Օգոստոսի 4-ին Իսրայելը միակողմանի 7-ժամյա հրադադար հայտարարեց Գազայի տարածքի մեծ մասում: Հրադադարը չի տարածվում Ռաֆահ շրջանին Գազայի հատվածին, որտեղ շարունակվում են ռազմական գործողությունները: Այդ մասին հայտնել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Հրադադարի 7 ժամը նախատեսված էր հումանիտար օգնություն հասցնելու և անկլավի բնակչությանը իրենց տները վերադառնալու հնարավորություն տալու համար, որոնք վերջիններս լքել էին արդեն 28 օր տևող ռազմական գործողությունների ժամանակ: «Մենք կշարունակենք ոչնչացնել ՀԱՄԱՍ թունելները և կպատասխանենք Իսրայելի քաղաքացիներին կամ զինվորներին վնաս հասցնելու ցանկացած փորձի»,-հայտարարել է բանակի մամուլի ծառայությունը:
«Անկոտրում ժայռ» գործողության հուլիսի 8-ին մեկնարկից ի վեր պաղեստինցի ծայրահեղականները 3253 հրթիռ են արձակել Իսրայելի ուղղությամբ: Միայն կիրակի օրվա ընթացքում հրեական պետության տարածքի ուղղությամբ 11 արկ է արձակվել:
Կիրակի օրն Իսրայելը սկսեց վերադասավորել ցամաքային ուժերը Գազայի հատվածում գործողության նոր փուլի մեկնարկի կապակցությամբ: Ըստ ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ի, այդ մասին հայտնել է Իսրայելի ՊԲ պաշտոնական ներկայացուցիչ Փիթեր Լերները: «Քանի որ գործողությունն անցնում է նոր փուլ, բանակը վերադասավորվում է շարունակելու համար պայքարը ՀԱՄԱՍ-ի դեմ ու պաշտպանությունը ստորգետնյա թունելներից»,-ասել է Լերները: Ըստ ԶԼՄ-ների, ցամաքային ստորաբաժանումները տեղակայված են սահմանի երկու կողմերում: Ըստ Իսրայելի հեռուստատեսության, 86 հազար պահուստայիններ, որոնք զորակոչվել էին գործողության իրականացման համար, դեռ տուն դառնալու թույլտվություն չեն ստացել:
Վերջերս ՄԱԿ-ի դպրոցի գնդակոծության կապակցությամբ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը բնութագրեց հարձակումը որպես «միջազգային հումանիտար իրավունքի ևս մեկ կոպիտ խախտում»՝ հավելելով, որ Իսրայելին կանոնավոր կերպով իրազեկել են դպրոցի տեղակայման ճշգրիտ վայրի մասին:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն ցնցված էր նման «խայտառակ գնդակոծությունից»:
Վարչապետ Նեթանյահուն իր հերթին հայտարարել է, որ Իսրայելը «շատ է ափսոսում ցանկացած հարձակման համար, որի արդյունքում տուժում են խաղաղ բնակիչները», սակայն, նաև մեղադրել է ՀԱՄԱՍ-ին ՄԱԿ օբյեկտներն «ահաբեկչության թեժ կետերի» վերածելու մեջ: « ՀԱՄԱՍ-ը շահագրգռված է, որ Գազայի բնակիչները տառապեն, քանի որ կարծում է, որ աշխարհը դրա համար Իսրայելին է մեղադրում»,-ասել է Նեթանյահուն, հայտնում է BBC-ին:
Գազայում գործողության 28 օրվա ընթացքում իսրայելյան բանակը 64 զոհ է տվել: Եվս 3 խաղաղ քաղաքացի է զոհվել Իսրայելի տարածքում հրթիռակոծությունների արդյունքում: Իսրայելը 4,7 հազար թիրախ է խոցել Գազայի տարածքում: Ըստ Պաղեստինի առողջապահության նախարարության, հատուկ գործողությունների արդյունքում Պաղեստինում զոհվել է 1,8 հազար պաղեստինցի և ևս 9 հազարը վիրավորվել է: Եվս 400 հազար պաղեստինցի, Գազայի յուրաքանչյուր չորրոդ բնակիչը, ստիպված է եղել լքել տունը շարունակվող գործողության հետևանքով: Նրանց մեծ մասը գտնվում է Գազայում ՄԱԿ դպրոցի տարածքում:

4 Август 2014 - 22:09 AMT
Гуманитарное перемирие в секторе Газа: Израилю очень жаль за нападения, от которых страдает мирное население
4 августа Израиль объявил одностороннее семичасовое гуманитарное перемирие на большей части территории сектора Газа. Перемирие не распространяется на район города Рафах в секторе Газа, где продолжаются военные действия. Об этом сообщила пресс-служба Армии обороны Израиля, передает ИТАР-ТАСС.
Семь часов передышки предназначены для доставки гуманитарной помощи населению анклава и возвращению палестинцев в покинутые из-за длящихся 28-й день военных действий дома. Израиль будет отвечать огнем на нарушение перемирия со стороны палестинцев, отмечают военные. «Мы продолжим уничтожение тоннелей ХАМАС и ответим на любую попытку нанести ущерб гражданам и солдатам Израиля», – подчеркнула армейская пресс-служба.
С начала операции «Нерушимая скала» 8 июля палестинские радикалы выпустили 3253 ракеты по Израилю. Только за воскресенье по территории еврейского государства из палестинского анклава было выпущено 11 снарядов.
В воскресенье Израиль начал осуществлять передислокацию наземных сил в секторе Газа в связи с переходом к новой фазе операции. Согласно ИТАР-ТАСС, об этом сообщил официальный представитель Армии обороны Израиля Питер Лернер. «В связи с тем, что операция переходит в новую фазу, армия осуществляет передислокацию для продолжения борьбы против ХАМАС и защиты от подземных тоннелей» – указал Лернер. По данным СМИ, наземные подразделения были отведены из заселенных районов сектора и дислоцированы с обеих сторон границы. По данным израильского ТВ, 86 тыс. резервистов, призванных для осуществления операции в секторе, пока не получили разрешения возвращаться домой.
В связи с недавним обстрелом школы ООН, генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун охарактеризовал нападение как «еще одно грубое нарушение международного гуманитарного права», добавив, что Израиль регулярно информировали о точном расположении школы.
Пресс-секретарь Государственного департамента США Джейн Псаки заявила, что США были потрясены «позорным обстрелом».
Премьер-министр Биньямин Нетаньяху в свою очередь заявил, что Израилю «очень жаль за любое нападение, в результате которого страдают мирные жители», но также обвинил ХАМАС в превращении объектов ООН в «террористические горячие точки». «ХАМАС заинтересован в страданиях жителей сектора Газа, так как думает, что мир будет винить в этом Израиль»,- сказал Нетаньяху в своем заявлении в понедельник, сообщает BBC.
За 28 дней операции в Газе израильская армия потеряла убитыми 64 человека. Еще трое мирных граждан погибли на территории Израиля в результате ракетных обстрелов. ВВС, ВМС и наземные силы Израиля поразили на территории сектора Газа более 4,7 тыс. целей.
По данным палестинского минздрава, за время спецмероприятий в палестинском анклаве погибли более 1,8 тыс. палестинцев и еще около 9 тыс. получили ранения. Еще 400 тыс. палестинцев – это каждый четвертый житель сектора – вынужденно покинули свои дома в связи с продолжающейся военной операцией Израиля. Существенная часть из них находится на территории школ ООН в секторе Газа.