Այլ երկրների, այդ թվում ՌԴ քաղաքացիներին ԱՄՆ մուտքի արտոնագրերի՝ վիզաների, տրամադրման համակարգի խափանումը շտկելու համար կպահանջվի առնվազն մի քանի շաբաթ: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության պետ Մարի Հարֆը:
Նա հայտարարել է, ով ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության տեխնիկական մասնագետները շարունակում են առաջ շարժվել այդ հարցի լուծման մեջ: Այնուամենայնիվ, կուտակվել է չմշակված դիմումների զգալի ծավալ, ուստի արագ լուծել խնդիրը չի ստացվի, զգուշացրել է Հարֆը: Մեկ օր առաջ նա խոստովանել էր, որ ԱՄՆ մուտքի արտոնագրերի տրամադրման համակարգը արդեն մի քանի ամիս է լուրջ խափանումներով է աշխատում: Ըստ դիվանագետի, ԱՄՆ մուտքի արտոնագրերի տրամադրման համակարգում առկա տեխնիկական անսարքությունները կապված չեն որևէ առանձին մեկ երկրի հետ, դա տվյալների մշակման համակարգի գլոբալ խնդիր է: Ըստ Հարֆի, վերջին մի քանի ամսում պաբերաբար եղել են խափանումներ: Շտկելու համար խնդիրն ու կանխելու համար հետագա խափանումները, հուլիսի 20-ին անցկացվել են տեխնիկական աշխատանքներ և նորացվել են ծրագրային սարքավորումները: Դրանից հետո արդեն լուրջ խափանումներ սկսվեցին Պետդեպարտամենտի տվյալների բազայի աշխատանքում: «Մենք կարծում ենք, որ խնդրի բանալին նորացված ծրագրային ապահովման ու «երկաթի» վատ համատեղելիությունն է»,-ասել է Հարֆը: Նա բացասական պատասխան է տվել այն հարցին, թե կարող է արդյոք կատարվածը հաքերային հարձակման հետևանք լինել, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Հուլիսի 30-ին հայտարարվեց, որ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հյուպատոսական հարցերի բյուրոն տեխնիկական անսարքություններ է արձանագրել անձնագրային և վիզային ռեժիմների համակարգում, որոնք ազդել են մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գործընթացի վրա ամբողջ աշխարհում:
Նշվեց, որ հայտատուները, որոնք հարցազրույցի են մասնակցել ԱՄՆ դեսպանստանը կամ հյուպատոսությունում հուլիսի 21-ից հետո և ցանկանում են ժամանակավորապես վերադարձնել իրենց անձնագիրն առանց ԱՄՆ մուտքի արտոնագրի, կարող են կապվել հյուպատոսության կամ դեսպանության հետ, որտեղ նրանք դիմում են ներկայացրել վիզայի համար, էլեկտրոնային փոտով, նամակի թեմայում նշելով՝ Անձնագրի վերադարձ, իսկ նամակի տեքստում նշելով ամբողջական անունը, ծննդյան օրն ու տարեթիվը ինչպես նշված է անձնագրում և անձնագրի համարը:
Այն անձիք, որոնց ուղևորությունը շտապ է, կարող են կապվել դեսպանատան հետ կամ ԱՄՆ հյուպատոսության հետ բնակության վայրում էլեկտրոնային փոստով, նամակի թեմայում նշելով՝ Շտապ ուղևորություն, իսմ նամակում՝ ամբողջական անունը, ծննդյան օրն ու տարեթիվը ինչպես նշված է անձնագրում, անձնագրի համարն ու շտապ վիզա ստանալու ցանկության պատճառը: Հարկ է ուշադրություն դարձնել, որ միայն իրապես անհետաձգելի դեպքերը՝ հումանիտար բնույթի արտակարգ իրավիճակ, կյանքի ու մահու հարց, կարող են դիտարկվել որպես բացառիկ:

На устранение сбоев в функционировании компьютерной системы обработки заявлений на выдачу въездных виз США гражданам других стран, в том числе России, потребуется еще как минимум несколько недель. Об этом сообщила на брифинге заместитель начальника пресс-службы госдепартамента США Мари Харф.
Она заявила, что технические специалисты внешнеполитического ведомства США продолжают продвигаться вперед в решении данного вопроса. Тем не менее образовался существенный объем необработанных заявлений, и потому быстро урегулировать проблему не удастся, предупредила госпожа Харф. Днем ранее она признала, что система въездных виз США гражданам других государств вот уже несколько месяцев работает с серьезными перебоями. По словам дипломата, проблема не касается какой-то одной страны, речь идет о технической неисправности системы в целом. Насколько удалось установить специалистам Госдепартамента США, «корень проблемы кроется в сочетании оптимизации программного обеспечения и его совместимости с аппаратным», — пояснила госпожа Харф. По ее словам, перебои наблюдались «на протяжении нескольких месяцев вплоть до 20 июля», когда программное обеспечение системы было обновлено в соответствии с рекомендациями фирмы-разработчика. «Наше бюро по консульским делам обновило программное обеспечение, как было рекомендовано компанией. Однако наша база данных начала сталкиваться с (новыми) проблемами в работе вскоре после того, как было проведено техобслуживание», — сказала дипломат. Она отрицательно ответила на вопрос о том, может ли произошедшее являться результатом хакерской атаки, передает «Коммерсант».
30 июля было распространено сообщение, согласно которому Бюро по консульским вопросам Государственного Департамента США испытывает технические неполадки паспортно-визовой системы, которые повлияли на процесс выдачи виз во всем мире.
При этом отмечалось, что заявители, которые проходили собеседование в Посольстве/ Консульстве после 21 июля и хотели бы временно вернуть свой паспорт без визы США, могут связаться с посольством или консульством, где они подавали заявление на визу, по электронной почте и в теме письма указать «Возврат паспорта», а в тексте письма – полное имя, дату рождения как указано в паспорте, и номер паспорта.
Те лица, которым предстоит срочная поездка в США, могут связаться с посольством или консульством США в регионе проживания по электронной почте, указав в теме письма «Срочное путешествие», а в письме – полное имя, дату рождения как указано в паспорте, номер паспорта, а также причину, по которой заявителю срочно необходимо получить визу США. При этом стоит принять во внимание, что только действительно неотложные случаи – экстраординарные обстоятельства гуманитарного характера, вопросы жизни и смерти, могут быть рассмотрены как исключительные.