14 Օգոստոս 2014 - 07:03 AMT
ԵՄ-ն քննարկում է ՌԴ պատժամիջոցների հետևանքները, Դանիան հուսով է, որ «պատժամիջոցների պատերազմը» կավարտվի 3 ամսից
Ֆինլանդիան պատժամիջոցներ չի կիրառի Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության մի շարք երկրներից մսի, մրգերի ու բանջարեղենի, թռչնամսի, ձկնեղենի, պանրի, կաթի ու կաթնամթերքի ՌԴ ներկրման արգելքին ի պատասխան: Այդ մասին հայտնել է երկրի վարչապետ Ալեքսանդր Ստուբբը:
Նա պարզաբանել է, որ այս դիրքորոշումը ներկայացվել է ԵՄ ղեկավարությանն ու Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին: «Իմ ուղերձը երկու կետից էր բաղկացած: Առաջինը` մենք պատասխան պատժամիջոցներ չենք կիրառելու: Երկրորդը` մեր ագրարային հատվածին օգնություն է պետք»,-ասել է վարչապետը:
Ստուբբը բնութագրել է Ռուսաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները` որպես բարի ու փոխշահավետ: «Մենք լավ հարաբերություններ ունենք Ռուսաստանի հետ, անշուշտ, մենք դա ի շահ մեզ կօգտագործենք»,-ասել է նա, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Մինչդեռ, Դանիայի խոշորագույն Danske Bank-ի փորձագետները եկել են այն եզրակացության, որ Եվրամիության պատժամիջոցները ու Ռուսաստանի հակամիջոցները առավելագույնը երեք ամսից չեղյալ կհայտարարվեն: «Առևտրային պատերազմի սրացումը անտանելի է ինչպես ԵՄ, այնպես էլ Ռուսաստանի համար: Ուստի ԵՄ-ն կհրաժարվի պատժամիջոցներից 1-3 ամսից, իսկ Ռուսաստանը չեղյալ կհամարի իր սահմանած պատժամիջոցները»,-գտնում են զեկույցի հեղինակները, որը նվիրված էր Ուկրաինայում ճգնաժամի հետևանքներին եվրոպական տնտեսության համար: «Եվրամիությունն ու Ռուսաստանը շատ բան կկորցնեն, եթե չկարողանան հակամարտությունից զերծ պահել էներգակիրների երկկողմ առևտուրը: Ուստի առաքումների կարճաժամկետ խափանման ռիսկը սահմանափակ է, իսկ նավթի ու գազի գները ուժեղ ճնշման չեն ենթարկվի»,-գտնում են Danske Bank-ի փորձագետները:
Նրանց կարծիքով, «ընդհանուր առմամբ ուկրաինական ճգնաժամն աննշան ազդեցություն կունենա եվրոպական տնտեսության վրա, իսկ ամենաբարձր ռիսկը կապված է շուկաներում բացասական տրամադրությունների հետ»: Հյուսիսային Եվրոպայի ամենախոցելի վիճակը Ֆինլանդիայում է, որը կապված է ՌԴ հետ առևտրի, զբոսաշրջության և ուղիղ ներդրումների ոլորտներում: Ինչ վերաբերում է Նորվեգիային, ապա երկարաժամկետ հեռանկարում նա կարող է շահել, եթե ԵՄ-ն ռուսական բնական գազը փոխարինի նորվեգականով, ասվում է զեկույցում:
Մինչդեռ ԵՄ երկրներն օգոստոսի 14-ին սկսում են կոլեկտիվ քննարկումները, դեռ փորձագիտական մակարդակով: Մասնավորապես, ԵՄ երկրների գյուղնախարարությունների ներկայացուցիչները բանակցություններ կվարեն Եվրահանձնաժողովի փորձագետների հետ: Դա կլինի առաջին համատեղ քննարկումը ԵՄ բոլոր պետությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
«Ես շատ բան չէի սպասի այդ հանդիպումից: Ավելի շատ տվյալներ են հարկավոր ԵՄ երկրներից»,-մեջբերում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը ԵՄ ղեկավարությանը մոտ կանգնած աղբյուրին:
Եվրահանձնաժողովի հատուկ աշխատանքային խումբը, որն աշխատում է օգոստոսի 11-ից, իրավիճակի իր գնահատականը կներկայացնի, այդ թվում այն ապրանքների ցուցակը, որոնց դեպքում հարկ կլինի անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել:
Փորձագետները պետք է ներկայացնեն նաև այլընտրանքային շուկաների առաջնային գնահատականը, «տուժած» ապրանքները, ասել է աղբյուրը, չճշտելով, թե այդ ինչ նոր ուղղություններ են:
Նա նշեց, որ ԵՄ-ն ցանկանում է ընդհանուր մոտեցում մշակել ճգնաժամի հաղթահարման համար:
Ըստ նրա, Եվրամիությունը փաստաթուղթ կմշակի ներկա պայմաններում գործողությունների հնարավոր տարբերակների նկարագրությամբ: Այն կարող է քննարկման ներկայացվել միության պետությունների գյուղնախարարների արտահերթ նիստում: Նման հանդիպում դեռ նշանակված չէ, սակայն կարող է քննարկվել հինգշաբթի:
Այդ փաստաթուղթն ավարտին հասցնելու ու Եվրահանձնաժողովի փոխհատուցումների վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու համար անհրաժեշտ է հստակ պատկերացնել աղետի մասշտաբները գյուղատնտեսական ոլորտում: Իսկ տեղեկատվությունն անբավարար է, ասել է աղբյուրը:
Եվրահանձնաժողովն ու տուժած պետություններն արդեն տվյալներ են ներկայացրել հնարավոր վնասի մասին: «Բոլորը խոսում են հատուցման անհրաժեշտության մասին, բայց եթե մենք ապացույցներ չունենանք, չենք կարողանա որոշում կայացնել»,-ասել է աղբյուրը:
Օգոստոսի 7-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն արգելեց մեկ տարով գյուղատնտեսական ապրանքների, հումքի և սնդդամթերքի ներմուծումը Ռուսաստան ՌԴ դեմ պատժամիջոցներ սահմանած երկներից, հայտնում է Կրեմլի մամլուլի ծառայությունը:
Խոսքը գնում է տարեկան 9,1 մլրդ դոլար ապրանքի ներմուծման մասին: Ամենից շատ կտուժեն ԵՄ երկրները, որոնք ռուսական շուկա էին առաքում 6,5 մլրդ դոլարի սննդամթերք ու այլ ապրանքներ պատժամիջոցների ենթակա ցուցակից: Ներմուծումը մյուս երկրներից մի քանի անգամ պակաս է՝ ԵՄ անդամ չհանդիսացող Նորվեգիայից՝ 1,2 մլրդ դոլարի, ԱՄՆ-ից՝ 843,8 մլն դոլարի, Կանադայից՝ 373,6 մլն դոլարի, Ավտսրալիայից՝ 182 մլն դոլարի:

Финляндия не будет вводить никаких санкций в отношении России в ответ на полный запрет на поставки в РФ говядины, свинины, овощей и фруктов, мяса птицы, рыбы, сыров, молока и молочных продуктов из ряда стран Евросоюза. Об этом сообщил премьер-министр страны Александер Стубб.
Он уточнил, что данную позицию он в минувший вторник довел до сведения руководства ЕС и канцлера Германии Ангелы Меркель. «Мое послание им состояло из двух пунктов. Во-первых, мы не будем вводить никаких ответных санкций. Во-вторых, нашему аграрному сектору нужна определенная помощь», – отметил премьер.
Стубб охарактеризовал двусторонние отношения с России как добрые и взаимовыгодные. «У нас хорошие отношения с Россией, и, конечно, мы используем их себе на пользу», – сказал он, сообщает ИТАР-ТАСС.
Между тем, эксперты крупнейшего в Дании банка Danske Bank пришли к выводу, что санкции Евросоюза и контрмеры России будут отменены максимум через три месяца. «Эскалация торговой войны невыносима как для Евросоюза, так и для России. Поэтому ЕС откажется от санкций в течение 1-3 месяцев, а Россия вслед отменит введенные ею санкции», – считают авторы доклада, посвященного последствиям кризиса на Украине для европейской экономики. «Евросоюз и Россия потеряют слишком много, если не сумеют сохранить двустороннюю торговлю энергоносителями вне конфликта. Поэтому риск краткосрочного срыва поставок является ограниченным, а цены на нефть и газ не подвергнутся сильному давлению», – считают эксперты Danske Bank.
По их мнению, «в целом украинский кризис незначительно скажется на состоянии европейской экономики, а самый высокий риск представляют собой негативные настроения на рынках». Наиболее уязвимой среди стран Северной Европы в данной ситуации эксперты назвали Финляндию, которая завязана на России в области торговли, туризма и прямых инвестиций. Что касается Норвегии, то она в долгосрочной перспективе может оказаться в выигрыше, если ЕС переориентируется с российского природного газа на потребление норвежского, говорится в докладе.
Тем временем, Страны Евросоюза в четверг, 14 августа, начинают коллективное обсуждение, пока на экспертном уровне, последствий для экономики ЕС от ограничения Россией импорта продовольственных товаров. В частности, представители министерств сельского хозяйства стран Евросоюза проведут переговоры с экспертами Еврокомиссии. Это будет первое совместное обсуждение проблемы ограниченного экспорта в Россию с участием представителей всех государств ЕС.
«Я бы не ждал слишком много от этой встречи. Нам необходимо больше данных от стран ЕС», — цитирует РИА Новости источника, близкого к руководству ЕС.
Специальная рабочая группа экспертов Еврокомиссии, которая работает с 11 августа, подготовит к встрече свою оценку ситуации, в том числе свое видение списка товаров, по которым должны быть предприняты незамедлительные меры.
Эксперты должны представить и первичную оценку альтернативных рынков сбыта «пострадавших» товаров, сообщил источник, не уточнив, что это за новые торговые направления.
Он отметил, что ЕС хочет выработать общий подход к решению сложившегося кризиса.
По его словам, Евросоюз будет вырабатывать документ с описанием возможных вариантов действий в нынешних условиях. Он может быть вынесен на обсуждение внеочередному совету министров сельского хозяйства государств союза. Такая встреча пока не назначена, но возможность будет обсуждаться в четверг.
Для завершения формирования этого документа и принятия решений по компенсациям Еврокомиссии необходимо четко представлять масштабы бедствия в сельскохозяйственном секторе ЕС. А для этого пока недостаточно информации, отметил источник.
ЕК и пострадавшие государства союза уже представили некоторые данные по импорту в Россию ныне запрещенной продукции и возможном ущербе. «Все хорошо говорят о потребностях в компенсациях. Но если у нас не будет доказательств, мы не можем принять решение», — сказал источник.
ЕК необходимы свежайшие данные для того, чтобы удостовериться, что на рынке действительно сложилась кризисная ситуация, требующая финансовой помощи из бюджета ЕС. Он выразил надежду, что в четверг станут понятны сроки поступления необходимых данных от стран ЕС.
7 августа в ответ на санкции, которые Запад ввел против России из-за событий на Украине, Москва объявила о полном запрете на поставки говядины, свинины, овощей и фруктов, мяса птицы, рыбы, сыров, молока и молочных продуктов из стран Евросоюза, Австралии, Канады, Норвегии и США.
Речь идет о годовом импорте продукции на $9,1 млрд. Больше всего пострадают от запрета страны ЕС, которые поставляли на российский рынок продовольствие из санкционного списка на $6,5 млрд. Импорт из остальных стран был в разы меньше: из не входящей в ЕС Норвегии – $1,2 млрд., США – $843,8 млн., Канады – $373,6 млн., Австралии – $182 млн.