Ռուսաստանի կառավարությունը մտադիր է արգելել նավթի ու գազի պաշարների մասին տեղեկատվության փոխանցումն ամերիկյան ընկերություններին, հայտնում է «Իզվեստիան»:
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի բնապահպանական անվտանգության գծով միջգերատեսչական հանձնաժողովը հանձնարարել է մասնագիտական գերատեսչություններին ու հատուկ ծառայություններին միջոցներ մշակել ապահովելու համար տեղեկատվական անվտանգությունը՝ խոչընդոտելով առաջնային երկրաբանական տեղեկատվության անարգել փոխանցումը երկրի սահմաններից դուրս: Այդ մասին ասվում է հանձնաժողովի նիստի արձանագրության մեջ: Նիստին մասնակցել են գերատեսչությունների, հատուկ ծառայությունների «Գազպրոմի», «Ռոսնեֆտի», «Ռոսերկրաբանության» և նավթային կառույցների ներկայացուցիչները:
Տվյալ պահին Ռուսաստանի հանքահումքային բազայի մասին առավել հավաստի տեղեկություններ ունեն երկրաբանական աուդիտի երկու խոշորագույն ամերիկյան ընկերություններ, որոնք կիսել են ռուսական շուկան՝ Miller & Lents և DeGolyer & MacNaughton-ը: Miller & Lents ընկերությունը Ռուսաստանում ներկայացուցիչ չունի:
Մասնավորապես, նավթի ու գազի պաշարների մասին տեղեկատվությունը պաշտպանելու համար հանձնաժողովը հանձնարարել է ստեղծել օգտակար հանածոների պաշարների աուդիտի ազգային համակարգ: Այժմ այդ տվյալների հավաքագրմամբ է զբաղվում ՌԴ Պաշարների պետկոմիտեն և «Ռուսընդերքին» կից ՌԴ արդյունահանման կենտրոնական հանձնաժողովը:
Ըստ «Իզվեստիայի», ՌԴ բնական պաշարների ու բնապահպանության նախարար Սերգեյ Դոնսկոյը հաստատեցին տեղեկություններն ազգային աուդիտորական գործակալություն ստեղծելու մասին: «Նախարարությունը նավթային ընկերությունների հետ քննարկում է ՌԴ սահմաններից դուրս առաջնային երկրաբանական տեղեկատվությունը փոխանցելու արգելման ռիսկերը: Մենք ունենք լծակ, որը թույլ է տալիս վերահսկել արտահանումը՝ սա «Ռոսպոտրեբնադզորի» հատուկ կանոնակարգն է ու տեղեկատվության արտահանման հատուկ թույլտվության անհրաժեշտությունը արդյունաբերության ու առևտրի նախարարությունից: Այդ մեխանիզմները թույլ են տալիս կանխել տեղեկատվության արտահոսքը»,-նշել է թերթը:
Ինչպես հայտնում է պորտալը, հարցման արդյունքում պարզվել է նավթի ոլորտում աշխատողները պատրաստ չեն հրաժարվել օտարերկրացիների ծառայություններից: Աղբյուրը «Լուքօյլում» հայտնել է, որ դա հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, եթե նոր ազգային ընկերությունն անկասելի հեղինակություն ունենա միջազգային շուկայում: «Նման նորամուծություններն աստիճանաբար են անում, 5 տարվա ընթացքում: Ազգային գործակալությունը կարող է ստեղծվել ռուսական ֆոնդային բորսաների հիման վրա միջազգային մակարդակի անկախ փորձագետների ներգրավմամբ: Ինչ վերաբերում է առաջնային տեղեկատվության փոխանցման ամբողջական արգելքին ՌԴ դեմ պատժամիջոցներ սահմանած երկրներ, ապա դա քիչ հավանական է, քանի դեռ ռուսական ընկերությունները շարունակում են գործակցել արտասահմանյանների հետ խոշոր նախագծերում: Իսկ նման տեղեկատվության սահմանափակման կարելի է հասնել օրինական միջոցներով՝ ապացուցելով դրանց անհրաժեշտությունը»,-գտնում է «Լուքօյլի» մենեջերը: «Ռոսնեֆտի., «Գազպրոմի», «Լուքօյլի», Miller & Lents և DeGolyer & MacNaughton պաշտոնական ներկայացուցիչները մեկնաբանություններից հրաժարվել են:
Իր հերթին Գազպրոմբանկի նավթի ու գազի գծով վերլուծաբան Ալեքսանդր Նազարովը հիշեցրել է, որ ըստ ցուցակման կանոնների խոշոր արևմտյան բորսաներում անհրաժեշտ են Miller & Lents և DeGolyer & MacNaughton աուդիտորական եզրակացությունները: «Երկրորդ ընկերության ծառայություններից օգտվում են ՌԴ երկու խոշորագույն պետական ընկերությունները՝ «Ռոսնեֆտն» ու «Գազպրոմը», իսկ առաջինի հետ գործակցում են մյուս նավթային ընկերությունները, օրինակ, «Լուքօյլը»: Օտարերկրյա աուդիտորների կողմից երկրաբանական տեղեկատվության մեկնաբանումը Ռուսաստանոմ կազմում է տարեկան 25-40 մլն: Մեկ հանքավայրի աուդիտը՝ 25-30 հազար դոլար:
Ըստ Sberbank CIB վերլուծաբան Վալերի Նեստերովի, առանց նավթի ու գազի պաշարների աուդիտի, հեղինակավոր միջազգային ընկերությունների կողմից, նվազում են օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման շանսերը:
«Օրինակ կարելի է բերել Թուրքմենստանի գազի հանքավայրերի պաշարները՝ հենց որ գազի զգալի պաշարների մասին տեղեկությունը հաստատեցին միջազգային աուդիտորները, երկիր եկան օտարերկրացի ներդրողները: Պատժամիջոցների պայմաններում շատ կասկածելի է, որ Ռուսաստանում կստեղծվեն լիարժեք բաժանմունքներ երկրի ներսում երկրաբանական տեղեկությունները մեկնաբանելու համար, այդ թվում տեխնոլոգիաների ներկրման մասով: Ավելի շուտ, նրանք կլքեն շուկան: Սակայն, ռուսական նավթի շուկայի կոլապս, այդ թվում արդյունահանման դադար չի լինի: «Սուրգուտնեֆտեգազն», օրինակ, չի օգտվում ամերիկյան աուդիտորների ծառայություններից, ինչը չի խանգարում նրան արդյունահանման գործում»,-ասել է փորձագետը:
Հուլիսին ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը պատժամիջոցներ սահմանեցին Ռուսաստանի դեմ՝ սահմանափակելով տեխնոլոգիաների ու սարքավորումների առաքումը նավթային ոլորտի համար: Մասնավորապես, ԵՄ-ն արգելեց խորքային ստորջրյա արտահանման համար նախատեսված, այդ թվում Արկտիկայում, սարքավորումների արտահանումը:

13 Август 2014 - 10:15 AMT
Правительство России намерено запретить передавать информацию о запасах нефти и газа американским компаниям, сообщают «Известия».
Межведомственная комиссия Совета безопасности РФ по экологической безопасности поручила профильным ведомствам и спецслужбам разработать меры по обеспечению информационной безопасности, препятствующие несанкционированному перемещению первичной геологической информации за пределы страны. Об этом говорится в протоколе заседания комиссии. В совещании приняли участие представители профильных ведомств, спецслужб, «Газпрома», «Роснефти», «Росгеологии» и представители российских нефтесервисных структур.
Наиболее достоверными сведениями о минерально-сырьевой базе России на данный момент владеют две крупнейшие американские компании в области геологического аудита, поделившие между собой российский рынок: Miller & Lents и DeGolyer & MacNaughton. Причем у Miller & Lents нет представительства в России.
В частности, для защиты информации о запасах нефти и газа, комиссия поручила создать национальную систему в области аудита запасов полезных ископаемых. В настоящее время сбором этих сведений занимаются Госкомиссия по запасам РФ (ГКЗ) и Центральная комиссия по разработке РФ (ЦКР) при Роснедрах.
По сообщению «Известий», министр природных ресурсов и экологии РФ Сергей Донской подтвердил информацию о создании национального аудиторского агентства. «Минприроды обсуждает с нефтяными компаниями риски запрета вывоза первичной геологической информации за пределы России. У нас есть рычаг, который позволяет контролировать ее экспорт: это специальный регламент Росприроднадзора и обязательное получение разрешения на вывоз информации от Минпромторга. Эти механизмы в случае необходимости позволяют ограничить утечку такой информации», — отметил глава ведомства.
Однако, как передает портал, опрошенные нефтяники не готовы в ближайшее время отказываться от услуг иностранных аудиторов своих запасов из-за санкций. Так, источник в «Лукойле» заявил, что это возможно только в том случае, если у новой национальной компании появится безусловный авторитет на международном рынке в области аудита запасов полезных ископаемых. «Такие новации нужно вводить постепенно, в течение пяти лет. Национальное агентство может быть создано на базе российских фондовых бирж или РСПП с привлечением независимых экспертов международного уровня. Что касается перспектив полного запрета на вывоз первичной геоинформации в страны, которые ввели санкции против РФ, то это маловероятно, пока продолжается сотрудничество российских компаний с зарубежными в крупных проектах, например на шельфе. А с ограничением вывоза такой информации можно справиться законными средствами, доказав такую необходимость», — считает менеджер «Лукойла».
Официальные представители «Роснефти», «Газпром нефти», «Лукойла», Miller & Lents и DeGolyer & MacNaughton от комментариев отказались.
В свою очередь, Александр Назаров, аналитик по нефти и газу Газпромбанка, напомнил, что по правилам листинга на крупных западных биржах необходимы аудиторские заключения Miller & Lents или DeGolyer & MacNaughton. «Услугами второй компании пользуются две крупнейшие госкомпании в России — «Роснефть» и «Газпром», а первой — другие нефтяники, например «Лукойл». Емкость рынка интерпретации геологической информации в России иностранными аудиторами составляет $25–40 млн в год. Аудит одного месторождения стоит примерно $25–35 тыс. Основной потенциал роста рынка дает аудит новых месторождений, в ближайшие десятилетия здесь есть большие перспективы», – отметил Назаров.
По словам аналитика Sberbank CIB Валерия Нестерова, без аудита запасов нефти и газа, выполненного авторитетными международными компаниями, которым доверяют инвесторы, сужаются возможности привлечения иностранных инвестиций в проекты.
«В пример можно привести анализ запасов месторождений газа Туркмении: как только информацию национальных структур этой страны о значительных запасах голубого топлива подтвердили международные аудиторы, в страну пришли иностранные инвесторы для создания СП по разработке этих месторождений. В текущих условиях санкций есть большие сомнения в том, что американские аудиторы при введении запрета на вывоз первичной геологической информации о запасах полезных ископаемых создадут в России полноценные филиалы для интерпретации этих данных внутри страны, включая импорт технологий. Скорее можно прогнозировать их уход с рынка до прекращения действия санкций. При этом коллапса российского нефтяного рынка, в том числе остановки добычи, в этом случае не произойдет. «Сургутнефтегаз», к примеру, не пользуется услугами по классификации своих запасов американскими аудиторами, что не мешает ему добывать углеводороды», — сказал эксперт.
В июле США и Евросоюз в рамках санкционных мер против России ограничили поставки технологий и оборудования для нефтяной отрасли России. В частности, ЕС запретил экспорт оборудования для нефтяной отрасли, предназначенного для глубоководной добычи топлива, в том числе в Арктике.