5 Օգոստոս 2014 - 09:51 AMT
Ադրբեջանական ԶՈւ շարքերում «շատ ժամանակին» մեկ օրում միանգամից երկու նմանատիպ արտակարգ դեպք է պատահել, որոնց հետևանքով երկու զինծառայող է զոհվել: Ինչպես հայտնում է ԱՊԱ ադրբեջանական գործակալությունը, դեպքերից մեկը գրանցվել է Բեյլագանի շրջանում տեղակայված Ադրբեջանի ՊՆ «N» զորամասում: Զորամասի զինվոր, 1992 թ. ծնված Ջավիդ Ջալիլ օղլու Մամեդովը մահացել է իրեն ամրակցված զենքից անզգույշ կատարված կրակոցի հետևանքով:
Երկրորդ արտակարգ պատահարը տեղի է ունեցել Ադրբեջանի ՊՆ մեկ այլ զորամասում: 19-ամյա զինվոր Սամեդով Մուրադ Մահիր օղլուն նույնպես վախճանվել է իրեն ամրակցված զենքից անզգույշ կատարված կրակոցի հետևանքով:
Այս հաղորդագրությունները հետաքրքրություն են ներկայացնում վերջին անհաջող դիվերսիաների զոհերի իրական թիվը թաքցնելու ադրբեջանական իշխանությունների ջանքերի ֆոնի վրա:
Օգոստոսի 4-ին ԼՂՀ ՊԲ-ն հայտնեց, որ ընդհանուր առմամբ ադրբեջանական բանակը հուլիսի 28-ից օգոստոսի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում տվել է առնվազն 25 զոհ և 30-ից ավելի վիրավորներ:
Հուլիսի 28-ից օգոստոսի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում դիվերսիայի 5-ից ավելի փորձ է ձեռնարկել, որոնցից յուրաքանչյուրում ստանալով հակահարված` բազմաթիվ կորուստներով հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը:
Ըստ ԼՂՀ ՊՆ տվյալների, հուլիսի 28-ին Մարտակերտի ուղղությամբ Ադրբեջանի հատուկ նշանակության ջոկատայինները տվել են 2 զոհ և վիրավորներ, նույն օրը` Մարտունու ուղղությամբ, դիվերսիայի անհաջող փորձն ավարտվել է հակառակորդի 1 զոհով ու վիրավորներով, հուլիսի 31-ին` Գյուլիստանի ուղղությամբ գործող հայկական ուժերը շարքից հանել են 2 ադրբեջանցու, օգոստոսի լույս 2-ի գիշերը կանխարգելիչ գործողության արդյունքում հակառակորդը տվել է 9 զոհ և 7 վիրավոր: Ինքնուրույն փախուստի են դիմել 10-ից 3-ը։
Օգոստոսի լույս 2-ի գիշերն արդեն Մարտակերտի ուղղությամբ դիվերսիայի փորձ կատարող մոտ 50 հոգանոց հատուկ նշանակության ստորաբաժանումը հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը` տալով 6 զոհ և 7 վիրավոր․ նույն օրը` Մարտունու ուղղությամբ կլանխարգելիչ գործողության արդյունքում ՊԲ անձնակազմը շարքից հանել է 3 ադրբեջանցի զինծառայող, 4-ին` վիրավորել։
Օգոստոսի 2-ին Ասկերանի ուղղությամբ ձեռնարկած դիվերսիոն գործողության արդյունքում Ադրբեջանը տվել է 1 զոհ և վիրավորներ ու հետ շպրտվել:
Նույն ժամանակահատվածում Արցախի պաշտպանության բանակի կորուստների թիվը կազմել է 5 զոհ ու 7 վիրավոր: Մինչդեռ ադրբեջանական կողմը հաստատել է դեռևս 13 զինծառայողի մահվան փաստը, ևս 12 դիակի մասին նրանք դեռ չեն հայտնել: Այսուհետ զոհվածները, ըստ արդեն ավանդույթ դարձած ադրբեջանական սովորության, կսկսեն «ջրի երես ելնել», սակայն կվերագրվեն տարբեր դժբախտ պատահարների:
Օգոստոսի 5-ի առավոտյան հակառակորդը շարունակել է խախտել հրադադարը նաև հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու տարբեր հատվածներում։ Կիրառվել են հրաձգային, այդ թվում` խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ, տեղեկացնում են Հայաստանի ՊՆ-ից:
Օպերատիվ տվյալների համաձայն` օգոստոսի 4-5-ն ընկած ժամանակահատվածում հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտում հրադադարը խախտվել է 45 անգամ: Տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 600 կրակոց:
Հայկական կողմից պատասխան կրակ է բացվել 29 անգամ, որից 12-ը` ղարաբաղյան հատվածում: Հայկական կողմից հակառակորդի ուղղությամբ արձակվել է 3616 կրակոց:
ԼՂՀ ՊԲ տեղեկությունների համաձայն օգոստոսի 4-ին, հակառակորդի դիպուկահար կրացից ԼՂՀ հյուսիսային սահմաններին տեղակայված դիրքերից մեկում զոհվել է 1971-ին ծնված կրտսեր սերժանտ Արամ Մկրտիչի Գրիգորյանը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Անհաջող հարձակման մասին լուրերից հետո Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել, թե ադրբեջանական զինված ուժերում կորուստների մասին տեղեկությունն «անհիմն է»։ Բայց մոտ 3 ժամ անց նույն գերատեսչությունը հայտարարել է զինծառայող Ահմեդով Գարյագդի Էլդար-օղլուի մահավան մասին։ Ըստ նախարարության, «միջադեպը տեղի է ունեցել Աղդամի շրջանի Չիրաղլի գյուղի մոտակայքում»։
Ավելի ուշ հակառակորդը հայտնել էր հայ-ադրբեջանական սահմանին Ղազախի շրջանում 1977-ին ծնված Ադրբեջանի ԶՈւ ենթասպա Ալմազով Իսա Զիյադ օղլուի մահվան մասին:

В азербайджанских ВС «очень вовремя» произошло сразу два за один день аналогичных ЧП, повлекших гибель двух военнослужащих. Так, как передает азербайджанское агентство АПА, одно из происшествий было зарегистрировано в расположенной в Бейлаганском районе воинской части «N» министерства обороны Азербайджана. Солдат воинской части Джавид Джалил оглу Мамедов (1992 г.р.) скончался в результате произведенного по неосторожности выстрела из табельного оружия.
Второе ЧП было зарегистрировано в другой воинской части азербайджанского министерства обороны. Солдат воинской части 19-летний Самедов Мурад Махир оглу скончался также в результате произведенного по неосторожности выстрела из табельного оружия.
Особый интерес эти сообщения вызывают на фоне сокрытия азербайджанскими властями своих погибших в результате неудавшихся диверсий военнослужащих.
Накануне, 4 августа, Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики сообщило, что в период с 28 июля по 2 августа на разных участках линии соприкосновения Азербайджан потерял, по меньшей мере, 25 человек, 30 ранены.
В частности, отмечают в ведомстве, с 28 июля по 3 августа сего года азербайджанская армия на различных участках линии соприкосновения осуществила более 5 попыток диверсионно-разведывательных действий, на каждую из которых был дан адекватный ответ – противник, понеся жертвы, был отброшен на исходные позиции. В результате оборонительных действий и превентивных мер, предпринятых передовыми подразделениями Армии обороны, противник понес следующие потери:
– 28 июля в направлении Мартакерта, вследствие попытки диверсии отряда специального назначения Азербайджана, с азербайджанской стороны 2 были убиты, были также ранены и противник был отброшен на исходные позиции.
– в тот же день, результатом неудачной попытки азербайджанской диверсии в направлении Мартуни стали раненные и 1 убитый с азербайджанской стороны.
– 31 июля в направлении Гюлистана армянские ВС вывели из строя 2 азербайджанцев
– В ночь на 2 августа в результате превентивных мероприятий АО НКР в направлении Аскерана противник потерял 9 человек, еще 7 ранены. Из 19 азербайджанцев убежали на своих ногах 3.
– В тот же период (в ночь на 2 августа) в направлении Мартакерта была отброшена на исходные позиции диверсионно-разведывательная группа противника из 60/ человека, потеряв 6 человек, 7 раненных
– в тот же день в результате превентивных мероприятий в направлении Мартуни были выведены из строя 3 азербайджанца, 4 ранены.
– 2 августа в ходе попытки диверсии в направлении Аскерана азербайджанская сторона потеряла 1 человека, были также раненные.
Между тем, азербайджанская сторона подтвердила гибель 13 военнослужащих, куда-то дев еще 12 трупов. Теперь погибшие, по укоренившейся азербайджанской традиции, начнут «всплывать», но будут приписаны различным несчастным случаям.
По сообщению пресс-службы Министерства обороны Армении, в ночь и утром 5 августа азербайджанцы нарушили перемирие на армяно-азербайджанской границе 45 раз, произведя более 600 выстрелов из различного рода стрелкового оружия, в том числе крупнокалиберного. Армянская сторона была вынуждена прибегнуть к ответным действиям в 11 случаях, произведя около 211 выстрелов. С армянской стороны пострадавших нет.
Позже секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян сообщил на своей странице в социальной сети Facebook, что в госпитале скончался раненный во время азербайджанской диверсии армянский военнослужащий. «К сожалению, в госпитале скончался раненый в результате диверсии 2 августа солдат-срочник Саргис Мовсисян, родившийся в 1994 году», – написал Ованнисян.