7 Օգոստոս 2014 - 07:27 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն արգելել է մեկ տարով գյուղատնտեսական ապրանքների, հումքի և սնդդամթերքի ներմուծումը Ռուսաստան ՌԴ դեմ պատժամիջոցներ սահմանած երկներից, հայտնում է Կրեմլի մամլուլի ծառայությունը:
«Հրամանագիրը մեկ տարով արգելում է կամ սահմանափակում է արտաքին տնտեսական գործողությունների իրականացումը, որը նախատեսում է գյուղատնտեսական ապրանքների առանձին տեսակների, հումքի ու սննդամթերքի ներմուծումը ՌԴ տարածք այն երկրներից, որոնք որոշում են կայացրել Ռուսաստանի դեմ տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառելու մասին՝ ՌԴ իրավաբանական ու ֆիզիկական անձանց դեմ, կամ միացել են այդ պատժամիջոցներին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Սպիտակ տունն, իր հերթին, զգուշացրել է, որ Պուտինի որոշումը կվնասի միայն Ռուսաստանի տնտեսությանը: ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի պաշտոնական ներկայացուցիչ Շոն Թերները հայտարարեց, որ արևմտյան երկրների կամ ընկերությունների դեմ պատասխան միջոցները կխորացնեն Ռուսաստանի մեկուսացումն ու մեծապես կվնասեն նրա տնտեսությանը: Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի Բանկը դեռ օգոստոսի 5-ին զգուշացրել էր, որ սնդդամթերքի ներմուծման սահմանափակումը կարող է նպաստել գնաճին Ռուսաստանում, ինչը կանդրադառնա բնակչության գնողունակության վրա, գրում է «Վեդոմոստի» թերթը:
Ըստ ԱՄՆ գյուղնախարարության, 2013-ին Ամերիկան Ռուսաստան է առաքել 1.3 մլրդ դոլարի գյուղմթերք, հայտնում է АР: Իսկ Reuters-ը հայտնում է, որ ընդամենը անցյալ տարի Ռուսաստանը ներկրել է 43 մլրդ դոլարի սննդամթերք, որ երկիրը մրգի ու բանջարեղենի խոշորագույն ներմուծողն է ԵՄ-ից, սակայն 23-րդ տեղում է ԱՄՆ-ից գնումների ծավալով: Ռուսաստան է արտահանվում ամերիկյան գյուղմթերքի ընդամենը 1 տոկոսը: Մանրածախ առևտրի շրջանառության մեջ, ըստ ՌԴ գյուղնախարարության, սնդդամթերքի ներկրումը կազմում է 25-30 տոկոս:
Ըստ ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ի, ԵՄ-ն պատրաստ է ԱՀԿ միջոցով պայքարել սննդամթերքի ներմուծման ռուսական արգելքի դեմ, հայտարարել է եվրոպացի դիվանագիտական աղբյուրը: «Քաղաքական դրդապատճառներով լայնածավալ առևտրային արգելքները ԱՀԿ նորմերի խախտում են, որոնք ՌԴ-ն պարտավորվել է պահպանել,-գտնում է դիվանագետը:-Այդ միջոցները վերլուծության կենթարկվեն, որից հետո համապատասխան հայցեր կներկայացվեն ԱՀԿ»:
Բացի այդ, ըստ աղբյուրի, Եվրահանձնաժողովը կսկսի վերլուծել ՌԴ արգելքը ԵՄ-ից սննդամթերքի ներկրման վերաբերյալ հենց որ կհրապարակվի արգելված ապրանքների ցանկը:
Անհրաժեշտության դեպքում «առաջիկայում կգումարվի ԵՄ Խորհրդի նիստը այն մակարդակով, որն անհրաժեշտ կլինի»: Ռուսական արգելքը «անդառնալի միջոց է», «որը կարող է միլիարդավոր եվրոյի վնաս հասցնել, ինչպես եվրոպացի, այնպես էլ ռուսաստանցի սպառողներին», հայտարարել է աղբյուրը:
«Այս արգելքը, որը թիրախային չէ, կարելի է դիտարկել որպես անպատասխան և ուղղված է ՌԴ ու Արևմուտքի երկրների դեմ: Ըստ նախնական գնահատականների, վնասը կարող է հասնել մի քանի միլիարդ եվրոյի»,-ասել է դիվանագետը: Նա գտնում է, որ ռուս սպառողը «կվճարի այդ որոշման համար սննդամթերքի գների բարձրացմամբ, քանի որ հարկ կլինի մարել տրանսպորտային ծախսերը՝ որակյալ ու էժան եվրոպական ներմուծումը փոխարինելու համար»:
Նա նաև կարծիք է հայտնել, որ, նման սահմանափակումների գնալով, «ռուսական ղեկավարությունը նպաստում է ՌԴ միջազգային մեկուսացման խորացմանը»:
ՌԴ ավիացիոն իշխանությունները նույնպես մի շարք միջոցներ են մշակում ԵՄ պատժամիջոցներին ի պատասխան: Մասնավորապես, կարող են կասեցվել որոշ եվրոպական չարթերային թռիչքներ, կարող է փակվել տարանցումը ուկրաինական ավիափոխադրումների համար:
Ի պատասխան ԵՄ-ն կարող է փակել երկինքը ռուսական ավիաընկերությունների համար, այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայում Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Ռիխարդ Քյունելը:
Ըստ նրա, Եվրամիությունը կարող է գործել «ակն ընդ ական» սկզբունքով:
Մինչդեռ, Բելգիայի օդաչուների ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Ֆրանսիս Ուիթեննհոֆեն, իր հերթին, հայտարարեց, որ եթե Ռուսաստանն արգելի անդրսիբիրյան թռիչքները, դա կստիպի եվրոպական ընկերություններին Ասիա թռչել Հյուսիսային բևեռի վրայով, որի հետևանքով թռիչքների տևողությունը կավելանա 3-4 ժամով, գրում է «Կոմերսանտը»:
Ավելի վաղ ԵՄ-ն Ռուսաստանի դեմ ճյուղային պատժամիջոցներ էր սահմանել: ԵՄ նոր պատժամիջոցներով ԵՄ-ն կսահմանափակի ռուսական ընկերությունների մուտքը կապիտալի իր շուկաներ: Նաև էմբարգո է սահմանվում զենքի ու զինամթերքի առաքումների ու առևտրի վրա, դա վերաբերում է նաև երկակի նշանակության ապրանքներին: Բացի այդ, ՌԴ-ն չի կարողանա օգտվել նոր եվրոպական տեխնոլոգիաներից, հատկապես նավթի ոլորտում: Ընդլայնվել է նաև այն անձանց ցանկը, ում մուտքը Եվրոպա արգելված է:
Օգոստոի 1-ին ուժի մեջ մտան Եվրամիության պատժամիջոցները ՌԴ Խնայբանկի, Գազպրոմբանկի, Վնեշէկոնոմբանկի, ՎՏԲ և Ռոսսելխոզբանկի դեմ:

Президент РФ Владимир Путин запретил в течение года ввозить в Россию сельскохозяйственную продукцию, сырье и продовольствие странам, которые ввели против РФ санкции, сообщает пресс-служба Кремля.
«В течение одного года со дня вступления в силу настоящего указа запрещается либо ограничивается осуществление внешнеэкономических операций, предусматривающих ввоз на территорию Российской Федерации отдельных видов сельскохозяйственной продукции, сырья и продовольствия, страной происхождения которых является государство, принявшее решение о введении экономических санкций в отношении российских юридических и (или) физических лиц или присоединившееся к такому решению», — говорится в сообщении.
Белый дом, в свою очередь, предупредил, что решение Путина запретить импорт сельхозпродукции из США повредит только экономике его страны. Официальный представитель Администрации президента США Шон Тернер заявил, что ответные меры против западных стран или компаний усугубит изоляцию России и нанесут еще больший вред ее экономике. Он напомнил, что Банк России еще 5 августа предупредил, что запрет на импорт продуктов питания может ускорить инфляцию в России, и это скажется на покупательской способности населения, пишет газета «Ведомости».
По данным Минсельхоза США, в 2013 г. Америка поставила России сельхозпродукции на $1,3 млрд, сообщает АР. Reuters сообщает, что всего в прошлом году Россия ввезла продуктов питания на $43 млрд (это данные ФТС России), что страна является крупнейшим покупателем фруктов и овощей в ЕС, но находится на 23-м месте по объемам закупок продукции в США. На Россию приходится менее 1% экспорта американской сельхозпродукции. По данным ФТС, импорт продовольствия в прошлом году составил 13,4% от всего объема импорта. Половина из $43 млрд, без учета напитков и алкоголя, приходится ЕС, США, Канаду, Австралию и Японию. В стоимостном обороте розничной торговли продовольствием на долю импорта, по данным Минэкономразвития, приходится порядка 25-30%.
По сообщению ИТАР-ТАСС, ЕС готов добиваться через Всемирную торговую организацию отмены российских запретов на импорт продовольствия, заявил европейский дипломатический источник. «Политически мотивированные масштабные торговые запреты являются прямым нарушением норм ВТО, которые РФ обязалась соблюдать. – cчитает дипломат. – Эти меры будут тщательно проанализированы, после чего должны быть поданы соответствующие иски в ВТО».
Кроме того, по словам источника, Еврокомиссия приступит к анализу запрета РФ на импорт продуктов из государств ЕС, как только будет опубликован их официальный список попавших под запрет товаров.
В случае необходимости «в ближайшие дни может быть созвано заседание Совета ЕС на том уровне, который будет необходим». Российский запрет на импорт продовольствия из ЕС – это «безответственная мера», которая «может привести к убыткам на миллиарды евро, причем как для европейских, так и для российских потребителей», заявил источник.
«Эту меру, которая бьет по площадям и не носит целевого характера, можно рассматривать как безответственную и направленную на дальнейшее нагнетание напряженности в отношениях между РФ и странами Запада. По самым приблизительным оценкам, ущерб может достичь нескольких млрд евро, причем как для европейских производителей, так и для российских потребителей», – указал он. Дипломат считает, что российский потребитель «заплатит за это решение повышением цен на продовольственные товары, поскольку ему придется оплачивать транспортные расходы за замещение дешевого и качественного европейского импорта из других регионов мира».
Он также высказал мнение, что, предпринимая такие ограничения, «российское руководство способствует углублению международной изоляции РФ».
Российские авиационные власти также разрабатывают ряд мер в ответ на санкции ЕС. Речь, в частности, может идти об остановке части европейских чартеров, изменении транссибирских маршрутов и закрытии воздушного пространства для транзита украинских авиаперевозчиков.
В случае введения Россией запрета на транссибирские полеты в ответ на санкции Евросоюза ЕС может закрыть небо для российских авиакомпаний. Об этом заявил официальный представитель Европейской комиссии в Германии Рихард Кюнель.
По его словам, Евросоюз может начать «закручивать гайки» и действовать по принципу «око за око».
Между тем, представитель Бельгийской ассоциации пилотов Франсис Уиттенхове, в свою очередь, заявил, что если Россия введет запрет на транссибирские полеты в ответ на санкции ЕС, это заставит европейские компании летать в Азию через Северный полюс, что приведет к увеличению продолжительности полета на три-четыре часа, передает «Коммерсантъ».
Ранее страны ЕС ввели секторальные санкции против России. Новыми санкциями ЕС ограничит доступ к своим рынкам капитала для «российских финансовых институтов, принадлежащих государству». Также вводится эмбарго на торговлю оружием и запрет на поставки продукции двойного назначения. Кроме того, Россия не сможет воспользоваться новыми европейскими технологиями, «в особенности в нефтяной отрасли». Одновременно будет расширен список лиц, которым будет запрещен въезд в Европу.
Также 1 августа вступили в силу санкции Евросоюза в отношении Сбербанка, Газпромбанка, Внешэкономбанка, ВТБ и Россельхозбанка. Гражданам и зарубежным компаниям запрещено покупать или продавать, а также оказывать финансовые услуги по размещению новых облигаций, акций или схожих финансовых инструментов со сроком погашения свыше 90 дней, выпущенных банками, включенными в список.