1 Օգոստոս 2014 - 11:58 AMT
Ճգնաժամն Ուկրաինայում ու Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցներն արդեն իսկ բացասաբար են անդրադառնում եվրոպական բիզնեսի վրա, գրում է The Financial Times-ը՝ եվրոյի գոտու գործարար հասարակայնության ներկայացուցիչների հայտարարության վրա հղումով: Զգուշացումները հնչեցին, երբ Եվրամիությունը հրապարակեց սառը պատերազմի մեկնարկից հետո ամենակոշտ պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ էներգետիկայի, ֆինանսների և պաշտպանական ոլորտներում, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Սպորտային ապրանքների արտադրող աշխարհում մեծությամբ երկրորդ խմբի՝ Adidas-ի բաժնետոմսերը, նվազել են 15 տոկոսով, երբ ընկերությունը զգուշացրեց, որ սպառողական ծախսերի նվազման ռիսկեր կան Ռուսաստանում, ինչը խթանում է երկրում ընկերության խանութների փակումը, գրում է պարբերականը:
Ըստ վաճառքի ծավալների Եվրոպայի խոշորագույն ավտոարտադրող Volkswagen ընկերությունը հայտնել է Ռուսաստանում վաճառքների 8 տոկոս նվազման մասին առաջին կիսամյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Siemens-ի գլխավոր տնօրեն Ջո Կայզերը զգուշացրել է, որ աշխարհաքաղաքական լարվածությունն այդ թվում նաև Ուկրաինայում, լուրջ ռիսկեր է ստեղծել Եվրոպայում տնտեսական աճի առումով այս և հաջորդ տարիների համար: Եվրոպայի գոտում երկրորդը համարվող Metro ռեթեյլերը հայտարարել է, որ իրադարձությունները Ռուսաստանում ռիսկեր են ստեղծել խմբի համար, ընդ որում ընկերության վաճառքներն Ուկրաինայում արդեն կրճատվել են: Գերմանական կոնցեռնը հայտնել է, որ իր ռուսական ստորաբաժանման զարգացումը կասեցվել է մինչև իրավիճակի բարելավումը: Ընկերությունը հղում է անում անորոշությանը տարածաշրջանում և ռուսական ռուբլու արժեքի անկմանը:
Erste Group-ը, որը երրորդ վարկատուն է Եվրոպայի երկրներում, զգուշացրել է, որ ցնցումները կարող են անդրադառնալ նաև Արևելյան Եվրոպայի բանկերի վրա: «Ես չեմ կարող բացառել ցանկացած տհաճ անակնկալ տարածաշրջանում քաղաքական որոշումների կամ իրադարձությունների հետևանքով,-ասել է ընկերության ղեկավար Անդրեաս Տրայհելը:-Եթե ճգնաժամն արագանա, ապա, անշուշտ, մենք ստիպված կլինենք վերանայել 2015 և 2016 թթ. մեր կանխատեսումն ամբողջ Եվրոպայի համար.:
Գերմանացի մեքենաշինության ոլորտի VDMA միությունը նվազեցրել է աճի կանխատեսումն ոլորտում, քանի որ ռուսաստանյան իրավիճակը սկսել է անդրադառնալ երկկողմ առևտրային հարաբերությունների վրա և բացասաբար է ազդում պահանջարկի վրա սպառման կարևոր շուկաներում:
Ֆրանսիական նավթային հսկա Total-ը անցած շաբաթ հայտնեց ՆՈՎԱՏԷԿ-ում իր բաժնեմասի ավելացման ծրագրերի դադարեցման մասին:
BP-ին, որին պատկանում է «Ռոսնեֆտի» բաժնետոմսերի 20 տոկոսը, այս շաբաթ արդեն զգուշացրել էր, որ իր շահույթը կարող է նվազել ճգնաժամի պատճառով:
Եվրամիությունը նախօրեին հրապարակեց Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցներն ըստ ոլորտների, որոնք ուժի մեջ են մտնում օգոստոսի 1-ից: Դրանք վերաբերում են ֆինանսական, էներգետիկ ու պաշտպանական ոլորտներին: Մասնավորապես, պատժամիջոցների են ենթակա «Խնայբանկը», ՎՏԲ-ն, Գազպրոմբանկը, Վնեշէկոնոմբանկը, «Ռոսսելխոզբանկը»: ԵՄ քաղաքացիներին ու ընկերություններին արգելվում է գնել կամ վաճառել նրանց թողարկած նոր բաժնետոմսերը, պարտատոմսերն ու «նման ֆինանսական գործիքները» ավելի քան 90 օր ժամկետով:
Սահմանված պատժամիջոցները վերաբերում են նաև սպառազինության, զենքի ու երկակի նշանակության ապրանքների առաքմանը: Ընդ որում, մինչև օգոստոսի 1-ը կնքված պայմանագրերի վրա պատժամիջոցները չեն տարածվի: Ինչ վերաբերում է երկակի նշանակության ապրանքներին, ապա դրանց առաքումն արգելվում է «ռազմական նպատակների կամ վերջին հաշվով ի շահ զինվորական օգտատերերի»:
Բացի այդ, Եվրամիությունն արտոնագրային արտահանման ռեժիմ է սահմանում Ռուսաստան նավթային բնագավառի ապրանքների ու տեխնոլոգիաների համար: Ինքնին հատուկ վերապահված ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան չի արգելվում, սակայն ԵՄ իշխանությունները կմերժեն, եթե «խելամիտ հիմքեր» ունենան կարծելու, որ այդ ապրանքներն օգտագործվելու են նավթի խորքային ստորջրյա հետախուզման կամ արդյունահանման համար,, Արկտիկայի նավթային հանքավայրերի գործարկման կամ թղթաքարային նավթի արդյունահանման համար:

Кризис на Украине и санкции, введенные против России, уже негативно сказываются на европейском бизнесе, пишет The Financial Times со ссылкой на заявления представителей бизнес-сообщества еврозоны. Предупреждения зазвучали после того, как Евросоюз обнародовал свои самые жесткие с конца холодной войны санкции против России в сфере энергетики, финансов и оборонного сектора, передает РБК.
Акции Adidas, второй по величине в мире группы, производящей спортивные товары, упали на 15% после того, как компания предупредила, что риски снижения потребительских расходов в России ускорят закрытие ее магазинов в стране, пишет издание.
Volkswagen, крупнейший в Европе автопроизводитель по объемам продаж, сообщил о падении на 8% своих продаж в России в I полугодии, по сравнению с тем же периодом годом ранее.
Гендиректор Siemens Джо Кайзер предупредил, что геополитическая напряженность, в том числе на Украине, создала «серьезные риски» для экономического роста Европы в этом и в следующем годах.
Metro, второй по величине ретейлер в еврозоне, заявил, что события в России создали риски для группы, при этом продажи компании на Украине уже сократились. Немецкий концерн сообщил, что развитие его российского подразделения приостановлено до улучшения ситуация. Metro ссылается на неопределенность в регионе и падение стоимости российского рубля.
Erste Group, третий в мире по величине кредитор в странах Европы, предостерег, что потрясения могут повлиять на банки в Восточной Европе. «Я не могу исключить любые неприятные сюрпризы в регионе в результате политических решений или событий, – сказал глава Erste Андреас Трайхель. – Если кризис ускорится, то, конечно, нам придется пересмотреть наш прогноз по всей Европе на 2015 и 2016 годы».
Союз немецких машиностроителей VDMA понизил свой прогноз роста в отрасли в этом году из-за того, что российская ситуация начала сказываться на двусторонних торговых отношениях и негативно влияет на спрос на важных рынках сбыта.
Французский нефтяной гигант Total сообщил в минувшую среду о приостановке планов увеличения доли в НОВАТЭКе. Сейчас Total владеет 18% акций компании.
BP, которая владеет 20% акций "Роснефти", предупредила ранее на этой неделе, что ее прибыль может упасть из-за кризиса.
Евросоюз накануне обнародовал секторальные санкции против России, которые вступают в силу с 1 августа. Они затрагивают финансовый, энергетический и оборонный сектора. В частности, санкции попали Сбербанк, ВТБ, Газпромбанк, Внешэкономбанк, Россельхозбанк. Эти финансовые организации попали под ограничительные меры, согласно которым гражданам и компаниям Евросоюза запрещено покупать или продавать выпущенные ими новые акции, облигации или «подобные финансовые инструменты» со сроком обращения более 90 дней.
Введенные санкции касаются и запрета на поставки вооружений, военного оборудования и товаров двойного назначения. При этом на контракты, заключенные до 1 августа, санкции распространяться не будут. Что касается товаров двойного назначения, то их поставка запрещена «для военных целей или в интересах военных конечных пользователей».
Кроме того, Евросоюз вводит режим лицензирования экспорта в Россию товаров и технологий для нефтяной отрасли. Сам по себе экспорт специально оговоренных товаров в Россию не запрещен, но власти ЕС будут отказывать в их поставке, если у них будут «разумные основания» полагать, что эти товары будут использованы в проектах, связанных с глубоководной разведкой и добычей нефти, освоением нефтяных месторождений арктического шельфа или добычей сланцевой нефти.