Անցած շաբաթ ձերբակալված և հօգուտ Հայաստանի լրտեսելու համար մեղադրվող հայտնի ադրբեջանցի իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսի ամուսինն օգոստոսի 5-ին ևս ձերբակալվել է, հայտնում է France Press-ը՝ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությանը հղումով:
Արիֆ Յունուսը ձերբակալվել է Բաքվի դատարանի կարգադրությամբ և կնոջ հետ միասին մեղադրվում է «պետական դավաճանության և հարկերի վճարումից խուսափելու» մեջ, ասվում է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության եզրակացությունում:
Արիֆ Յունուսի փաստաբան Հալիդ Բագիրովը հայտնել է, որ իր պաշտպանյալը կալանքի տակ կլինի երեք ամիս: «Նա ձերբակալվել է, երբ տեսակցության էր գնում ավելի վաղ կալանավորված տիկնոջ՝ Լեյլա Յունուսի հետ»,- ասել է Բագիրովը:
Հուլիսի 30-ին ադրբեջանցի իրավապաշտպան, Խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտի տնօրեն Լեյլա Յունուսին, որը տարիներ շարունակ հանդես է գալիս Ադրբեջանի ու Հայաստանի հաշտեցման օգտին, պետական դավաճանության մեղադրանք ներկայացվեց 274 հոդվածով, ինչպես նաև հարկերի վճարումից խուսափելու՝ 2013 հոդված, ապօրինի ձեռնարկատիրության՝ 192 հոդված, փաստաթղթերի կեղծման՝ 320 հոդված, խոշոր չափերի խարդախության հոդվածով:
Լեյլա Յունուսին ձերբակալել են հուլիսի 30-ին իր տան մոտ: Այդ մասին հայտնել էր նրա ամուսինը՝ նշելով, որ երբ կինը դուրս էր եկել տնից և պատրաստվում էր խորհրդաժողովի գնալ, մեքենայի վրա հարձակվել էին ու տարել։
Ավելի վաղ իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպությունը քարոզարշավ ծավալեց ի պաշտպանություն Լեյլա Յունուսի ու նրա ամուսնու: Կազմակերպությունը կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ կասեցնել իրավապաշտպանի ու նրա ամունսու հետապնդումն ու հետաքննություն սկսել՝ պատասխանատվության կանչելով բոլոր նրանց, ով վատ է վարվել Յունուսի հետ:
Ըստ կազմակերպության տվյալների, ադրբեջանական Խաղաղության ու ժողովրդավարության ինստիտուտի տնօրեն Լեյլա Յունուսն ու նրա ամուսինը ձերբակալվեցին օդանավակայանում ապրիլի 28-ին: Նրանց հանեցին Դոհայով Փարիզ թռչող ինքնաթիռից, չնայած որ նրանք արդեն անցել էին սահմանային զննումը, երեք ժամ նվաստացուցիչ ստուգման ենթարկեցին, ստիպելով հանվել մինչև ներքնաշորերը: Հետո ձերբակալվածներին առանց բացատրությունների ու մեղադրանք ներկայացնելու տարել են բնակարան խուզարկության համար: Հաջորդ օրը խուզարկել են նաև նրանց գրասենյակը: Լեյլա Յունուսը հայտարարել է, որ ոստիկանները սպառնացել են բռնաբարել նրան, իսկ երբ նրա գործընկերներից մեկը հարցրել է՝ արդյոք նման պահվածքն ընդունելի է ոստիկանի համար, նա պատասխանել է. «Նա կին չէ: Նա ադրբեջանցի կին չէ: Նա հայուհի է»:
«Նրան բազմիցս են դատախազություն կանչել ու հարցաքննել անկախ լրագրող Ռաուֆ Միրկադրովի գործով, որի դեմ Հայաստանի օգտին լրտեսելու շինծու մեղադրանք է ներկայացվել»,- ասվում է հայտարարությունում:
Մինչ այդ, առցանց խորհրդաժողովի ժամանակ Լեյլա Յունուսը հայտարարեց, որ ձերբակալելով լրագրող Միրկադիրովին, «ադրբեջանական իշխանությունները ձգտում են վերջ տալ անկախ մարդկանց մասնակցությանը ժողովրդական դիվանագիտությանը»: Յունուսը նշել է նաև, որ թեև իր գլխավորած ինստիտուտի հանդեպ հետապնդումները նորություն չեն, սակայն այժմ դա սրվել է մի քանի պատճառներով: Առաջին հերթին, քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունները ցանկանում են վերահսկել բոլոր անկախ քաղաքացիական նախաձեռնությունները: Մասնավորապես, նրանց զայրացնում է www.publicdialogues.info համատեղ կայքը, որտեղ մարդիկ Հայաստանից ու Ադրբեջանից կարծիքներ են փոխանակում:
Անդրադառնալով ժողովրդական դիվանագիտության դերին՝ Յունուսը նշել է, որ թեև խաղաղ պայմանագիր կնքելը իշխանությունների լիազորությունն է, սակայն հասարակությունը պետք է իրազեկ լինի, թե ինչ է կատարվում: «Հակամարտություն ունեցող երկրի քաղաքացիների զոմբիավորումը վտանգավոր երևույթ է: Այդ ճանապարհը դեպի փակուղի է տանում: Ժողովրդական դիվանագիտությունը հնարավորություն է տալիս տեղեկատվություն փոխանակել երկու հանրությունների միջև»,-ասել է նա:
Մեկնաբանելով ռազմական գործողությունների հնարավոր վերսկսման հարցը՝ իրավապաշտպանն ասել էր, որ չի տեսնում նման հեռանկար: «Ռազմական հռետորաբանությունն արդեն վաղուց է հատուկ մեր ղեկավարներին: Բռնատիրական ռեժիմին արտաքին թշնամի է հարկավոր: Ես կարծում եմ, որ գոյություն ուեցող ստատուս քվոն ձեռնատու է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ղեկավարներին»,-պարզաբանել էր նա: Յունուսը խոսել էր նաև հակահայկական տրամադրությունների մասին Ադրբեջանում՝ նշելով, որ 1994 թ. հետո Ադրբեջանում ատելություն է սերմանվում հարևան ժողովրդի հանդեպ: «Նույնիսկ դասագրքերում բոլոր մեղքերի մեջ մեղադրվում է հայ ժողովուրդը: Օրինակ, պարզվում է, որ մահմեդականներին սունիների ու շիաների են բաժանել քրիստոնյաները, այդ թվում հայերը»,-ասել էր նա՝ հավելելով, որ անթույլատրելի է այդ ոգով դաստիարակել երիտասարդ սերունդը:

5 Август 2014 - 18:54 AMT
В Баку от неугодных правозащитников избавляются семьями: Арифа Юнуса, как и его жену Лейлу Юнус, обвинили в госизмене
Супруг известной азербайджанской правозащитницы Лейлы Юнус, арестованной на прошлой неделе и обвиненной в шпионаже в пользу Армении, в свою очередь был арестован 5 августа, сообщает France Press со ссылкой на Генпрокуратуру Азербайджана.
Ариф Юнус был арестован по распоряжению Бакинского суда и обвинен вместе с его женой в «государственной измене и уклонении от уплаты налогов», – подчеркивается в коммюнике Генпрокуратуры Азербайджана. Адвокат Арифа Юнуса Халид Багиров сообщил, что его подзащитный заключен под стражу на три месяца. «Он был арестован, когда шел на свидание арестованной ранее женой Лейлой Юнус», – сообщил Халид Багиров.
30 июля азербайджанской правозащитнице, директору Института мира и демократии Лейле Юнус, много лет выступающей за примирение между Азербайджаном и Арменией по статусу Нагорного Карабаха, предъявлены обвинения в госизмене (статья 274), уклонении от уплаты налогов (статья 213), незаконном предпринимательстве (статья 192), фальсификации документов (320), мошенничестве в крупном размере (178.3.2). Насиминский районный суд изберет для Лейлы Юнус меру пресечения. Ее супруг – Ариф Юнус остается в здании Следуправления прокуратуры.
Лейла Юнус была задержана 30 июля у своего дома. Об этом сообщил ее муж – Ариф Юнусов. «Лейла вышла из дома и собиралась идти в РАТИ на конференцию. На машину, в которой она ехала, прямо во дворе было совершено нападение. Машину остановили и в нее влезли трое в штатском. На звонки не отвечает ни Лейла ханум, ни водитель. Судя по всему, это были сотрудники Генпрокуратуры», – написал Ариф Юнусов.
Ранее Международная правозащитная организация Amnesty International начала компанию в защиту Лейлы Юнус и ее мужа Арифа Юнуса. Организация призывает власти Азербайджана немедленно прекратить преследование правозащитницы и ее мужа, вернуть паспорта, начать беспристрастное расследование и привлечь к ответственности виновных в плохом обращении с ними.
Согласно данным организации, директор азербайджанского Института мира и демократии Лейла Юнус и ее муж были задержаны в аэропорту 28-го апреля, а на следующий день власти обыскали их дом и офис ИМД. Правозащитница заявила, что полицейские угрожали изнасиловать ее, а когда один из ее коллег спросил у представителя власти, приемлемо ли такое поведение для полицейского, тот ответил: «Она не женщина. Она не азербайджанская женщина. Она армянка». «Ее неоднократно вызывали в Генеральную прокуратуру и допрашивали в связи с делом независимого журналиста Рауфа Миркадырова, против которого выдвинуты сфабрикованные обвинения в шпионаже против Армении. Лейла Юнус сотрудничала с ним в рамках совместных проектов с армянскими НПО», – сказано в заявлении.
До того, в ходе онлайн пресс-конференции Лейла Юнус заявила, что арестовав журналиста Рауфа Миркадырова по обвинению в шпионаже и начав атаку на него, «азербайджанские власти стремятся положить конец участию независимых людей в народной дипломатии». Юнус также заметила, что хотя преследование возглавляемого ей ИМД не новое явление, однако сейчас оно обострилось по нескольким причинам. Во-первых, власти Азербайджана хотят взять под свой контроль любую независимую гражданскую инициативу. В частности, их сильно раздражает совместный сайт www.publicdialogues.info, где люди из Армении и Азербайджана обмениваются мнениями.
Говоря о роли народной дипломатии, Юнус отметила, что хотя заключение мирных договоров – прерогатива властей, однако общество должно иметь представление о том, что происходит. «Зомбирование граждан стран, находящихся в конфликте – опасное явление. Это путь в никуда. Народная дипломатия дает возможность для обмена информацией между двумя обществами», – отметила она. Комментируя вопрос о возможности возобновления военных действий в зоне карабахского конфликта, правозащитница сказала, что не видит такой перспективы. «Военная риторика уже давно присутствует у наших руководителей. Авторитарному режиму всегда нужен внешний враг. Я думаю, что статус-кво, который сейчас существует, вполне устраивает руководителей как Армении, так и Азербайджана», – пояснила она.
Юнус также высказалась об антиармянских настроениях в Азербайджане, подчеркнув, что после 1994 года в Азербайджане идет разжигание жуткой ненависти к соседнему народу. «Даже в школьных учебниках во всех ужасах обвиняется армянский народ. К примеру, оказывается, что мусульман разделили на суннитов и шиитов христиане, и в частности – армяне», – подчеркнула она, добавив, что недопустимо так воспитывать молодое поколение.
Лейла и Ариф Юнус были задержаны 28 апреля в бакинском аэропорту при вылете в Доху. Они намеревались лететь в Париж и далее в Брюссель по приглашению ЕС для участия в международном мероприятии. Л. Юнус была доставлена на допрос в Следственное управление по тяжким преступлениям Генеральной прокуратуры Азербайджана, где провела 9 часов. Задержанный вместе с ней ее супруг Ариф Юнус был госпитализирован в предынсультном состоянии. Также был проведен обыск на квартире Юнус и в офисе ИМД.
Ранее правоохранительные органы Азербайджана арестовали журналиста Рауфа Миркадырова, обвинив его в шпионаже в пользу Армении. Это «преступление» он якобы совершил в 2008-2009 годах, передав армянам какие-то документы в рамках мероприятий, проводимых Институтом Мира и демократии, который возглавляет Лейла Юнус. Можно полагать, что Лейлу и Арифа Юнус хотят обвинить в соучастии в этом «преступлении».