5 Օգոստոս 2014 - 11:56 AMT
Վրաստանի գլխավոր դատախազությունն օգոստոսի 5-ին հայտարարել է նոր քրեական գործով երկրի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիին և նախկին վարչապետ Վանո Մերաբիշվիլիին պատասխանատվության կանչելու մասին:
«Միխայիլ Սահակաշվիլին և Վանո Մերաբիշվիլին պատասխանատվության են ենթարկվել 333 հոդվածի 3 մասով (ծառայողական լիազորությունների գերազանցում)»,-ասվում է դատախազության հայտարարության մեջ: Խոսքը գնում է 2005 թվականին այն ժամանակ Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Վալերի Գելաշվիլիին ծեծի ենթարկելու կազմակերպման մասին, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
Հուլիսի 28-ին Սահակաշվիլիի դեմ արդեն իսկ քրեական գործ էր հարուցվել պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու մեղադրանքով:
Նախկին նախագահի հետ գործով անցնում է մի քանի պաշտոնյա, որոնք աշխատել են նրա նախագահության օրոք՝ ՆԳՆ նախկին ղեկավար Վանո Մերաբիշվիլին, նախկին դատախազ Զուրաբ Ադեիշվիլին, ՊՆ նախկին ղեկավար Դավիթ Կեզերաշվիլին, ինչպես նաև Թբիլիսիի նախկին քաղաքապետ Գիգի Ուգուլավան:
Ըստ դատախազության, մեղադրյալները գերազանցել են լիազորությունները 2007 թ. նոյեմբերի 7-ին Թբիլիսիի Ռուսթավելու պողոտայում ընդդիմության հանրահավաքը ցրելու ժամանակ: Նրանց կասկածում են նաև «Իմեդի» հեռուստաընկերության շենք ապօրինի ներխուժելու և «հանցավոր ճանապարհով գույքը յուրացնելու» մեջ, որը պատկանում էր հանգուցյալ Բադրի Պատարկացիշվիլիին: Դատախազությունում նշում են, որ նշված հանցագործությունների համար մեղադրյալներին սպառնում է 5-8 տարվա ազատազրկում:
Մասնավորապես, դատախազությունում հայտարարում են, որ նախկին իշխանությունների ապօրինի գործողությունների արդյունքում խախտվել է Պատարկացիշվիլի ընտանիքի սեփականության իրավունքը, այն է՝ իշխանությունների կողմից յուրացվել է Թբիլիսիի Մթածմինդա զբոսայգին, որը պատկանում էր գործարարի ընտանիքին, և Ռուսթավիի մետաղագործական գործարանը: Ավելին, ըստ մեղադրականի, Սահակաշվիլիի ղեկավարությամբ 2007 թ. նոյեմբերին մշակվեց ընդդիմության բողոքի ակցիայի մասնակիցների վրա հոգեբանական և ֆիզիկական ճնշում գործադրելու ծրագիրը, իսկ հետագայում հանրահավաքն ուժով ցրելու ու մասնակիցներին ձերբակալելու ծրագիրը, որի հետևանքով բազմաթիվ քաղաքացիներ ծանր մարմնական վնասվածքներ ստացան: Ասվում է նաև, որ Սահակաշվիլիի իշխանության օրոք միջամտություն է եղել անկախ ԶԼՄ-ների աշխատանքին:
Դատախազությունը հայտնել է նաև, որ մի շարք գործեր, որոնց առնչությամբ Սահակաշվիլին ավելի վաղ կանչվել է հարցաքննության որպես վկա, ավարտական փուլում են և առաջիկայում արդյունքների մասին հայտնի կդառնա հանրությանը:
Հուլիսի 28-ին Վրաստանի նախկին նախագահին կանչեցին հարցաքննության գլխավոր դատախազություն, սակայն նա չներկայացավ: Գերատեսչությունում հայտարարեցին, որ չներկայանալու դեպքում Սահակաշվիլիի դեմ «կկիրառվեն օրենքով սահմանված միջոցներ»:
Մի քանի ամիս առաջ Սահակաշվիլիին կրկին կանչել էին հարցաքննության որպես վկա 10 հարուցված գործերով, սակայն նա կրկին հրաժարվել էր ներկայանալ՝ հայտարարելով, որ չի վստահում Վրաստանի գործող իշխանություններին: 2013 թ. Սահակաշվիլին ժամանակավորապես բնակվում է ԱՄՆ-ում, որտեղ դասավանդում է: 2014-ի փետրվարին պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու մեղադրանքով 5 տարվա ազատազրկման դատապարտվեց Սահակաշվիլիի կողմնակից, նախկին վարչապետ Վանո Մերաբիշվիլին: Նրան մեղադրում են նաև ընտրողներին կաշառելու և բյուջետային միջոցների աննպատակային ծախսերի մեջ:
Նախկին վարչապետը պնդում է, որ գործը քաղաքական աստառ ունի, իսկ ինքը նոր իշխանությունների հետապնդման զոհ է: Նա չի ճանաչել մեղքը մեղադրանքի ոչ մի կետով:
Վրաստանի գործող վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, մեկնաբանելով դատավճիռը իր նախորդին, հայտարարել է, որ նախկին պաշտոնյաների դեմ հարուցված բոլոր գործերը հասցվելու են ավարտին: Նա հերքել է Մերաբիշվիլիի հայտարարությունը քաղաքական հետապնդման մասին:

5 Август 2014 - 11:18 AMT
Главная прокуратура Грузии во вторник, 5 августа, объявила о привлечении экс-президента Михаила Саакашвили и экс-премьера Вано Мерабишвили к ответственности по новому уголовному делу.
«Михаил Саакашвили и Вано Мерабишвили привлечены к ответственности по части 3 статьи 333 (превышение служебных полномочий)», – говорится в заявлении прокуратуры.
Речь идет об организации избиения в 2005 году на то время депутата парламента Грузии Валерия Гелашвили, сообщает «Новости-Грузия».
28 июля в отношении экс-президента Михаила Саакашвили уже было возбуждено дело по обвинению в превышении должностных полномочий.
Вместе с экс-президентом по делу проходит сразу несколько чиновников, работавших при Саакашвили: экс-глава МВД Вано Мерабившили, экс-прокурор Зураб Адеишвили, экс-глава минобороны Давид Кезерашвили, а также бывший мэр Тбилиси Гиги Укулава.
По информации прокуратуры, обвиняемые превысили свои должностные полномочия в ходе разгона мирного митинга оппозиции в Тбилиси на проспекте Руставели 7 ноября 2007 года. Также они подозреваются в незаконном вторжении в здание телекомпании «Имеди» и «присвоении преступным путем имущества», принадлежащего покойному бизнесмену Бадри Патаркацишвили. В прокуратуре отмечают, что за указанные преступления обвиняемым грозит лишение свободы на срок от пяти до восьми лет.
В частности, в прокуратуре заявляют, что в результате незаконных действий представителей прежних властей были нарушены права на собственность семьи бизнесмена Патаркацишвили, а именно присвоение властями парка отдыха «Мтацминд» в Тбилиси и принадлежавшего семье бизнесмена Руставского металлургического завода. Более того, согласно обвинению, под руководством Саакашвили в ноябре 2007 года был разработан план психологического и физического давления на участников акций протеста оппозиции, а впоследствии и силового разгона митинга и задержаний его участников, в результате чего множество граждан получили тяжелые телесные повреждения. Также утверждается, что во время правления Саакашвили произошло вмешательство в деятельность независимых СМИ (телекомпании «Имеди»).
В том числе прокуратура сообщила о том, что ряд дел, по которым Саакашвили ранее вызывался на допрос в качестве свидетеля, находятся в стадии завершения и в ближайшее время о результатах будет сообщено общественности.
28 июля бывшего президента Грузии вызывали на допрос в Генеральную прокуратуру страны, однако он не явился. При этом ранее в ведомстве заявляли, что в случае неявки Саакашвили против него «будут проведены действия предусмотренные законом».
На своей странице в фейсбуке Саакашвили в связи с очередным вызовом в прокуратуру написал, что 28 июля проведет для грузинских журналистов пресс-конференцию по видеосвязи, на которой ответит на все вопросы.
Несколько месяцев назад Саакашвили также был вызван в качестве свидетеля на допрос в прокуратуру по десяти возбужденным уголовным делам, однако от допроса экс-президент отказался, заявив, что не доверяет грузинским правоохранительным органам. С конца 2013 года Саакашвили временно проживает в США, где ведет преподавательскую деятельность.
В феврале 2014 года также по обвинению в превышении должностных полномочий был приговорен к пяти годам тюрьмы сторонник Саакавшили, экс-премьер Грузии Вано Мерабишвили. Кроме того, суд поставил в вину Мерабишвили подкуп избирателей и нецелесообразную трату бюджетных средств.
Сам экс-глава грузинского правительства настаивал на том, что дело против него имеет политическую подоплеку, а он сам является жертвой преследования со стороны новых властей Грузии. Он не признал своей вины ни по одному из пунктов обвинения.
Действующий премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, комментируя приговор, вынесенный его предшественнику, заявил, что все дела против высших чиновников из окружения Михаила Саакашвили будут доведены до конца. Также он опроверг заявление Мерабашвили о политической подоплеке преследования бывшего руководства страны.