13 Օգոստոս 2014 - 08:35 AMT
Հումանիտար օգնություն Ուկրաինային. Կիևը պատրաստ է ընդունել ՌԴ օգնությունը, իսկ Վրաստանը՝ միանալ առաքելությանը
Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հետ հեռախոսազրույցում պատրաստակամություն է հայտնել միանալու Լուգանսկին տրամադրվող միջազգային հումանիտար օգնության առաքելությանը: Այս մասին հայտնել է Գրուզիա Online-ը նախագահի մամուլի ծառայության վրա հղումով:
Մարգվելաշվիլին նշել է, որ Վրաստանը հասկանում է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի ողջ բարդությունը, քանի որ անցյալում ևս դարձել է ՌԴ ագրեսիայի օբյեկտ:
Վրաստանի նախագահը նաև մտահոգություն է հայտնել Դոնբասում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ և խնդրել է վրաց ժողովրդի անունից ցավակցել Ուկրաինայում մարդկային զոհերի կապակցությամբ: Նա նաև նշել է, որ Վրաստանն ամբողջապես սատարում է Ուկրաինային տարածքային ամբողջականության ու ինքնիշխանության համար պայքարում: Պյոտր Պորոշենկոն իր հերթին ուկրաինացի ժողովրդի անունից շնորհակալություն է հայտնել Գեորգի Մարգվելաշվիլիին աջակցության համար:
Մինչդեռ, ըստ ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ի, հումանիտար բեռներով Ռուսաստանի ավտոշարասյունը, որին ուղեկցում է ԱԻՆ-ը, ժամանել է Վորոնեժ, որտեղից կշարունակի ճանապարհը դեպի Ուկրաինա:
Շարասյունը բաղկացած է 280 բեռնատարներից: Նրանք տանում են դեղորայք, սննդամթերք, դիզելային գեներատորներ ծանր վիճակում հայտնված մարդկանց համար: Օգնությունը հավաքել են Մոսկվայի և Մոսկովյան շրջանի բնակիչները: Օգոստոսի 12-ին ՌԴ ԱԳՆ-ն նոտա ստացավ Ուկրաինայի ԱԳ նախարարությունից՝ օգնությունն ընդունելու պատրաստակամությամբ:
Ինչպես հայտարարեց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, Մոսկվան հաշվի է առել ուկրաինական կողմի բոլոր նկատառումները, ներառյալ երթուղին, որն առաջարկել է Կիևը, չնայած, որ դա ենթադրում է, որ հարկ կլինի մեծ շրջադարձ անել:
Նախարարը նաև հայտնել է, որ Ուկրաինան հրաժարվել է վերաբեռնել ամբողջ բեռը իր տրանսպորատյին միջոցների վրա սահմանին զննելուց հետո: Բանակցությունների ընթացքում կար նման առաջարկ:
Բացի այդ, Ուկրաինայի իշխանությունները երաշխավորել են ռուսական հումանիտար առաքելության անվտանգությունն իրենց կողմից վերահսկվող տարածքում:
Ավելի վաղ Ուկրաինան և Արևմուտքի երկրների կառավարությունները դեմ էին Ռուսաստանի մասնակցությանը նման գործողությանը՝ կասկածելով, որ դա կարող է քողարկում լինել անջատողականներին անմիջական ռազմական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով: Մասնավորապես, ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարեց, որ ցանկացած միջամտություն «հումանիտար» օգնության պատրվակով, կարող է իրականացվել միայն Ուկրաինայի կառավարության հետ համաձայնեցնելուց հետո և Կիևի թույլտվությամբ:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենն իր հերթին ասել է, որ միանգամայն հավանական է համարում Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինայի արևելք: Ինչպես ասել է Ռասմուսենը «Ռոյթերս» գործակալությանը, դաշինքում չեն տեսնում, որ Մոսկվան հետ է քաշել զորքերն Ուկրաինայի հետ սահմանից: Ավելի վաղ դաշինքը բազմիցս է հայտարարել Ուկրաինային սահմանակից ՌԴ շրջաններում ռուսական զորքերի մեծ կուտակումների մասին:
Իր հերթին, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսը գտնում է, որ ռուսական հումանիտար շարասյունը կարող է Մոսկվայի կողմից Ուկրաինայում իր մշտական ներկայությունը հաստատելու փորձ լինել:

13 Август 2014 - 08:05 AMT
Гуманитарная помощь Украине: Официальный Киев готов принять помощь от России, Аваков – категорически против (Обновлено)
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили в телефонном разговоре с Петром Порошенко выразил готовность присоединиться к миссии международной гуманитарной помощи Луганску. Со ссылкой на пресс-службу главы государства передает Грузия Online.
Маргвелашвили отметил, что Грузия понимает всю сложность ситуации, в которой оказалась Украина, так как в прошлом также становилась объектом агрессии России.
В ходе диалога президент Грузии также выразил обеспокоенность ситуацией на Донбассе и просил принять от имени грузинского народа слова соболезнования по поводу человеческих жертв в Украине. Он, в том числе заявил, что Грузия полностью поддерживает Украину в борьбе за территориальную целостность и суверенитет.
Петр Порошенко, в свою очередь, от имени украинского народа поблагодарил Георгия Маргвелашвили за поддержку.
Тем временем, по сообщению ИТАР-ТАСС, направленная Россией автоколонна с гуманитарной помощью для жителей юго-востока Украины, которую сопровождает МЧС, прибыла в Воронеж, после чего продолжит путь на украинскую территорию
Всего в составе автоколонны насчитывается порядка 280 грузовиков. Они везут медикаменты, продукты питания, детские вещи, дизель-генераторы для людей, оказавшихся в тяжелой жизненной ситуации на востоке Украины. Груз был собран жителями Москвы и Подмосковья.
12 августа МИД РФ получил ноту от внешнеполитического ведомства Украины с выражением готовности принять гуманитарную помощь от РФ.
Как заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, Москва при этом учла все без исключения пожелания украинской стороны по всем аспектам операции, включая маршрут, который предложили киевские власти, несмотря на то, что для этого придется сделать очень большой крюк.
Министр также сообщил, что Украина отказалась от идеи перегрузить весь груз с российского гуманитарного конвоя после его осмотра на границе на свой транспорт. Такая инициатива возникла на стадии переговоров.
Кроме того, по его словам, украинские власти гарантировали безопасность при прохождении российского гуманитарного конвоя по контролируемой ими территории.
Позже глава МВД Украины Арсен Аваков заявил, что не Украина не примет гуманитарную помощь от России. На своей странице в Facebook он написал: «Никакой путинский «гуманитарный конвой» не будет пропущен через территорию Харьковской области. Провокация циничного агрессора на нашей территории не допустима…»
Также, как заявила генеральный секретарь Общества Красного Креста на Украине Алла Хабарова, в организации пока нет никакой информации о составе гуманитарного груза из России.
«Нет данных ни о наименовании, ни о перечне, ни о количестве или массе этого груза. Также украинскому Красному Кресту пока не известно, каким образом и через какой пункт пропуска на границе этот груз собираются доставить в Украину», — отметила Хабарову, передает УНН.
Ранее замглавы администрации президента Украины Валерий Чалый сообщал, что приемом и распределением гуманитарной помощи для Луганска будет заниматься Международный комитет Красного Креста. В то же время премьер-министр Украины Арсений Яценюк заявил, что Киев примет гуманитарную помощь только от Международного комитета Красного Креста. Премьер также отметил, что правительство сформирует для востока собственный гуманитарный конвой.
Ранее Украина и правительства стран Запада выступали против участия России в подобной операции, подозревая, что она может стать прикрытием для оказания прямой военной помощи сепаратистам. В частности, президент США Барак Обама заявил, что любое вмешательство под предлогом оказания «гуманитарной» помощи жителям регионов, где идут бои, может быть осуществлено только после формального согласования с правительством Украины и соответствующего разрешения Киева.
Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен сказал со своей стороны, что считает вполне возможным прямое вторжение России на восток Украины. А также министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус отметил, что российский конвой с гуманитарным грузом может быть попыткой Москвы установить постоянное присутствие на Украине.