1 Օգոստոս 2014 - 13:41 AMT
Հայաստանի համախառն պետական պարտքը 2014-ի հունիսի վերջին կազմել է 4 մլրդ 556 մլն դոլար` ամսվա ընթացքում ավելանալով 0.13 տոկոսով, հայտնում է հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայությունը։
ԱՎԾ տվյալներով` ՀՀ արտաքին պետպարտքը հաշվետու ամսում նվազել է 15.7 մլն դոլարով` ամսվա վերջին կազմելով 3 մլրդ 850 մլն 4 հազար դոլար։
Արտաքին պարտքի մոտ 3 մլրդ 373 մլն 2 հազար դոլարը բաժին է ընկնում Հայաստանի կառավարությանը, որի պարտքը նվազել է 9.5 մլն դոլարով։
Միաժամանակ հանրապետության արտաքին պետպարտքի կառուցվածքում մոտ 477.3 մլն դոլարը բաժին է ընկնում Հայաստանի ԿԲ-ին։ Այս ցուցանիշն ամսվա ընթացքում նվազել է 6.2 մլն դոլարով։
Հայաստանի ներքին պարտքն հունիսի վերջին կազմել է 706,5 մլն դոլար` ավելանալով 21.7 մլն դոլարով։ Միաժամանակ, 671,7 մլն դոլար այդ գումարից բաժին է ընկնում ռեզիդենտների ձեռք բերած պետպարտատոմսերին։ Արտարժութային պետպարտատոմսերը կազմել են 26.5 մլն դոլար, վարկերն ու փոխառությունները` 6 մլն դոլար և ներքին երաշխիքները` 2.3 մլն դոլար, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
2013-ի վերջի տվյալներով ՀՀ պետական պարտքը կազմում է 1 տրլն 581,6 մլրդ դրամ՝ 3 մլրդ 899 մլն դոլար, կամ ՀՆԱ 37,1 տոկոսը: 2012-ին բացարձակ ցուցանիշը մի փոքր պակաս էր՝ 1 տրլն 509 մլրդ դրամ՝ 3 մլրդ 739,1 մլն դոլար, իսկ հարաբերականը մի փոքր ավելի՝ ՀՆԱ 37,7 տոկոսը:
Պետպարտքի հիմնական մասը՝ 3 մլրդ 390,8 մլն դոլարը կազմում է ՀՀ կառավարության պարտքը, 508,3 մլն՝ ԿԲ վարկային պարտավորությունները:
Պետպարտքի սպասարկումը 2013-ին կազմել է 861, 3 մլն, որից 665,9 մլն՝ կառավարության պարտքով, իսկ 195, 3 մլն՝ Կենտրոնական բանկի:

1 Август 2014 - 13:28 AMT
Совокупный государственный долг Армении на конец июня 2014 года составил $4 556,9 млн., увеличившись за месяц на 0,13%, сообщает Национальная статистическая служба республики.
Согласно данным НСС, внешний госдолг республики за отчетный месяц снизился на $15,7 млн., составив на конец $3 850,4 млн.
Около $3 373,2 млн. внешнего долга приходится на долг правительства Армении, который снизился на $9,5 млн.
В то же время в структуре внешнего госдолга республики около $477.3 млн. приходится на долг ЦБ Армении. Данный показатель снизился за месяц на $6,2 млн.
Внутренний долг Армении в конце июня составил $706,5 млн., увеличившись на $21,7 млн. При этом около $671,7 млн. приходится на гособлигации, приобретённые резидентами. Гособлигации в иностранной валюте составили $ 26,5 млн., кредиты и займы – $6 млн. и внутренние гарантии – $2,3 млн., передает АРКА.
По положению на конец 2013 года внешний государственный долг Армении составил 1 трлн 581,6 млрд драмов ($3 млрд 899,1 млн), или 37,1% ВВП. В 2012 г абсолютный показатель был чуть ниже – 1 трлн 509 млрд драмов ($3 млрд 739,1 млн), относительный – чуть выше – 37,7% ВВП.
Основную часть госдолга – $3 млрд 390,8 млн, составил долг правительства Армении, 508,3 млн – кредитные обязательства Центробанка.
Обслуживание госдолга Армении в 2013 г составило 861,3 млн, из них 665,9 млн – по долгу правительства и 195,3 млн – Центробанка.