11 Օգոստոս 2014 - 15:11 AMT
Ընդհանուր կարծիք կա, որ Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցները կարող են բացասական հետևանքներ ունենալ նաև Հայաստանի տնտեսության համար: Այս տեսակետի կողմնակիցները ելնում են հանգամանքից, որ եթե ՌԴ տնտեսությունը քիչ աճ ունենա կամ չաճի, իսկ մեր տնտեսությունը սերտորեն շաղկապված է Ռուսաստանի հետ, ապա Հայաստանի համար բացասական հետևանքներ կարող են լինել: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը չի հերքել այդ վարկածը՝ հավելելով, սակայն, որ թեև՝ շատ հավանական, բայց դա ընդամենը վարկած է:
«Այդպիսի թեմաները մշտապես սուր քննարկումների, բանավեճերի առարկա են դառնում: Միգուցեև դա ճիշտ է: Բայց մյուս կողմից էլ դա որպես պարզ ճշմարտություն չի կարելի ընդունել, և իրավունք չունենք դա ընկալելու, որ հենց այդպես է լինելու՝ անպայման բացասական հետևանքներ են լինելու»,- նշել է նախագահը:
Օգոստոսի 7-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մեկ տարով արգելել է գյուղատնտեսական ապրանքների, հումքի և սնդդամթերքի ներմուծումը երկիր Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանած երկներից: Իր հերթին Սպիտակ տունը զգուշացրել է, որ Պուտինի որոշումը կվնասի միայն Ռուսաստանի տնտեսությանը, արևմտյան երկրների կամ ընկերությունների դեմ պատասխան միջոցներն էլ կխորացնեն Ռուսաստանի մեկուսացումն ու մեծապես կվնասեն նրա տնտեսությանը:
Անդրադառնալով կանխարգելիչ միջոցառումներին, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարության ծրագրով նմանները նախատեսված են՝ Կառավարության ծրագրով այնպիսի թվեր են նախանշված, որ վատ հետևանքները նախագահը գրեթե բացառում է:
«Պետք է վարենք ճիշտ մակրոտնտեսական քաղաքականություն՝ և կարճաժամկետ, և երկարաժամկետ առումով, խրախուսենք, որպեսզի տնտեսական աճ արձանագրենք»,- նշել է նախագահը:
Ըստ երկրի ղեկավարի, որևէ մեկն այսօր գնաճի, մեծ գնաճի և այլնի մասին չի խոսում:
«Հիմա էլ ասում են՝ աճի տոկոսը փոքր է, ցածր է: Հասկանում եմ, որ ցածր է: Կցանկանայի լիներ ոչ թե 3 տոկոս, այլ 30 տոկոս: Բայց բոլոր ցանկությունները չեն, որ իրականանում են: Կարծում եմ՝ կարևորն աճ ունենալն է, ինչպես նաև այն, որ կարողանանք օգտվել նաև նոր ի հայտ եկած հնարավորություններից»: Նախագահի խոսքով, Ռուսաստանի դեմ կիրառված պատժամիջոցների մասին խոսելիս մոռանում են նշել, որ ՌԴ-ն էլ պատժամիջոցներ է կիրառել այլ երկրների դեմ, ինչը նշանակում է՝ ռուսաստանյան շուկայում շատ մեծ հնարավորություններ են բացվել գյուղատնտեսական մթերքներ հայ արտադրողների համար:
«Խրախուսելու ենք մարդկանց, որպեսզի ավելի շատ մթերք արտադրեն, ստեղծելու ենք բոլոր հնարավորությունները, որ այդ մթերքը Ռուսաստանում իրացվի: Բայց միայն մեր ձեռնարկած միջոցներն ու ցանկությունը բավարար չեն: Պետք է հասկանանք, որ բարեկեցության աղբյուրն աշխատանքն է: Այլ ճանապարհ չկա: Իհարկե, ամեն ինչը շատ կարևոր է. բաց հասարակությունը կարևոր է, գիտությունը կարևոր է, առողջապահությունը կարևոր է, մրցակցությունը կարևոր է, ամենը կարևոր են, բայց ամենակարևորն աշխատանքն է: Եթե բոլորս գիտակցենք, որ մեր բարեկեցության աղբյուրը աշխատանքն է, շատ խնդիրներ լուծած կլինենք»:
Հուլիսի 29-ին ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն ընդլայնել են տնտեսական ոլորտում Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցները։ Դրանք ընդգրկում են ֆինանսական հատվածը, ռազմական արդյունաբերությունն ու էներգառեսուրսները։ Պատժամիջոցների ցանկում են այնպիսի խոշոր ռուսական ընկերություններ, ինչպիսիք են «Գազպրոմբանկը», Զարբացման ու արտաքին տնտեսական գործունեության բանկը, «Նովատեկն» ու «Ռոսնեֆտը», ՎՏԲ-ն, Մոսկվայի ու Ռոսսելխոզբանկը։ Այդ ընկերությունների համար սահմանափակվել է կապիտալի ու ֆինանսների շուկան։ Նշված ընկերություններից ՎՏԲ-ն ու «Գազպրոմբանկը» ներկայացված են Հայաստանի ֆինանսական շուկայում։ Բացի այդ, պլանավորվում է, որ «Ռոսնեֆտը» մոտ 400 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ պետք է անի հայկական քիմհսկա «Նաիրիտի» վերագործարկման համար։

Президент РА Серж Саргсян считает, что Армения должна попытаться воспользоваться экономическими возможностями, появившимися вследствие сложных переговоров между Россией и Западом. «Бытует общее мнение, что санкции в отношении РФ могут иметь негативные последствия и для экономики Армении. Сторонники такого подхода исходят из того, что если экономика России зафиксирует невысокий рост или вовсе не будет развиваться, то негативные последствия для Армении неизбежны, поскольку экономика республики тесно связана с экономикой РФ. Я не могу опровергнуть эту версию. Но это только версия. Хотя вполне вероятная, но все же версия. Такие темы всегда становятся предметом бурных обсуждений и дискуссий. Возможно, это и правильно. Но с другой стороны, не следует принимать это за чистую монету, и мы не имеем права думать, что все произойдет именно так и будут негативные последствия», – подчеркнул глава государства в интервью телекомпании ArmNews.
Обратившись к превентивным мерам, президент напомнил, что они уже были предприняты. «В программе правительства Армении такие мероприятия предусмотрены. Если помните, при утверждении программы правительства в парламенте премьер обстоятельно коснулся этой темы. Мы обозначили такие цифры, что негативные последствия для нас я почти исключаю. Мы должны вести грамотную макроэкономическую политику и в краткосрочной перспективе, и в долгосрочной, поощрять экономику, чтобы зафиксировать экономический рост», – сказал С. Сарнсян.
Президент выразил удовлетворение по поводу того, что некоторые макроэкономические показатели, к примеру высокая инфляция, не вызывают серьезной обеспокоенности. Что касается экономической активности, то, по словам Сержа Саргсяна, главное – наличие роста.
«Говорят, что рост не является ощутимым в процентном соотношении. Я понимаю, что он низкий. Хотелось бы, чтобы это был не 3-процентный, а 30-процентный рост. Но не все желания осуществляются. Я думаю, что главное – это наличие роста и то, чтобы мы могли воспользоваться создаваемыми возможностями. С одной стороны мы заявляем, что против России введены санкции и это может нанести ущерб экономике РФ, но не следует забывать, что и Россия применила санкции в отношении других стран. Это означает, что на российском рынке открылись очень большие возможности для наших производителей сельскохозяйственных продуктов. Пожалуйста, давайте будет компенсировать».
Серж Саргсян подчеркнул, что в этой связи государство будет содействовать инициативам. «Мы будем поощрять людей, чтобы они производили больше продуктов. Мы создадим все возможности, чтобы эта продукция была реализована в России. Однако лишь мер, предпринятых с нашей стороны, и нашего желания недостаточно. Мы должны понять, что источник благосостояния – это труд. Иного пути нет. Конечно, все крайне важно: важно открытое общество, наука, здравоохранение, конкуренция, но самое главное – труд. Если все мы будем осознавать, что источник благосостояния – труд, мы решим многие проблемы», – отметил президент.
6 августа президент РФ Владимир Путин запретил в течение года ввозить в Россию сельскохозяйственную продукцию, сырье и продовольствие странам, которые ввели против РФ санкции.
«В течение одного года со дня вступления в силу настоящего указа запрещается либо ограничивается осуществление внешнеэкономических операций, предусматривающих ввоз на территорию Российской Федерации отдельных видов сельскохозяйственной продукции, сырья и продовольствия, страной происхождения которых является государство, принявшее решение о введении экономических санкций в отношении российских юридических и (или) физических лиц или присоединившееся к такому решению», — говориkjcm в сообщении Кремля.
7 августа в ответ на санкции, которые Запад ввел против России из-за событий на Украине, Москва объявила о полном запрете на поставки говядины, свинины, овощей и фруктов, мяса птицы, рыбы, сыров, молока и молочных продуктов из cтран Евросоюза, Австралии, Канады, Норвегии и США.