11 Օգոստոս 2014 - 13:11 AMT
Ռուսաստանի ու Հայաստանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 9-ին երկկողմ հանդիպմանը քննարկել են Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության հարցը: Նախագահ Սարգսյանի խոսքով, խոսել են հայ-ռուսական օրակարգի բոլոր խնդիրների մասին, հարցերի, որոնք մտահոգում են հանրությանը՝ ատոմակայանի շահագործման երկարաձգման համար անհրաժեշտ վարկային միջոցների տրամադրման ժամկետից ու կառուցվածքից (որը բավականաչափ մեծ՝ 15% դրամաշնորհային էլեմենտ է ենթադրում), վերջացրած՝ ԵՏՄ պայմանագրին միանալու ժամկետների և պայմանների մասին, ավարտած՝ ռազմատեխնիկական գործակցության խնդիրներով:
Մայիսի 29-ին Մինսկում ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ հանդիպման արդյունքում արդյունքով վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրել էր, որ պայմանավորվել են ատոմակայանի վերանորոգման աշխատանքների համար 300 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք վարկ վերցնել:
Ինչպես օգոստոսի 8-ին տեղեկացրել էր Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, վերականգնման և ժամկետների երկարացման աշխատանքները նախատեսում են սկսել 2017-ին, այնուհետև 2017-ի գարնանն ատոմակայանը 6 ամիս կկանգնեցվի կապիտալ վերանորոգման, որի ընթացքում հիմնավոր կվերանորոգվի՝ շահագործման աշխատանքները մինչև 2026-ը երկարացնելու նպատակով:
«Պետք է իմ բավարարվածությունը հայտնեմ այդ հանդիպման բովանդակությունից: Արդյունքները ժամանակը ցույց կտա: Բայց բովանդակությունը մեզ համար շատ էական էր, շատ կարևոր: Կարծում եմ՝ մոտ ժամանակներս արդեն կտեսնենք նաև արդյունքները»:
Անդրադառնալով համաձայնագրի ստորագրմանը, նախագահը նշել է, որ չի կարծում, թե այն այս տարի չի ստորագրվի:
«Կարծում եմ՝ կստորագրենք: Եվ հանկարծ, մեկ էլ տեսար, այդ ժամանակը շատ չձգվեց՝ մինչև աշուն»,- եզրափակել է նախագահը:
Հանդիպմանը երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են տարբեր ոլորտներում ռուս-հայկական գործակցության ակտուալ հարցեր, ինչպես նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղիները, անդրադարձել նաև երկու երկրների միջև տնտեսական, քաղաքական ու հումանիտար փոխգործակցությանը։
Վլադիմիր Պուտինն իր հերթին նշել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները բնութագրելու կարիք չկա, քանի որ դրանք բացառապես բարեկամական, ռազմավարական բնույթի են, ինչի մասին են վկայում են նաև Մաքսային միությանն ու ԵՏՄ-ին միանալու Հայաստանի որոշմանը։
2013-ի հոկտեմբերի 24-ին Մինսկում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին հաստատվել էր Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական գոտուն Հայաստանի միանալու որոշման նախագիծը:
2014-ի մայիսի 29-ին Աստանայում անցած Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի հաջորդ նիստում Ռուսաստանի, Ղազախստանի ու Բելառուսի նախագահները ստորագրել էին ԵՏՄ ձևավորման մասին համաձայնագիրը: Այն կգործի 2015-ի հունվարի 1-ից:
Ռուսաստանի կառավարությունն օգոստոսի 7-ին հավանություն է տվել Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) Հայաստանի միանալու մասին պայմանագրին: Պայմանագիրը կներկայացվի ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին: Հավանության է արժանացել նաև ԵՏՄ ստեղծման մասին պայմանագիրը, որը ՌԴ նախագահը պետք է ներկայացնի Պետդումայի վավերացմանը:
Միությանը միանալու մասին պայմանագիրը հիմնարար փաստաթուղթ է, որը սահմանում է ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին ՌԴ, Բելառուսի և Ղազախստանի պայմանավորվածությունները:
Հուլիսի 5-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել էր, որ Երևանն ամբողջապես կատարել է իր բոլոր պարտավորությունները ԵՏՄ-ին անդամակցելու համար: Ավելի վաղ Ղազախստանի ԱԳ նախարար Երլան Իդրիսովը հայտնել էր, որ միությանը Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը կարող է ստորագրվել ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին:

В ходе двусторонней встречи 9 августа в Сочи президенты Армении и России Серж Саргсян и Владимир Путин обратились ко всем проблемам повестки армяно-российских отношений, которые могут вызывать обеспокоенность общественности. Как заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью телекомпании ArmNews, в числе обсужденных проблем – вопрос сроков и формы предоставления кредита, необходимого для продления срока эксплуатации Армянской АЭС, поскольку предполагается довольно высокая грантовая составляющая – 15%.
7 августа министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян сообщил, что Армения и Россия подпишут договор, по которому российская сторона предоставит Еревану кредит в 300 миллионов долларов для осуществления работ по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС. «Речь идет о долгосрочном кредитовании с низкой процентной ставкой», – сказал он, добавив, что переговоры с российской стороной близятся к концу.
Как отметил Саргсян, на встрече с Путиным обсуждались также сроки и условия присоединения Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), документ по которому, как сказал президент РА, может быть подписан уже осенью текущего года.
Правительство России 7 августа одобрило договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС). Договор будет представлен президенту России Владимиру Путину.
О том, что договор о членстве Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) будет подписан в ближайшее время, было заявлено 11 июля в Сочи по итогам встречи премьер-министра Армении Овика Абрамяна и его российского коллеги Дмитрия Медведева. Как сообщает пресс-служба правительства, во время беседы Абрамян и Медведев выразили удовлетворение в связи с увеличением объема двустороннего товарооборота между странами и выразили уверенность в том, что он продолжит расти со вступлением Армении в Евразийский экономический союз.
По словам Сержа Саргсяна, на встрече с российским коллегой обсуждались также вопросы военно-технического сотрудничества двух стран. Президент Армении назвал удовлетворительными итоги переговоров и встречи, «содержание которых были очень существенны и чрезвычайно важны» для армянской стороны. По его словам, результаты станут заметны уже в ближайшем будущем.
30 июня Владимир Путин подписал закон о ратификации договора о развитии военно-технического сотрудничества с Арменией. В соответствии со статьей 5 Федерального закона «О военно-техническом сотрудничестве Российской Федерации с иностранными государствами» основными методами осуществления государственного регулирования и реализации государственной монополии в области военно-технического сотрудничества являются лицензирование ввоза и вывоза продукции военного назначения и недопущение участия в военно-техническом сотрудничестве российских организаций, не получивших права на осуществление внешнеторговой деятельности в отношении продукции военного назначения.
Договор содержит иные правила, чем предусмотренные законодательством Российской Федерации. В связи с этим и в соответствии с подпунктом «а» пункта 1 статьи 15 Федерального закона от 15 июля 1995 года № 101-ФЗ «О международных договорах Российской Федерации» Договор подлежит ратификации.