10 Օգոստոս 2014 - 10:00 AMT
Իրանում օգոստոսի 10-ի առավոտյան կործանվել է Sepahan Airlines ավիաընկերության ինքնաթիռը, որը Թեհրանից ուղևորվում էր արևելքում գտնվող Տաբաս քաղաք։ Այն ընկել է մայրաքաղաքից 5 կմ հեռավորությամբ օդ բարձրանալուց մի քանի րոպե անց, գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը՝ «Իրնա» գործակալությանը հղումով։
Ըստ տեղեկության, ինքնաթիռում 40 ուղևոր է եղել, որոնցից 7-ը՝ երեխա, ու անձնակազմի 8 անդամ։ Իրանում ՀՀ դեսպանության նախնական տեղեկություններով, վթարի հետևանքով ՀՀ քաղաքացիներ կամ հայեր չեն տուժել։
Նախ գործակալությունները տեղեկացրել են, թե ինքնաթիռում բոլոր գտնվողները զոհվել են։ Այնուհետև «Իրնա»-ն տեղեկացրել է, թե 9 մարդ փրկվել է․ զոհվել է 40 մարդ, այդ թվում՝ երեխաները։ Այնուամենայնիվ, ըստ ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ի, փրկվածները երեքն էին, որոնք հիվանդանոցի ճանապարհին մահացել են։
Նախնական տեղեկություններով, ավիավթարի պատճառ է դարձել ինքնաթիռի շարժիչի տեխնիկական անսարքությունը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։ Ինանթիռի օդաչուն ուկրաինացի էր։
Լայների կործանման վայրի մոտակայքում 3-ից՝ 7 մարդ վնասվածքներ է ստացել, տեղեկացնում է «Ֆարս»-ը։
Ըստ տեղական ԶԼՄ-ների, խոսքն Իրանում հավաքված ինքնաթիռի՝ Iran-140-ի մասին է, որի արտադրության լիցենզիան Իրանը 2001-ին գնել է Ուկրաինայից։ Դրանք հավաքում է իրանական HESA ընկերությունը։ Sepahan Airlines-ը նման 5 ինքնաթիռ ունի։

10 Август 2014 - 09:38 AMT
В Иране разбился пассажирский лайнер авиакомпании Sepahan Airlines, который вылетел из Тегерана в 09:20 по местному времени (08:50 мск) в город Табас, расположенный на востоке. Он упал в пяти километрах от западных окраин столицы буквально через несколько минут после вылета, передает ИТАР-ТАСС со ссылкой на агентство ИРНА.
Сообщается, что на борту самолета находились 48 человек: 40 пассажиров, среди них — семеро детей, и 8 членов экипажа. При падении самолета выжили девять человек, сообщает иранское агентство IRNA. Погибшими в авиакатастрофе числятся 40 человек, в том числе семеро детей. При этом ИТАР-ТАСС сообщает, что выжили трое, однако они умерли по дороге в больницу, пишет Lenta.ru.
По предварительным данным, причиной аварии стала техническая неисправность двигателя самолета, передает РИА Новости.
Пилотом разбившегося под Тегераном самолета был украинец.
По свидетельству очевидцев, пилот уже на последних метрах взлетной полосы потерял управление и корпусом задел покрытие ВПП, однако сумел-таки оторваться от земли и пролететь несколько минут.
В посольстве Армении в Иране сообщили, что по предварительным данным армян на борту самолета не было.
От трех до семи человек, находившихся в зоне падения самолета рядом с аэропортом Мехрабад в Тегеране, получили ранения, пишет «Фарс».
По данным местных СМИ, речь идет о самолете Ан-140 иранской сборки — Iran-140. Лицензию на производство этого самолета Иран купил у Украины в 2001 году. Самолеты собираются иранской компанией HESA из комплектующих, поставляемых украинским авиастроительным концерном «Антонов». В авиапарке Sepahan Airlines — пять таких самолетов.