Օրինական կարգով աշխատանքի ընդունվելու համար աշխատանքային միգրանտները, սկզբից ըստ ցանկության, հետո պարտադրաբար, ստիպված կլինեն Ռուսաստանի պատմության թեստ հանձնել: Ինչպես հայտնել են Ռուսաստանի ժողովրդների բարեկամության համալսարանից, որը մշակել է քննական նյութերը ՌԴ կրթության ու գիտության նախարարության հետ համատեղ, պատրաստվել է թեստերի 5 տարբերակ՝ յուրաքանչյուրում 20 հարց: Հարցերի վերջնական ցանկը հաստատվել է կրթության ու գիտության նախարարության և Դաշնային միգրացիոն ծառայության կողմից: «Ընդհանուր առմամբ նախապատրաստվել է 100 հարց պատմությունից: Սեպտեմբերի սկզբին հարցերը կզետեղվեն Ռուսական թեստային կոնսորցիումի կայքում,-հայտնել են համալսարանում:-Միգրանտներին հասանելի կլինեն բոլոր հարցերը, նույնիսկ ճիշտ պատասխանների նշումով: Վերջնական քննական տարբերակներում հարցերի կարգը կտարբերվի կայքում հրապարակվածից»:
Ինչպես պարզաբանել են համալսարանում, սեպտեմբերի 1-ից միգրանտները կարող են հանձնել պատմության թեստն ըստ ցանկության: Սակայն 2015 թ. հունվարի 1-ից թեստը հանձնելու մասին հավաստագիրը պարտադիր կլինի աշխատանքի ժամանակավոր թույլտվության կամ օրինական կերպով աշխատանքի տեղավորվելու համար: «Գնահատման չափանիշները դեռ հաստատված չեն: Ցանկացողները նաև հնարավորություն կունենան կրկին անգամ հանձնելու թեստը»,հայտնում է «Իզվեստիան»:
Թեստի տարբերակներից մեկի համաձայն, յուրաքանչյուր հարցին պատասխանելու համար 3 տարբերակ կառաջարկվի, որից մեկը ճիշտ կլինի: 5 հարց նվիրված կլինի պատմական տարեթվերին՝ օրինակ, որ թվականին է եղել Կուլիկովյան պատերազմը, Մեծ Հայրենականի տարեթվերը, որ թվականին է ստեծվել ԱՊՀ-ն:
Մյուս 5 հարցերը կպարզեն, թե որքանով են միգրանտներին ծանոթ Ռուսաստանի պատմական դեմքերը: Օրինակ, քննվողին կառաջարկվի նշել, թե Իվան IV-ին ինչպես են անվանել՝ Խաղաղ, Ահեղ թե Ազատագրիչ: Հարց կա այն մասին, թե ով է քիմիական տարրերի աղյուսակի հեղինակը՝ Լոմոնոսովը, Պոպովը թե Մենդելեևը:
Միգրանտներին կհարցնեն թե ով է եղել Ռուսաստանի վերջին կայսրը և ում են նախագահ ընտրել 2008-ին, կխնդրեն անվանել գրականության Նոբելյան մրցանակակրին՝ Սոլժենիցին, Գագարին թե Այթմատով:
Միգրանտներին հարկ կլինի պատասխանել այն հարցին, թե ինչ փաստաթուղթ է ընդունվել Ռուսաստանում 1993 թ.՝ Ռուսաստանի պետական ինքնիշխանության հռչակագիրը, ՌԴ Սահմանադրությունը թե ՌԴ Կոմկուսի ծրագիրը: Առավելագույն միավորներ ստանալու համար միգրանտներն, օրինակ պետք է իմանան, թե որ տարածքում է ստեղծվել հին ռուսական պետությունը՝ Արևմտյան, Արևելյան Եվրոպայի թե Կենտրոնական Ասիայի տարածքում, որ ճակատամարտն է բեկումնային համարվում Մեծ Հայրենականում և այլն:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ժողովրդների բարեկամության համալսարանի պրոռեկտոր Անժելա Դոլժիկովան հայտարարել էր, որ աշխատանքային միգրանտներն արդեն սեպտեմբերի 1-ից կկարողանան ռուսաց լեզվի, Ռուսաստանի պատմության ու ռուսական օրենսդրության քննություն հանձնել:
Ըստ նրա, քննությունը սխալվելու իրավունք է նախատեսում: Ռուսաստանի պատմության թեստը բաղկացած կինի ընդամենը 20 առաջադրանքից, այսինքն, 8 ճիշտ պատասխանը բավարար կլինի այն հաջողությամբ հանձնելու համար: Նույն կանոնն է գործում նաև ՌԴ օրենսդրության թեստի դեպքում: Առավելագույն տևողությունը չի գերազանցում 2,5 ժամը:
«Չնայած նրան, որ Միգրացիայի դաշնային ծառայությունը հավաստագրերն ընդունելու է 2015-ի հունվարի 1-ից, քննությունները կարելի է շուտ հանձնել: Սա արվում է, որ տարեսկզբին փաստաթղթերի ընդունման հետ խնդիրներ չծագեն»,- ասել է Դոլժիկովան: Նա նշել է, որ քննությունը բաղկացած է լինելու երեք մոդուլից` ռուսաց լեզվի, պատմության ու օրենսդրության:
«Քննությունները կարելի է հանձնել 385 կենտրոններից մեկում, որոնք հիմնականում գործելու են բուհերի հենքի վրա: Անհրաժեշտության դեպքում դրանց թիվը կավելանա»,- հայտնել է ՌԴ կրթության ու գիտության փոխնախարար Վենիամին Կագանովը: Նա նշել է, որ քննությունը լինելու է վճարովի, սակայն ոչ շատ թանկ: «Միջոցներն ուղղվելու են բուն գործընթացի կազմակերպմանը ուսումնական հաստատություններում»,- մանրամասնել է Կագանովը: «Քննության արդյունքների մասին տեղեկատվությունը տեղադրվելու է հատուկ բազայում: Բուն հավաստագրերը ուժի մեջ կլինեն 5 տարի»,- ասել է փոխնախարարը:
Ըստ ՌԴ ԴՄԾ, Ռուսաստանում 2014-ի մայիսին կար ՀՀ 502 994 քաղաքացի: 2013-ին ՌԴ-ում գտնվում էր 677 հազար քաղաքացի: Հայերը հիմնականում բնակվում են Մոսկվայում, Վլադիկավկազում ու Կրասնոդարի մարզում:

8 Август 2014 - 05:22 AMT
От Куликовской битвы до Солженицына: Утверждены вопросы экзамена по истории России для трудовых мигрантов
Трудовые мигранты – вначале по желанию, а вскоре и в обязательном порядке – будут сдавать тест на знание российской истории, чтобы легально устроиться на работу. Как сообщили в Российском университете дружбы народов (РУДН), который разрабатывал материалы для экзамена совместно с Министерство образования и науки РФ, подготовлено пять вариантов тестов по 20 вопросов в каждом.
Окончательный список вопросов утвержден Минобрнауки и Федеральной миграционной службой (ФМС). «Всего подготовлено 100 вопросов по истории: пять вариантов по 20 вопросов. В начале сентября они будут вывешены на сайт Российского тестового консорциума, – сообщили газете в РУДН. – Мигранты получат доступ ко всем вопросам, причем даже с указанием правильных ответов. В итоговых экзаменационных вариантах порядок вопросов будет изменен по сравнению с тем, что опубликовано на сайте».
Как пояснили в университете, с 1 сентября мигранты смогут сдать тест по истории России по собственному желанию. Однако с 1 января 2015 года сертификат о прохождении теста станет обязательным условием для получения временной визы на работу или возможности легального трудоустройства. «Критерии оценки еще не установлены. Возможность сдать тест повторно также будет предоставлена всем желающим», – уточнили в РУДН, сообщают «Известия».
Согласно одному из вариантов теста, для ответа на каждый вопрос предлагается три варианта, из которых один — верный. Пять вопросов из теста посвящены ключевым историческим датам — например, в каком году была Куликовская битва, когда произошло освобождение Руси от Золотой Орды, даты Великой отечественной войны, а также в каком году было создано Содружество Независимых Государств (СНГ).
Другие пять вопросов помогут выявить, насколько приезжие знакомы с историческими личностями нашей страны. Так, экзаменуемым надо будет выбрать, какое имя получил царь Иван VI. В качестве вариантов предлагается «Тишайший», «Грозный» или «Освободитель»; определить, кто создал периодическую систему химических элементов — М.В. Ломоносов, А.С. Попов или Д.И. Менделеев.
У мигрантов узнают, кто был последним императором России и кого избрали президентом России в 2008 году, а также попросят назвать российского писателя второй половины XX века, получившего Нобелевскую премию по литературе: А.И. Солженицын, Ю.А. Гагарин или Ч.Т. Айтматов.
К тому же мигрантов попросят ответить, какой документ был принят в России в 1993 году — Декларация о государственном суверенитете России, Конституция РФ или Программа коммунистической партии РФ. Проверят экзаменующих и на знание официальных праздников, в частности, чем для нашей страны знаменательна дата 12 декабря — это День народного единства, День Конституции или День Победы.
Для того чтобы получить максимальное количество баллов, мигрантам придется вспомнить, на какой территории было создано древнерусское государство — Западной, Восточной Европы или центральной Азии, какую битву в истории Великой Отечественной войны считают переломным моментом и как называлась политика по созданию колхозов в 1930-е годы в советской деревне.
Ранее проректор Российского университета дружбы народов Анжела Должикова, которая входит в группу разработчиков экзаменационных вариантов сообщила, что трудовые мигранты смогут сдать экзамен по русскому языку, истории России и российскому законодательству уже с 1 сентября. «Несмотря на то, что Федеральная миграционная служба будет принимать сертификаты с 1 января 2015 года, экзамен можно будет сдать раньше. Это делается для того, чтобы не было проблем с приемом документов в начале года», – сказала Должикова.
По ее словам, экзамен будет состоять из трех модулей – теста по русскому языку, по истории и законодательству. При этом часть по истории будет состоять из 20 вопросов и выборов ответа и включать в себя 12 тем, в том числе «Персоналии», «Политики» и пр. «Модуль по законодательству наполовину будет состоять из вопросов, связанных с Трудовым кодексом. Часть заданий будет касаться семейного права», – уточнила проректор.
«Экзамены можно будет сдать в 385 центрах тестирования, которые будут работать главным образом на базе российских вузов. При необходимости их число будет увеличено», – сообщил заместитель главы Министерства образования и науки РФ Вениамин Каганов. Он отметил, что тестирование для мигрантов будет платным, однако стоить «заоблачных денег» не будет. «Средства будут идти на организацию самой процедуры в образовательных организациях», – уточнил Каганов. «Сведения о результатах экзамена будут заноситься в специальную базу, этой работой займется Рособрнадзор. Сами сертификаты будут действительны в течение пяти лет», – заключил замминистра.
По данным Федеральной миграционной службы РФ, в России по данным на конец мая 2014 года находились 502 994 гражданина Армении. В 2013 году в РФ находилось 677 тыс. граждан Армении. Больше всего граждан Армении проживают в Москве, Владикавказе и Краснодарском крае.