13 Օգոստոս 2014 - 11:45 AMT
Մինչ Սիրիան այրվում է, Գազան պայթյունների կիզակետում է, իսկ «Ալ Քայիդան» հերթական քաղաքն է գրավում Իրաքում, մեկ այլ լայնածավալ հակամարտություն սպառնում է էլ ավելի ապակայունացնել Մերձավոր Արևելքը՝ հակամարտությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Ամիսներ շարունակ աշխարհի վատագույն բռնակալներից մեկը՝ Իլհամ Ալիևը անդադար գնդակոծում էր Լեռնային Ղարաբաղի ԶՈւ դիրքերը, ասվում է The Huffington Post-ում հրապարակված Քրիսթոֆեր Ադամյանի հոդվածում:
Ինչպես ասվում է հրապարակման մեջ, Ալիևների կլանը վերջին 20 տարիներին կառավարում է Ադրբեջանն այնպես, կարծես երկիրը նրանց անձնական հաշվեհամարին է: Հայաստանի ղեկավարներն էլ այդ տարիներին իդեալական չեն եղել, սակայն նրանց հաջողվել է խուսափել բարոյալքված բռնակալության այն տիպից, որը Ալիևների կլանը հաստատել է Ադրբեջանում: Երևի հարկ չկա հիշատակելու, որ Ալիևները մի քանի անգամ միլիարդատեր են դարձել այն ժամանակ, երբ ժողովրդին շատ սահմանափակ եկամուտ էր հասնում նավթի առևտրի բուռն զարգացումից:
«Ալիևը շարունակում էր ստել սեփական ժողովրդին Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի հետ հակամարտությունը շարունակելու մասին: Նա պնդում է, որ հենց հայերն են ագրեսորներ, իսկ ադրբեջանցիները, լինելով Արցախի պատմական բնակիչներն, ուղղակի պաշտպանում են իրենց հողը: Իրականում ճշմարտությունը ճիշտ հակառակն է: 1994 թ. Ռուսաստանի միջնորդությամբ հաստատված հրադադարից հետո Ադրբեջանը բազմիցս է այն խախտել: Վերջերս ադրբեջանցիների հարձակումների հետևանքով 5 հայ զոհվեց, պատասխան կրակից 23 ադրբեջանցի մահացավ: Ալիևը, որը ստում էր, թե հաղթում է Հայաստանին ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական առումով, և կարող է հաղթել նաև պատերազմում, շարունակում է սառնասրտորեն հետևել սեփական զինվորների մահվանը, որոնց թիվը գերազանցում է նույնիսկ վիրավոր հայ զինվորների քանակը: Կարծես սեփական ժողովուրդն իր համար ճանճի պես մի բան է, որ կարող է «օգտագործել» հողերը վերադարձնելու հերթական ապարդյուն փորձերի դիմելով, հողերի, որոնց օրինական իրավունքն Ադրբեջանը չունի:
Ռուսաստանը, զինելով թե Հայաստանին, թե Ադրբեջանին, կարող էր լինել վերջին բախումների կենտրոնում: Պուտինը, հավանաբար, փորձում էր մեկ կրակոցով երկու նապաստակ սպանել, միաժամանակ սպառնալով Արևմուտքին նոր տարածաշրջանային հակամարտությամբ և համոզելով հայերին, որ նրանց անհրաժեշտ է ՌԴ պաշտպանությունը: Ռուսաստանը երբեք իրական բարեկամ չի եղել Հայաստանի, առավել ևս Ադրբեջանի համար. եթե Պուտինը ընտրություն ունենար, նա կրկին այդ երկու երկրները կդարձներ Ռուսաստանի գաղութը:
Ադրբեջանցիները պետք է հասկանան, որ Ալիևը ոչ միայն արատավոր բռնակալ է, այլ նաև այն, որ նրա քաղաքականությունը կհանգեցնի ռեժիմի ու երկրի կործանման: Հայերն ու ադրբեջանցիները մեկ ընդհանուր առավելություն ունեն՝ ի տարբերություն իսրայելցիների ու պաղեստինցիների, որոնք սահմանակից տարածքների «կտորտանքների ծածկոցի» վրա են ապրում, Հայաստանն ու Ադրբեջանը հստակ սահմաններ ունեն:
Նախիջևանը, այդ ոչ մեծ հողակտորը, որն ադրբեջանցիները հայաթափեցին, բացառություն է կազմում՝ այն գտնվում է Հայաստանի տարածքից դեպի հարավ-արևմուտք և սահմանակից է Իրանին ու Թուրքիային: (Հայաստան ասելով հասկանում ենք Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միավորումը, վերջ դնելով քաղաքական այն միֆին, թե իբր դե ֆակտո այդ երկու երկրները չեն կարող միավորվել)»,-ասվում է հոդվածում:
Հոդվածում ասվում է, որ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի ռազմական գործողությունները Հայաստանի դեմ և երկրի շրջափակումը: Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունները պետք է սկսեն մշակութային ու կրթական փոխանակում: Ալիևն ու նրա կողմնակիցները պետք է կասեցնեն հայատյաց քարոզչությունն ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ արտերկրում՝ այդպես նրանք խաբում են մի քանի օտարերկրացու, բայց լվանում են սեփական ժողովրդի ուղեղները:
«Այլ կերպ ասած, պետք է իրական խաղաղ գործընթաց սկսել: ԱՄՆ-ն ու ՌԴ-ն, կամ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն, պետք է ակտիվացնեն ջանքերը այդ ուղղությամբ քանի դեռ ուշ չէ: Պետք է վերջ տալ պատմական ու տարածքային մեղադրանքներին: Դրանք իմաստ չունեն: Եվ Հայաստանը, և Ադրբեջանը բավարար տարածք ունեն կյանքի ու բարգավաճման համար: Իսկ առանց փոխգործակցության ոչ մի երկիր չի կարող իր իսկական ներուժն ի հայտ բերել:
Եթե Ալիևին պաշտոնանկ անեն կամ ադրբեջանցիները վերջապես հասկանան իրականությունը, ապա Հայաստանն ու Ադրբեջանը, ընդհանուր հարևան Վրաստանի հետ, կկարողանան տնտեսական միջանցք բացել, որը օրինակ կարող է ծառայել ողջ աշխարհի համար: Այլընտրանքը պատերազմն է ու հավելյալ մահերը՝ դա լավագույն ընտրությունը չէ: Զգուշավոր լավատեսությունը հնարավոր է, քանի որ նախագահներ Սարգսյանն ու Ալիևը հանդիպեցին Պուտինի հետ օգոստոսի 10-ին և պայմանավորվեցին, որ հակամարտությունը պետք է հանգուցալուծվի խաղաղ ճանապարհով»,-ասվում է հոդվածում:

13 August 2014 - 11:11 AMT
While Syria burns, Gaza explodes and al Qaeda captures another Iraqi town, another full-blown conflict threatens to further destabilize the Middle East, this one between Armenia and Azerbaijan. For months now, Ilham Aliyev, one of the worst dictators alive, has been indiscriminately shelling the Republic of Nagorno Karabakh, says an article in The Huffington Post.
“The Aliyev clan has run Azerbaijan as if it were its own personal bank account and backyard for the past twenty some years. Armenian leadership over the same period has not been ideal either: corrupt and megamoniacal, it has however avoided the type of morally bankrupt hereditary dictatorship that the Aliyev clan has imposed on their country. Needless to say the Aliyevs have become billionaires several times over while their own people have seen only limited benefits from its booming oil trade,” Christopher Atamian says in the piece titled “As Conflict Escalates, Dictator Ilham Aliyev Needs to Be Stopped.”
“Serzh Sargsyan, the President of Armenia, is short and squat and wily in appearance; Aliyev is tall and gangly and with an empty open stare that suggests an absence of what Agatha Christie's famed detective Hercule used to call little grey cells. Worse than his perceived lack of intelligence, Aliyev continues to lie to his people about the causes of the ongoing Nagorno Karabakh conflict. He insists on painting the Armenians as aggressors and the Azeris as historical inhabitants of Artsakh out to innocently defend their lands; the exact opposite is the case. Aliyev, who has falsely claimed that he has triumphed over Armenia politically and economically and that he can do so militarily as well continues to watch his own soldiers die in numbers which exceed Armenian casualties. As if his own people they were mere flies, expendable in some futile attempt to regain land over which it has no legitimate claim,” Atamian says.
“Russia, which arms both Armenia and Azerbaijan, may of course be at the heart of recent hostilities. Putin may well be attempting to kill two proverbial birds with one stone, threatening the West with the possibility of a new regional conflict, while also trying to convince Armenians that they need Russian protection. Russia has never been Armenia's true friend and it is certainly not Azerbaijan's — if Putin had his way, he'd turn both countries back into Russian — scratch Soviet Union provinces or Republics,” the author presumes.
He goes on to say: “Azeris need to understand that Aliyev is not only a vicious dictator, but that his current policies will ultimately lead to the demise of this regime and country. The Armenians and Azeris have one mutual advantage: unlike the Israelis and the Palestinians, for example, who live in a patchwork of territories within each other's respective lands (i.e. there are Israeli Arabs within the borders of Israel: Gaza and the West Bank as a pairing make little geographical sense), Armenia and Azerbaijan today have one neat border: Armenians on one side, Azeris on the other.”
“Azerbaijan needs to cease its hostilities towards Armenia and lift its unilateral blockade of the country (as does Turkey, but that is another not wholly unrelated story). Armenian and Azeri civil societies need to begin substantive cultural and educational exchanges. Aliyev and his henchmen need to stop their propaganda campaign against Armenia domestically and abroad: it fools few foreigners while it brainwashes its own people,” he says.
In other words, Atamian says, a true peace process needs to occur.
“The United States and Russia — or the current OSCE Minsk Group — should accelerate their efforts in this direction before it is too late. Let's put an end to historical or territorial recriminations. They make no sense in this case. Both Azerbaijan and Armenia have enough territory to survive and prosper. And without each other, neither country will reach its true potential — economic or otherwise. If hawks such as Aliyev can be overthrown or the Azeris finally see reason, then Azerbaijan and Armenia, along with their joint neighbor Georgia can form an economic corridor that would be a shining example to the world. The alternative — war and more death — is not a pretty option to ponder. Cautious optimism may be in order since Presidents Sargsyan and Aliyev met with Putin in light of recent events on August 10 and agreed that the conflict needs to be resolved peacefully,” he says.
“Finally, as an aside, I would like to say that I am a pacifist. I do not believe in violence, which history has taught us only begets more violence. But there are facts on the ground. NKR will l never return to Azerbaijan, willingly or otherwise. It is time to build peace. Time for Armenians, Azeris, Georgians and Turks to bring prosperity to the Caucasus together. Like it or not the four countries, along with Iran to the South, share more things in common than they do differences. True courage on the part of Presidents Sargsyan and Aliyev will bring them to the negotiation table, in an earnest desire to resolve this conflict, once and for all,” the author concludes.