաջնորդի հսկողության տակ, ինչպիսին Վլադիմիր Պուտինն է, քանի որ նա չի կարող ապաստան գտնել ԱՄՆ-ում կամ Գերմանիայում», Deutsche Welle-ի վրա հղումով, հայտնում է The Moscow Times-ը:
Ռուս իրավապաշտպան Սվետլանա Գաննուշկինան իր հերթին հայտարարել է, որ հավանաբար Մոսկվան կերկարացնի ՌԴ-ում ԿՀՎ նախկին գործակալի ժամանակավոր ապաստանի թույլտվությունը:
2013-ի հունիսին Սնոուդենը մի շարք գաղտնի նյութեր փոխանցեց Washington Post և Guardian թերթերին ԱՄՆ ու Մեծ Բրիտանիայի հատուկ ծառայությունների ինտերնետում իրականացվող հետևելու ծրագրերի մասին: Ըստ Ազգային անվտանգության գործակալության, լրագրողների ձեռքում կարող էր հայտնվել մոտ 200 հազար գաղտնի փաստաթուղթ: Նյութերը փոխանցելուց հետո Սնոուդենը մեկնել էր Հոնկոնգ, իսկ 2013-ի հունիսի 23-ից գտնվում էր Մոսկվայի «Շերեմետյևո» օդանավակայանի տարանցիկ գոտում: 2013-ի օգոստոսին նա ժամանակավոր ապաստան ստացավ Ռուսաստնում մեկ տարի ժամկետով:

31 Июль 2014 - 11:55 AMT
Бывший сотрудник американских спецслужб Эдвард Сноуден, прославившийся после раскрытия информации о работе разведки США, подал документы на продление временного убежища в РФ, сообщил его адвокат Анатолий Кучерена.
«Эдвард по-прежнему находится на территории России, сейчас нами был подготовлен и сдан комплект документов на продление политического убежища», — цитирует Кучерену телеканал LifeNews, передает РИА Новости.
Срок разрешения на временное убежище у бывшего сотрудника ЦРУ истекает 31 июля.
Американский адвокат Сноудена Джесселин Рэдэк в интервью ABC в среду отметила, что тот не добровольно приехал в Москву. «Он намеревался полететь в Латинскую Америку и должен был пройти через транзитную зону в Московском аэропорту, однако именно в этот момент США аннулировали его паспорт». Тем не менее, как заявила адвокат, сейчас Сноуден находится в «максимально безопасном для него месте».
Это заявление Рэдэк сделала после того, как во вторник министр юстиции Германии Хайко Маас заявил о необходимости возвращения Сноудена в США. «Ему лишь немного за тридцать, и конечно же он не хочет провести остаток жизни в бегах по всему миру и прося одно убежище за другим»,- заявил политик. Между тем, депутат от партии зеленых и член Агентства национальной безопасности Германии Константин вон Нотц обвинил немецкое правительство в «циничном поведении», заявив, что это «позор для западных демократий – в частности Германии и США – что Сноуден вынужден оставаться под контролем такого деспотичного лидера как Владимир Путин, потому что он не может получить убежище в США или Германии», со ссылкой на Deutsche Welle сообщает The Moscow Times.
Российская правозащитница Светлана Ганнушкина в свою очередь заявила, что вероятнее всего Москва продлит временное убежище бывшего агента ЦРУ в России.
Сноуден в июне 2013 года передал газетам Washington Post и Guardian ряд секретных материалов о программах слежки спецслужб США и Великобритании в интернете. По данным АНБ, в распоряжение журналистов могло попасть до 200 тысяч секретных документов. После их передачи Сноуден вылетел в Гонконг, а с 23 июня прошлого года находился в транзитной зоне московского аэропорта «Шереметьево». В августе 2013 года он получил временное убежище в России сроком на один год.