12 Օգոստոս 2014 - 12:35 AMT
Օգոստոսի 12-ին հումանիտար օգնությամբ բեռնված բեռնատարների ավտոշարասյունը Նարո Ֆոմինսկից ուղևորվել է դեպի Ռուսաստանի հարավ-արևմտյան սահմանը, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
«Ավտոշարասյունն Արևելյան Ուկրաինայի բնակիչներին 2 հազար տոննա հումանիտար օգնություն կհասցնի, որը հավաքել են Մոսկվայի ու Մոսկովյան շրջանի բնակիչները»,-հայտնել են Մոսկովյան շրջանի վարչակազմում: Հումանիտար օգնությունը տեղափոխում են 280 «ԿամԱԶ»-ներ: Բեռների թվում կա սննդամթերք, այդ թվում 400 տ ձավարեղեն, 100 տ շաքար, 62 տ մանկական սնունդ, 54 տ բժշկական գույք և դեղորայք, 12 հազար քնապարկ, 69 տարբեր հզորության էլեկտրակայան:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ հումանիտար օգնությունն Ուկրաինայի բնակիչներին կուղարկվի Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հովանու ներքո: Սակայն, ինչպես հայտնել է BBC-ին, Կարմիր խաչը, որը պետք է համակարգի հումանիտար գործողությունը, հայտարարում է, որ իրեն հայտնի չէ բեռնատարների պարունակությունը և վերջնական հանգրվանը:
Ըստ Ժնևում Կարմիր խաչի ներկայացուցչի, այժմ խոսքը «ուղեկցության մասին է ՌԴ-ից»: Կազմակերպությունը լրացուցիչ տեղեկություններ է խնդրել՝ նշելով, որ քանի դեռ որոշ բաներ պարզաբանման կարիք ունեն, Կարմիր խաչը չի կարող մասնակցել հումանիտար օգնության տեղափոխմանը:
Ռուսաստանի ԱԻՆ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Դրոբիշևսկին, ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, հայտարարել է, որ հումանիտար բեռի վերջնական հանգրվանը կորոշվի Կարմիր խաչի ներկայացուցիչների ու ուկրաինական կողմի հետ համատեղ:
Սակայն, աղբյուրն Ուկրաինայի կառավարությունում հայտնել է «Ռոյթերս» գործակալությանը, որ ՌԴ և Ուկրաինայի միջև երթուղու մասին համաձայնություն չկա:
Միջազգային հանրությունը կասկածամտությամբ է վերաբերվում այս նորությանը, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը: ԱՄՆ նախագահ Օբաման հայտարարել է, որ ցանկացած միջամտություն «հումանիտար օգնության» պատրվակով կարող է իրականացվել միայն Ուկրաինայի կառավարության հետ համաձայնեցմամբ ու Կիևի թույլտվությամբ:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենն իր հերթին ասել է, որ միանգամայն հավանական է համարում Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինայի արևելք:
Ինչպես ասել է Ռասմուսենը «Ռոյթերս» գործակալությանը, դաշինքում չեն տեսնում, որ Մոսկվան հետ է քաշել զորքերն Ուկրաինայի հետ սահմանից: Ավելի վաղ դաշինքը բազմիցս է հայտարարել Ուկրաինային սահմանակից ՌԴ շրջաններում ռուսական զորքերի մեծ կուտակումների մասին:
Իր հերթին, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսը գտնում է, որ ռուսական հումանիտար շարասյունը կարող է Մոսկվայի կողմից Ուկրաինայում իր մշտական ներկայությունը հաստատելու փորձ լինել:
«Մենք պետք է շատ զգույշ լինենք, քանի որ դա կարող է քողարկում լինել ռուսների համար՝ Լուգանսկի ու Դոնեցկի մերձակայքում տեղակայվելու ու մեզ կատարված փաստի առջև կանգնեցնելու համար»,-ասել է Ֆաբիուսը, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
Ավելի վաղ Ուկրաինան և Արևմուտքի երկրների կառավարությունները դեմ էին հանդես եկել Ռուսաստանի մասնակցությանը նման գործողությանը՝ կասկածելով, որ դա կարող է քողարկում լինել՝ անջատողականներին ռազմական օգնություն ցուցաբերելու համար:
Հազարավոր մարդիկ Դոնեցկում և Լուգանսկում, որտեղ չեն դադարում հրետակոծությունները, զրկված են ջրից ու բուժօգնությունից, էլեկտրականությունից, հայտնում են Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները:
Այստեղ արդեն մոտ 1 500 մարդ է զոհվել: Հարյուր հազարավոր խաղաղ բնակիչներ ստիպված են եղել լքել իրենց տները, շատերը փախել են Ռուսաստան:

12 Август 2014 - 11:23 AMT
12 августа автоколонна с грузом гуманитарной помощи отправилась из Наро-Фоминска к юго-западной границе России, передает Интерфакс.
«Автоколонна доставит жителям Восточной Украины около 2 тыс. тонн гуманитарных грузов, собранных москвичами и жителями Московской области», – сообщили в администрации Московской области.
Гуманитарную помощь, которую направляет Москва и Московская область, доставят 280 КамАЗов. Среди отправленных грузов – продовольствие, в том числе 400 т круп, 100 т сахара, 62 т детского питания, 54 т медицинского имущества и лекарств, 12 тыс. спальных мешков, 69 электростанций различной мощности.
Ранее пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявлял, что гуманитарная помощь жителям Украины будет направлена под эгидой Международного Комитета Красного Креста (МККК). Однако, как сообщает BBC, Красный Крест, который должен координировать гуманитарную операцию, заявляет, что ему неизвестно о содержимом грузовиков и конечном пункте назначения.
По словам представителя Красного Креста в Женеве, сейчас речь идет о «конвое из Российской Федерации». Организация запросила дополнительную информацию, пояснив, что пока не прояснятся некоторые детали, Красный Крест не может участвовать в доставке гуманитарной помощи.
Представитель МЧС России Александр Дробышевский, как передает РИА Новости, во вторник заявил о том, что пункт назначения для передачи гуманитарной помощи жителям юго-востока Украины будет определяться совместно с представителями Красного Креста и украинской стороной.
Однако источник в правительстве Украины сказал агентству Рейтер, что между Россией и Украиной не было соглашения о маршруте, по которому гуманитарный груз сможет пересечь границу.
Международное сообщество к этой новости отнеслось с опаской, передает Русская служба BBC. Президент США Барак Обама заявил, что любое вмешательство под предлогом оказания «гуманитарной» помощи жителям регионов, где идут бои, может быть осуществлено только после формального согласования с правительством Украины и соответствующего разрешения Киева.
Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен сказал со своей стороны, что считает вполне возможным прямое вторжение России на восток Украины.
Как сообщил генсек НАТО в интервью агентству Рейтер, в альянсе не замечают признаков того, чтобы Москва отводила войска от границы с Украиной. Ранее альянс неоднократно сообщал о значительной концентрации российских войск в приграничных с Украиной районах.
В свою очередь, министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус считает, что российский конвой с гуманитарным грузом может быть попыткой Москвы установить постоянное присутствие на Украине.
«Мы должны быть чрезвычайно осторожны, поскольку это может быть прикрытием для русских расположиться рядом с Луганском и Донецком и поставить нас перед свершившимся фактом», – сказал Фабиус, передает Рейтер.
Ранее Украина и правительства стран Запада выступали против участия России в подобной операции, подозревая, что она может стать прикрытием для оказания прямой военной помощи сепаратистам.
Тысячи людей в Донецке и Луганске, где не прекращаются артобстрелы, остались без доступа к воде и медицинской помощи, а также без электричества, сообщают представители Красного Креста.
С момента начала столкновений между подразделениями украинской армии и пророссийскими сепаратистами в середине апреля погибло по крайней мере полторы тысячи человек.