Թուրքիայի գործող վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դարձավ երկրի պատմության մեջ նախագահի առաջին ուղիղ ընտրությունների հաղթողը՝ հավաքելով 51,7 տոկոս: Այդ մասին օգոստոսի 10-ի երեկոյան լրագրողներին է հայտնել Թուրքիայի ԿԸՀ ղեկավար Սադի Գյուվենը:
«Թեկնածու Թայիփ Էրդողանը քվեաթերթիկների 100 տոկոսի մշակման արդյունքների համաձայն ստացել է ընտրողների մեծամասնության աջակցությունը: Ելնելով դրանից՝ ԿԸՀ-ն որոշեց չեղյալ համարել երկրորդ փուլի նախապատրաստումը»,-ասել է Գյուվենը:
Լուրջ խախտումներ, ըստ Թուրքիայի ԿԸՀ-ի, քվեարկության ժամանակ չեն արձանագրվել: Ընտրությունների նախնական արդյունքները, հավելել է ԿԸՀ ղեկավարը, կհայտարարվեն օգոստոսի 11-ին: Ավելի վաղ Էրդողանի հաղթանակի մասին հայտարարեցին Արդարության և զարգացման կուսակցության պաշտոնական ներկայացուցիչները:
«Այսպիսի հաղթանակները պատահական չեն լինում: Այժմ նրան սատարում է ընտրողների 52 տոկոսը, սակայն վերջնական տվյալներն Էրդողանը կհայտարարի անձամբ Անկարայում»,-հայտարարել է լրագրողներին ԱԶԿ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հյուսեյն Չելիքը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Ինքը` Էրդողանը Ստամբուլից Անկարա ուղևորվելուց առաջ հայտարարեց, որ «ազգը որոշում է կայացրել և քվեարկելու իր կամքն արտահայտել»: Սակայն նա չի մեկնաբանել նախնական արդյունքները և չի շտապել ճանաչել իր հաղթանակը:
Էրդողանի գլխավոր մրցակից՝ ընդդիմությունից միասնական թեկնածու, «Իսլամական կոնֆերանսի կազմակեպության» նախկին ղեկավար Էքմելեդդին Իհսանօղլուն, ստացել է քվեների 38,9 տոկոսը: Երրորդ թեկնածուն՝ քրդամետ Ժողովրդների ժողովրդավարության կուսակցության համանախագահ Սելահադդին Դեմիրթաշը ստացավ քվեարկությանը մասնակցած Թուրքիայի բնակիչների 9 տոկոսը:
Իհսանօղլուն ճանաչել է իր պարտությունն ու շնորհավորել է Էրդողանին հաղթանակի կապակցությամբ: «Ես շնորհավորում եմ վարչապետին և հաջողություն եմ մաղթում»,-ասել է Իհսանօղլուն օգոստոսի 10-ի երեկոյան Ստամբուլում:
Էրդողանի թեկնածությունն առաջադրելուն գրեթե անմիջապես հաջորդեց ընդդիմադիր Taraf թերթի հրապարակումը՝ «Էրդողանի երկրորդ ժեստը Հայաստանի հանդեպ» հոդվածը, որտեղ ասվում էր, թե Էրդողանը մտադիր է հայ-թուրքական հաշտեցմանն ուղղված երկրորդ քայլը ձեռնարկել:
Հոդվածում ասվում է, որ Էրդողանի առաջին քայլ «ցավակցական ուղերձն էր»: «Հայկական սփյուռքը 2015-ի շեմին լայնածավալ գործողություններ է իրականացնում ներկայացնելու համար աշխարհին, թե ինչ է տեղի ունեցել հայ ժողովրդի հետ 1915 թվականին: Թուրքիայում իշխող Արդարության ու զարգացման կուսակցությունը միջոցներ է ձեռնարկում հայերին հակազդելու համար: Որպես առաջին քայլ վարչապետ Էրդողանը ցավակցություն հայտնեց 1915 թ. իրադարձությունների ժամանակ զոհված հայերի թոռներին: Ընդ որում, ցավակցական ուղերձը հրապարակվեց նաև հայերեն»,-գրել է թերթը:
Ըստ թերթի, երկրորդ քայլը կդառնա Հայաստանի հետ սահմանի բացումը: «Թուրքիայի կառավարությունը երկրորդ փուլում մտադիր է բացել 1993 թ. փակված սահմանը Հայաստանի հետ: Տեղեկություններ կան, որ Թուրքիայի վարչապետն արդեն իսկ կարգադրել է ավարտել նախապատրաստական աշխատանքները Ալիջան հսկիչ սահմանակետի բացման ուղղությամբ, որտեղ աշխատանքները սկսվել էին դեռ 2012 թվականին: Այս ընթացքում նորոգվել և ասֆալտապատվել է դեպի անցակետ տանող 7-կիլոմետրանոց ճանապարհը: Անցակետը հագեցվել է մաքսային ծառայության համար անհրաժեշտ սարքավորումներով: Չնայած, որ սահմանի բացման ժամկետը ճշտված չէ, այնուամենայնիվ, լուրեր են շրջանառվում, որ, հավանաբար, դա տեղի կունենա սեպտեմբերից հետո»,-ասվում է հոդվածում:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն պաշտոնապես հերքել է այս տեղեկատվությունը:
Թուրքիայում գլխավոր ընդդիմադիր ուժ համարվող «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցությունը (ԺՀԿ, CHP) օգոստոսի 6-ին հայտարարեց, որ պատրաստվում է դատի տալ երկրի վարչապետ և նախագահի թեկնածու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին իր հրապարակային արտահայտություններում հայերի հանդեպ ռասիզմի ու ատելության դրսևորման համար:
Ելույթ ունենալով NTV-ի «Խոսում են թեկնածուները» հեռուստահաղորդման ուղիղ եթերում՝ Էրդողանը, անդրադառնալով իր էթնիկ ծագման մասին շրջանառվող լուրերին, ասել էր. «Իմ մասին ինչեր ասես, որ չեն ասել, շատ են վիրավորել, վրացի են անվանել, դեռ ավելի վատ, կներեք՝ բայց նույնիսկ հայ են անվանել: Բայց ասեմ` ես հորիցս և մորիցս իմացել եմ, որ թուրք եմ: Աշխարհում ոչ մի քաղաքական գործիչ չէր հանդուրժի այսքան վիրավորանքներ իր հասցեին, բայց միշտ համբերատար եմ եղել: Թող յուրաքանչյուրն իրեն անվանի ինչպես ուզում է՝ թուրք, քուրդ, դրանում ոչ մի վատ բան չկա: Ես հպարտ եմ, որ թուրք եմ»,- ասել է Էրդողանը:
«Ժողովրդահանրապետական» կուսակցության պատգամավոր Հուրշիթ Գյունեշը, անդրադառնալով հեռուստաեթերից Էրդողանի հնչեցրած արտահայտություններին, ասել է. «Դա թշնամական պահվածք է: Փաստորեն, ըստ քրեական օրենսգրքի և սահմանադրության, վարչապետը ատելության արտահայտման հանցանք է գործել»: Գյունեշը հավաստիացրել է, որ այսօր գնալու է դատախազություն և Էրդողանին պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով հայց է ներկայացնելու:
Թուրքաբնակ հայերը, «Նոր զարթոնք» շարժման, Ժողովրդվարաների դեմոկրատական կուսակցության անդամները դեմ են արտահայտվել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայատյաց հայտարարությանն ու ogwstwsi 7-in բողոքի ակցիա և երթ կազմակերպել Ստամբուլում հրատարակվող «Ակոս» շաբաթաթերթի խմբագրության շենքի մոտ: Հայերը պաստառներ են պարզել, որոնց վրա գրված էր. «Հայերից ներողություն խնդիր՛ր, Էրդողա՛ն», «Ատելության գագաթնակետն Էրդողանն է»:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները հայտնել են, որ հավաքվել են հայերի ինքնությունը վիրավորող այլատյաց արտահայտությունների դեմ բողոքելու համար: Նրանց կարծիքով, Էրդողանի հայտարարությունները քաղաքական դրդապատճառներ ունեն՝ այդ կերպ նա ցանկանում է իր կողմ բերել ազգայնական ընտրազանգվածին:

10 Август 2014 - 20:05 AMT
Действующий премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган стал победителем первых в истории страны прямых выборов президента республики, набрав 51,7% голосов. Об этом вечером 10 августа сообщил журналистам глава центризбиркома Турции Сади Гювен.
«Кандидат Тайип Эрдоган по итогам обработки почти 100% бюллетеней заручился поддержкой абсолютного большинства избирателей. Исходя из этого, ЦИК постановил отменить подготовку ко второму туру голосования», – сказал Гювен.
Серьезных нарушений, сообщил глава ЦИК Турции, в ходе голосования на выборах президента зафиксировано не было.
Предварительные итоги выборов, добавил глава центризбиркома Турции, будут объявлены в понедельник, 11 августа.
Ранее о победе Эрдогана объявили официальные представители Партии справедливости и развития, от которой он был выдвинут кандидатом на пост президента.
«Такая победа не бывает случайной. Наш народ дал разрешение (Эрдогану) на президентство. Сейчас уровень его поддержки превышает 52%, но окончательные данные Эрдоган лично объявит позднее в Анкаре», – заявил журналистам официальный представитель Партии справедливости и развития Хюсейин Челик, сообщает ИТАР-ТАСС.
Сам Эрдоган перед вылетом из Стамбула в Анкару заявил, что «нация приняла решение и выразила свою волю на голосовании». Однако он не стал комментировать предварительные итоги выборов и спешить с признанием своей победы.
Главный конкурент Эрдогана – единый кандидат от оппозиции бывший глава «Организации Исламская конференция» Экмеледдин Ихсаноглу – получил 38,9% голосов. Третий кандидат – сопредседатель прокурдской Партии демократии народов Селяхаттин Демирташ – заручился поддержкой 9% жителей Турции, принявших участие в голосовании.
Ихсаноглу признал свое поражение и поздравил Эрдогана с победой. «Я поздравляю премьер-министра и желаю ему успеха», – сказал Ихсаноглу в коротком заявлении, сделанном им вечером 10 августа в Стамбуле.
Практически сразу после выдвижения кандидатуры Эрдогана турецкая оппозиционная газета «Taraf» опубликовала статью «Второй жест Эрдогана по отношению к Армении», в которой отмечалось, что Эрдоган готовится предпринять второй шаг в направлении нормализации армяно-турецких отношений.
В статье отмечается, что первым шагом Эрдогана в отношении армян было «послание с соболезнованием». «Армянская Диаспора в преддверии 2015 года (100-й годовщины Геноцида армян) осуществляет широкомасштабные действия для того, чтобы представить миру, что произошло с армянским народом в 1915 году. Правящая в Турции Партия справедливости и развития (ПСР) предприняла меры по противодействию инициированной армянской стороной кампании. В качестве первого шага премьер-министр Турции Р.Т.Эрдоган выразил соболезнования внукам армян, погибших в событиях 1915 года. При этом текст послания с соболезнованием был опубликован и на армянском языке», – писала газета.
Вторым шагом, пишет газета, станет открытие границы с Арменией. «Правительство Турции во втором этапе планирует открыть закрытую в 1993 году в результате карабахского конфликта армяно-турецкую границу. Имеются сведения о том, что премьер-министр Турции уже отдал распоряжение завершить подготовительные работы по открытию погранично-пропускного пункта Алиджан, которые начались еще в 2012 году. За этот период была отремонтирована и асфальтирована ведущая к погранично-пропускному пункту Алиджан дорога, протяженностью 7 км. Пропускной пункт был оснащен необходимым для таможенной службы оборудованием(X Rayler). Несмотря на то, что пока не уточнены сроки открытия границы, тем не менее, за кулисами муссируются слухи о том, что, по всей видимости, она откроется после сентября», – говорилось в статье.
В МИД Турции опубликованную в газете информацию официально опровергли.
Депутат от Народно-республиканской партии Хуршит Гюнеш, говоря о заявлении Эрдогана, сказал: «Это поведение врага. Фактически, согласно уголовному кодексу и конституции, премьер-министр совершил преступление – проявил ненависть». Гюнеш сообщил, что намерен подать в прокуратуру заявление с требованием привлечь Эрдогана к ответственности.
7 августа в Стамбуле прошла акция протеста в связи с оскорблением армян премьер-министром Турции, кандидатом в президенты Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Проживающие в Турции многочисленные армяне, движение «Нор Зартонк», члены Демократической партии народов выступили против заявления Эрдогана и провели шествие и акцию протеста перед зданием редакции армянской газеты «Акос» в Стамбуле.
Участники акции держали в руках плакаты с призывами к Эрдогану попросить прощения у армян: «Эрдоган, попроси у армян прощения!», «Эрдоган – воплощение ненависти!».
По словам участников акции, они собрались с тем, чтоб высказать свой протест против расистских высказываний, оскорбляющих армянскую идентичность. По их мнению, заявления Эрдогана имеют политический подтекст: таким образом он пытался привлечь голоса националистов на предстоящих президентских выборах.